display result search
منو
نبرد حق و باطل

نبرد حق و باطل

  • 9 قطعه
  • 224 دقیقه مدت کتاب
  • 6512 دریافت شده
این کتاب دربردارنده دو بخش است. بخش اول با عنوان «نبرد حق و باطل» تلفیقی از پنج گفتار استاد شهید مطهری است.

این کتاب دربردارنده دو بخش است؛ بخش اول با عنوان «نبرد حق و باطل» تلفیقی از پنج گفتار استاد شهید مطهری است که دو گفتار آن در سال 1356 در یک مدرسه دینی واقع در دماوند ایراد شده و سه گفتار دیگر، قسمتی از بحث‌های آن متفکر شهید، با عنوان «فلسفه‌ی تاریخ » است که در همان سال‌ها در منزل ایشان تدریس می‌شد.
بخش دوم، تنظیم شده‌ی دو سخنرانی استاد با عنوان « تکامل اجتماعی انسان در تاریخ » است که حدود سال 1350 در دانشگاه شیراز ایراد شده ‌است.
در بخش اول، یعنی «نبرد حق و باطل »، ابتدا حق و باطل در جهان هستی و نیز در جامعه و تاریخ با استناد به آیات قرآن کریم بررسی شده است. در این زمینه، نظرهای مختلفی از جمله نظریه‌ ی ماتریالیسم تاریخی وجود دارد که اصول و مبانی این نظریه در این بخش از کتاب، طرح و نقد شده ‌است. نهایتاً نظریه‌ ی اسلام درباره‌ ی حق و باطل که مبتنی بر نمود‌ داشتن و طفیلی‌ بودن باطل از یک سو و نیز اصالت‌ و مستقل‌بودن از سوی دیگر است، با ذکر نمونه‌هایی از کلام وحی ارائه گردیده ‌ست.
بخش دوم کتاب با عنوان « تکامل اجتماعی انسان در تاریخ »، مشتمل بر دو فصل است.
در فصل اول مطالبی همچون مفهوم تکامل، فرق تکامل و پیشرفت، تکامل اجتماعی در گذشته، نقش انبیاء و دین در تکامل تاریخ بحث و بررسی شده ‌است. در فصل دوم، آینده بشر از دیدگاه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است. ابتدا دیدگاه‌های مکتب سیانتیسم یا علم‌زدگی، مارکسیسم و اگزیستانسیالیسم طرح و نقد شده و سرانجام نظریه اسلام به طور مستدل و منطقی تحلیل و ارزیابی شده است.
این کتاب مجموعه چند درس و سخنرانی از شهید مطهری است که در آخرین سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایراد فرموده است. درآن سال‌ها، طولانی‌شدن حکومت ظالمانه طاغوت و تسلط ظاهری آن برجامعه، سبب شده بود تا در بعضی اندیشه‌ها، تردیدها و پرسش‌هایی در مسئله حق و باطل به وجود آید. استاد مطهری با تشخیص اهمیت مسئله و ضرورت حل آن، به طرح مسئله حق و باطل پرداخت و براساس اندیشه قرآنی بیان کرد که مدار هستی برحق است و شر و باطل در هستی اصالت ندارد.
مطالعه‌ی این کتاب، خواننده را در یافتن پاسخ‌های استدلالی پرسش‌های زیر یاری می‌کند:
آیا چیزی به نام حق و باطل وجود دارد؟
اگر پیروزی با حق است، چرا بعضی مواقع باطل، پیروز و موفق است؟
ریشه‌های آسیب‌دیدگی طرز تفکر اسلامی ما چیست؟
آیا زهد یعنی بی‌رغبتی طبیعی؟
آیا ساده‌زیستی در رشد روحی انسان مؤثر است؟
زندگی یعنی چه؟

از ایرانصدا بشنوید

در این درس گفتارها حق و باطل در جهان هستی و نیز در جامعه و تاریخ با استناد به آیات قرآن کریم مورد بحث قرار گرفته و برای علاقمندان به حوزه علوم و معارف اسلامی محل مراجعه است .

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا