display result search
منو
زندگی‌نامه شهید آیت الله سید مصطفى خمینى

زندگی‌نامه شهید آیت الله سید مصطفى خمینى

  • 4 قطعه
  • 53 دقیقه مدت کتاب
  • 1206 دریافت شده
در این کتاب از مجموعه حکایتهای شنیدنی، با زندگی و آثار و فعالیت‌های آیت الله سید مصطفی خمینی ، فرزند شهید رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره)، آشنا می شویم.

سید مصطفی خمینی در سایه پدری بزرگوار و مادری پاک سرشت و در محیطی پر از معنویت و صفا و صمیمیت رشد کرد و دوران کودکی را به پایان رساند. او در سال 1316شمسی، قدم به مدرسه گذاشت. دوران ابتدایی را در مدرسه های باقریه و سنایی قم به پایان رساند. علاقه فراوان وی به اسلام و روحانیت و راهنمایی های پدر بزرگوار و دوستان دلسوزش موجب شد که بعد از اتمام دوران ابتدایی در سال 1324 به صف طلاب حوزه بپیوندد و در ردیف سربازان امام زمان(عج) قرار گیرد. او در راه فراگیری علوم اهل بیت(ع) تلاشی بی وقفه و فوق العاده داشت و خود را به طور کامل وقف کسب دانش و علم کرد، از این رو در اندک زمانی به رشد فرهنگی و علم بالایی دست یافت و در کمتر از شش سال دروس سطح حوزه را به پایان رساند.
ایشان در این دوره از استادانى چون آیات بزرگوار: شیخ مرتضى حائرى، شهید صدوقى، سلطانى و شیخ عبدالجواد اصفهانى بهره برد. بعد از شش سال تحصیل و در 22 سالگى، حدود سال 1330 شمسی، به دوره تخصصى (خارج حوزه ) خارج اصول و فقه وارد شد و در فقه و اصول از استادانى مانند آیات عظام حجت، بروجردى، محقق داماد، شاهرودى و خویى بهره برد.
شهید حاج آقا مصطفى علاوه بر اجتهاد در فقه و اصول، در علوم معقول و منقول نیز داراى تبحر بوده است و دانش حکمت و فلسفه را از استادان فن و حضرات آیات فکور یزدى، والد محقق، علامه طباطبایى و سیدابوالحسن رفیعى قزوینى فراگرفت و به سن 30 سالگى نرسیده بود که جامع معقول و منقول شد.
شهید مصطفى خمینى علاوه بر تدریس علوم اسلامى داراى آثار و تألیفات بسیاری نیز بود که آثار قلمى او نشانگر عظمت علمى و فکرى آن مرحوم است. هر شخصیت علمى-سیاسى را از نوشته هایش مى توان شناخت و براى همین منظور اگر کسى بخواهد مرحوم مصطفى را از نزدیک شناخته و ابعاد علمى ایشان را درک کند، مى تواند با مراجعه به آثار ایشان به این مقصود دست یابد. حاج آقا مصطفى در کنار علم و دانش و فقاهت، مبارزه و جهاد را نیز در همان مکتب آموخت و پا به پاى امام امت (ره ) در صحنه هاى سیاسى و مبارزاتى قدم نهاد، چرا که جهاد و شهادت را از سرور خود، امام حسین علیه السلام، آموخته بود و در نهایت به مقام شهادت نائل شد.

از ایرانصدا بشنوید

حاج آقا مصطفی، فرزند ارشد امام خمینی (ره) بود که علاوه بر تدریس علوم اسلامی، آثار و تألیفهای بسیاری از خود به یادگار گذاشت. نوشته های حاج آقا مصطفی، نشانگر عظمت علمی و فکری اوست. شنیدن بخشهایی از زندگی این بزرگوار را از سری «حکایتهای شنیدنی» به علاقه مندان توصیه می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا