منو
مسئله حجاب

مسئله حجاب

  • 16 قطعه
  • 363 دقیقه مدت کتاب
  • 18725 دریافت شده
معنای لغوی «حجاب‏» که در عصر ما برای پوشش زن معروف شده است، چیست؟ کلمه «حجاب‏» هم به معنی پوشیدن است و هم به معنی پرده و حاجب.

کلمه حجاب از آن جهت مفهوم پوشش می‏ دهد که پرده وسیله پوشش است و شاید بتوان گفت که به حسب اصل لغت، هر پوششی حجاب نیست؛ آن پوشش «حجاب‏» نامیده می‏ شود که از طریق «پشت پرده واقع شدن» صورت گیرد.
در دستوری که امیرالمؤمنین -علیه‌السلام- به مالک اشتر نوشته‌ است، می‏ فرماید: «فلا تطولن احتجابک عن رعیتک‏»؛ یعنی در میان مردم باش، کمتر خود را در اندرون خانه خود از مردم پنهان کن؛ حاجب و دربان تو را از مردم جدا نکند، بلکه خودت را در معرض ملاقات و تماس مردم قرار بده تا ضعیفان و بیچارگان بتوانند نیازمندی‌ها و شکایت‌های خود را به گوش تو برسانند و تو نیز از جریان امور بی‌اطلاع نمانی.
ابن خلدون در مقدمه خویش فصلی دارد با عنوان: «فصل فی‌الحجاب کیف یقع فی‌الدول و انه یعظم عندالهرم‏». در این فصل بیان می‏ کند که حکومت‌ها در بدو تشکیل میان خود و مردم، حائل و فاصله‏ ای قرار نمی‏ دهند، ولی تدریجاً حائل و پرده میان حاکم و مردم ضخیم‏‌تر می‏ شود تا بالاخره عواقب ناگواری به وجود می‏ آورد. ابن خلدون کلمه «حجاب‏» را به معنی پرده و حائل به کار برده‌ است.
استعمال کلمه «حجاب‏» درباره پوشش زن اصطلاح نسبتاً جدیدی است. در قدیم و مخصوصاً در اصطلاح فقها «ستر» به معنی پوشش به کار رفته‌ است. فقها چه در کتاب الصلوة و چه در کتاب النکاح که متعرض این مطلب شده‏ اند، کلمه «ستر» را به کار برده‏ اند، نه کلمه «حجاب‏» را.
بهتر این بود که این کلمه عوض نمی‏ شد و ما همیشه همان کلمه «پوشش‏» را به کار می‏ بردیم؛ زیرا چنان‌ که گفتیم معنی شایع لغت «حجاب‏» پرده است و اگر درباره پوشش به کار برده می‏ شود، به اعتبار پشت پرده واقع‌ شدن زن است و همین امر موجب شده که عده زیادی گمان کنند که اسلام خواسته است زن همیشه پشت پرده و در خانه محبوس باشد و بیرون نرود.

از ایرانصدا بشنوید

یکی از دغدغه های زنان مسلمان در جهان، مسئله حجاب و حدود آن و نحوه رعایت کردن حجاب همراه با حضور در جامعه است. در این کتاب، استاد مطهری این موضوع را، به طور جامع و کامل، بررسی کرده‌اند؛ لذا شنیدن آن به علاقمندان توصیه می‌شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا