display result search
منو
بیست گفتار

بیست گفتار

  • 13 قطعه
  • 290 دقیقه مدت کتاب
  • 4484 دریافت شده
کتاب بیست گفتار مجموعه‌ای است مشتمل بر بیست سخنرانی متفکر شهید استاد شهید مرتضی مطهری که بین سال‌های 1338 تا 1341 شمسی ایراد شده و در زمان حیات استاد به چاپ رسیده است.

نمونه‌هایی از گفتارهای این کتاب بدین شرح است:
عدالت از نظر حضرت علی (ع)
عدل از اصول دین است و همراه با امامت، اختصاصاً در شیعه، از اصول دین شمرده می‌شوند.
جود بهتر است یا عدل؟ حضرت علی در پاسخ این پرسش فرمودند: عدل بهتر است از جود، به دلیل اینکه عدل هر چیزی را در جای خود قرار می دهد و هر حقی را به ذی‌حق واقعی خود می رساند، اما جود و بخشش امور و جریان‌ها را از محل خودشان و مدارشان خارج می کند.
اصل عدل در اسلام
علت اصلی انحراف مسلمانان از عدل اسلامی چه بود؟ وقتی این پرسش مطرح می شود آن چیزی که در درجه اول و زود به فکر همه می رسد، این است که مسئول این کار عده‌ای از خلفا بودند و آنها سبب شدند که این دستور خوب اجرا و تنفیذ نشد، اما این علت اصلی نیست؛ یک علت مهم دیگر هم هست که اگر اثرش از علت اول بیشتر نباشد، کمتر نیست و آن علت این است که اصل عدل در اسلام از طرف عده‌ای از پیشوایان و علمای اسلام به درستی تفسیر نشده است.
مبانی اولیه حقوق از نظر اسلام
تلازم حق و تکلیف: تکلیف و حق از یکدیگر جدا نیستند، اگر کسی حقی دارد تکلیفی هم همراه آن حق دارد.
حق ضعفا: در سوره اسراء خداوند می فرماید حق فقرا و خویشاوندان و بیچارگان را بده.
حق اجتماع: حق در اسلام خیلی محترم است؛ حقوق مردم فوق العاده احترام دارد. عدالت بسیار مقدس است. خیانت در حقوق،به ویژه حقوق عمومی، از نظر اسلام بالاترین خیانت‌هاست.
حق همسر نیز جزء مبانی اولیه حقوق از نظر اسلام است.
احترام حقوق و تحقیر دنیا
دین این قدر به اصول و به حقوق و به ایمان و عقیده و به اخلاق اهمیت می دهد که می‌گوید به خاطر اینها از دنیا و مافیها باید گذشت. دین با این منطق عالی خود ارزش دنیا را از آن چه هست و همه می فهمند پایین نیاورده بلکه ارزش معنویت و تقوی و فضیلت و حقوق اجتماعی را که کمتر مردم به آن پی می برند، معرفی کرد و بالا برده است.

از ایرانصدا بشنوید

فلسفه اجتماعی استاد مطهری و نوع تفکر ایشان روش مخصوصی بود که ریشه در عدالت اجتماعی اسلامی‏ داشت و خودشان شدیداً اصرار می‏‌ورزیدند که عدالت اجتماعی و فلسفه‏ اجتماعی اسلام همین را اقتضا می‏‌کند. در این کتاب با نظرهای ایشان بیشتر آشنا می شوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا