منو
ابن سینا و بَهمَنیار

ابن سینا و بَهمَنیار

  • 4 قطعه
  • 27 دقیقه مدت کتاب
  • 4028 دریافت شده
بهمنیار از شاگردان نامی ابوعلی سینا بود و مدتی با او زندگی می کرد. استاد متوجه شد که شاگردش مدتی است در خود فرورفته و انگار در خیالات به سر می برد، اما منتظر ماند تا خودش لب به سخن باز کند.

بهمنیار از شهرت استادش بسیار متعجب بود و هرجا غریبه‌ای را می‌دید، با او درباره بوعلی صحبت می‌کرد. همه ی مردم شهر از او به خوبی یاد می کردند و به علم او واقف بودند.
روزی بهمنیار به استاد گفت که قصد دارد چیزی به او بگوید. قرار بر این شد تا شب کرسی را به خوبی گرم کند و همه چیز را آماده کرده و منتظر استاد بماند. شب فرارسید و بهمنیار همه چیز را آماده کرده بود. استاد وارد شد و بهمنیار سر صحبت را با او باز کرد....

* برای دانستن ادامه ی ماجرا این کتاب رو بشنوید.

مختصری درباره نویسنده :
مرتضی مطهری (زادهٔ 13 بهمن 1298 برابر با 3 فوریه 1920 میلادی در فریمان - شهادت 11 اردیبهشت 1358 در تهران) روحانی شیعه، استاد فلسفهٔ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود. وی قبل از انقلاب، استاد دانشکده الهیات دانشگاه تهران بود. بعد از انقلاب به ریاست شورای انقلاب منصوب شد.
امام خمینی (ره) علاقهٔ زیادی به وی داشت، تا آنجا که بعد از شهادتش گفت: «فرزند عزیزی را که پارهٔ تنم و حاصل عمرم بود، از دست دادم».
از وی با عنوان «معلم شهید» یاد می‌شود. شهید مرتضی مطهری در شامگاه روز سه‌شنبه 11 اردیبهشت 1358 پس از پایان جلسه‌ای در منزل یدالله سحابی، به همراه گروهی از رجال سیاسی انقلابی، در تاریکی شب و هنگام خروج از محل جلسه در کوچه پارک امین الدوله، هدف گلولهٔ یکی از افراد گروه فرقان قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان طرفه درگذشت.

**ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا، مشهور به ابوعلیِ سینا، ابن سینا، پورسینا و شیخ الرئیس (زادهٔ 359 ه‍جری.شمسی در بخارا – درگذشتهٔ دوم تیر 416 در همدان، 980–1037 میلادی، پزشک، ریاضی‌دان، منجم، فیزیک‌دان، شیمی‌دان، روان‌شناس، جغرافی‌دان، زمین‌شناس، شاعر، منطق دان و فیلسوف ایرانی و از مشهورترین و تأثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که به ویژه به سبب آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی نامدار است.
وی نویسنده کتاب «شفا» یک دانشنامه علمی و فلسفی جامع است و «القانون فی الطب» یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ پزشکی است. وی 450 کتاب در زمینه‌های گوناگون نوشته‌ است که شمار زیادی از آنها در زمینه پزشکی و فلسفه است. جرج سارتن در کتاب تاریخ علم، وی را یکی از بزرگ‌ترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی می‌داند. همچنین وی او را مشهورترین دانشمند دیار ایران می‌داند که یکی از معروف‌ترین‌ها در همهٔ زمان‌ها و مکان‌ها و نژادهاست. همچنین وی در زمرهٔ فیلسوفان بزرگ جهان قرار دارد. دانشنامهٔ فلسفهٔ دانشگاه تنسی ابن سینا را تأثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن معرفی می‌کند.
آرامگاه بوعلی‌سینا در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع شده‌ است. بهمنیار از مشهورترین شاگردان بوعلی سینا بود.

از ایرانصدا بشنوید

استاد شهید مرتضی مطهری درباره این داستان می گوید: «برنامه تربیتی چنین برنامه ای است، آن هم یک برنامه فطری. بشر را با خدای خودش پیوند بزن و آشنا کن. مقصودم این نیست که هدف اصلی، تربیت اخلاقی و اجتماعی بشر است و خداشناسی صرفا یک مقدمه و یک وسیله است؛ نه، آن خودش هدف است، ولی در پرتو آشنا کردن بشر با خدا و تذکر بشر به خدا و بیدار کردن فطرت الهی بشر است که برنامه های تعلیم و تربیتی کاملاً صحیح اجرا می شود». پیشنهاد می‌کنم این کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا