display result search
منو
زندگینامه شهید آیت الله سید محمدباقر صدر

زندگینامه شهید آیت الله سید محمدباقر صدر

  • 4 قطعه
  • 59 دقیقه مدت کتاب
  • 1697 دریافت شده
این کتاب دربردارنده ی حکایت‌هایی شنیدنی درباره زندگی و روزگار علامه شهید، آیت الله سید محمدباقر صدر، اندیشمند بزرگ مسلمان است.

سید محمدباقر صدر در 25 ذیقعده 1353 در شهر مقدس کاظمین دیده به جهان گشود و دومین فرزند خانواده بود. اجدادش همه از عالمان دین بودند. پدرش سید حیدر در جوانی از دنیا رفت. پدربزرگش، آیت الله العظمى سید اسماعیل صدر، یکى از مراجع بزرگ تقلید شیعه در نیمه اول قرن چهارده قمری بود و در سال 1338 هجری قمری وفات یافت. دیگر اجدادش که شاخه‌هایى سرسبز و پربار از شجره پربرکت «خاندان صدر» و از تبار غیرتمند و پاک امام کاظم (علیه السلام) بودند، در ایران، لبنان و عراق از پاسداران فرهنگ، اندیشه، دانش و دین به شمار مى رفتند.
برادر بزرگش، سید اسماعیل، نیز از عالمان و مجتهدان پرتلاش و جوان نجف بود که در سال 1388 قمری، در چهل و هشت سالگى، درگذشت. خواهرش «آمنه بنت الهدى صدر» یکى از زنان دانشمند، شاعر، نویسنده و معلم فقه و اخلاق بود که در مسیر جهاد و مبارزه، با برادرش سید محمدباقر هم‌گام شد و سرنوشت هر دو به شهادت و سعادت ابدى ختم شد.
سید محمد باقر، از پنج سالگى به مدرسه رفت و در یازده سالگى دوره ابتدایى را به پایان رساند. در این دوران، نبوغ شگفت‌انگیز و استعداد سرشار خدادادى او درخشید و تعجب آموزگاران و هم‌کلاس هاى خود را برانگیخت، به‌طورى که اولیاى مدرسه تصمیم گرفتند او را به مدرسه کودکان تیزهوش و نابغه بفرستند تا به هزینه دولت درس بخواند و پس از طى مراحل لازم و قانونى، وی را به دانشگاه‌هاى اروپا یا آمریکا اعزام کنند تا در رشته هاى علوم جدید تحصیل کند و به کشورش بازگردد.
او به تحصیل علوم دینى و رشته کاری پدرانش گرایش داشت، اما مادر و برادر بزرگش رضایت ندادند که به پول دولت وابسته به غرب و دست اندرکاران خودباخته آموزش و پرورش آن روز عراق، درس ‍ بخواند.
بالاخره با راهنمایى دو دایى فقیه و دانشمندش، آیت الله شیخ محمدرضا و آیت الله شیخ مرتضى آل یاسین فراگیرى دروس ‍ حوزوى و علوم دینى را آغاز کرد.
تحصیلات علوم دینى را با کتاب «معالم الاصول» نزد برادرش سید اسماعیل آغاز کرد و دیگر کتاب‌هاى دوره سطح حوزه را با شور و شوق و تلاش بسیار در مدتى کوتاه خواند و به پایان رساند. او علاوه بر تحصیل، دروس ‍ابتدایى را نیز به خواهرش بنت الهدى مى آموخت و بنت الهدى، بى آنکه به مدارس نامناسب دخترانه آن روز عراق پاى بگذارد، نزد برادرش سید محمدباقر و گاه سید اسماعیل، قرآن،ادبیات، تاریخ، حدیث، فقه، اصول و … را آموخت.
بعضى از عالمان آگاه و روشن بین از جمله شهید سید محمدمهدى حکیم، سید طالب رفاعى و شیخ مهدى سماوى، پس از مطالعه اوضاع سیاسى و اجتماعى عراق، به این نتیجه رسیده بودند که باید حزبى را مبتنى بر اندیشه و ایدئولوژى اسلامى تأسیس کنند تا بتوانند مبارزه مسلمانان آن سامان را سر و سامان بدهند و به اهداف خود برسند. پس از مطرح کردن این اندیشه با آیت الله صدر، «حزب الدعوه الاسلامیه» (حزب دعوت اسلامى ) را در سال 1377 تأسیس کردند.
آیت الله صدر اساس‌نامه‌اى را نیز براساس اعتقادات دینى براى حزب دعوت تنظیم کرد. حزب دعوت به فعالیت خود پرداخت. آیت الله سید محمدباقر صدر، پنج سال بعد از تأسیس حزب، بنابه مصالحى خود را از آن کنار کشید، اما به دیگر اعضاى حزب توصیه کرد که به کار خود ادامه دهند و او نیز پشتیبان آنان بود.
فعالیت‌های سیاسی آیت الله صدر ادامه یافت. از طرف دیگر دوران مرجعیت آیت الله سید محمدباقر صدر، پس از وفات آیت الله حکیم (1390 قمری) آغاز شد و بسیارى از مردم عراق از او تقلید کردند.
در سال 1392 قمری، رژیم بعث عراق، بیش از پیش از تحرک‌هاى ضداستبدادى حزب دعوت اسلامى و دیگر گروه‌هاى مبارز و مسلمان به وحشت افتاد؛ بنابراین با یورش به خانه هاى مبارزان و مجاهدان، عده زیادى را دستگیر و زندانى کردند.
آیت الله صدر نیز با اینکه بیمار بود و در بیمارستان نجف بسترى شده بود، زیر نظر مأموران سازمان امنیت رژیم بعث قرار گرفت تا اینکه با اعتراض مردم و علما، سازمان امنیت از نظارت بر او دست کشید....

از ایرانصدا بشنوید

یکی از شخصیتهای بزرگ اسلامی سید محمد باقر صدر بود. ایشان نهضت امام خمینی در ایران را روزنه امیدی برای نجات امت اسلامی می دانست و بنابراین از آغاز نهضت اسلامی امام در سال 1342 آن را تحت نظر داشت و از امام و حرکتش حمایت می کرد. در این کتاب درباره زندگی و روزگار شهید صدر مطالب جذابی را می شنویم .

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • هیچ ربطی به زندگینامه نداشت.... حتی ربطی به آقای صدر نداشت، یه داستان از مردان تنگستان یود... اصلاح کنید مشخصات رووو

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا