منو
بوستان سعدی، باب هشتم: در شکر بر عافیت

بوستان سعدی، باب هشتم: در شکر بر عافیت

  • 6 قطعه
  • 87 دقیقه مدت کتاب
  • 2279 دریافت شده
نویسنده: سعدی شیرازی
راوی: اسماعیل آذر
قالب: روایی
دسته‌بندی: شعر
در این کتاب گویا باب هشتم از کتاب بوستان سعدی را با روایت و توضیح دکتر اسماعیل آذر تقدیمتان می‌کنیم.

آثار سعدی‌، از جمله‌ بوستان،‌ از زمان‌ پدیدآمدن‌ مورد توجه‌ خاص‌ و عام‌ بوده و در گستره‌ی ایران‌ فرهنگی،‌ نه‌فقط به‌‌عنوان‌ اثری‌ ادبی‌ و زبانی‌، بلکه‌‌ اثری‌ در زمینه‌ی حکمت‌، اخلاق‌ و تعلیم‌ و تربیت‌ همواره‌ مورد توجه‌ بوده‌ است‌. به‌ همین‌ سبب‌، همواره نسخه‌های‌ بسیاری‌ از آن‌ برای‌ استفاده خاص‌ و عام‌ فراهم‌ آمده است‌. همچنین‌ بر آن‌ شرح‌ها نوشته‌اند و فرهنگ‌ لغات‌ و اصطلاحات‌ تنظیم‌ ‌کرده‌اند و به‌ زبان‌های‌ دیگر ازجلمه زبان‌های‌ هندی‌ و ترکی‌( از قدیم)‌ و زبان‌های‌ فرنگی‌ (از حدود سده‌ی 17هفدهم به بعد) بر‌گردانده‌اند.
اعتبار و حیثیت ادبی بوستان سبب شده است که از همان آغاز، شاید از زمان حیات شاعر، خاصّ و عام به آن توجه کنند و به عنوان کتاب درسی و آیین‌نامه‌ی زندگی بارها با کلیات اشعار سعدی یا‌ به‌طور جداگانه رونویسی شود. به همین سبب است که نسخه‌های معتبر و کهن بوستان در بیشتر کتابخانه‌های دنیا در دست‌رس است.
گذشته از نسخه‌ی خطّی کلیات سعدی در کتابخانه‌ی فرهنگستان علوم تاجیکستان، با تاریخ‌های چندگانه حتی مربوط به زمان سعدی، قدیمی‌ترین نسخه معتبر و درخور توجه بوستان که مبنای چاپ یوسفی نیز قرار گرفته، همان نسخه کلیات سعدی مشتمل بر بوستان در کتابخانه بنیاد بودمر است.
ده‌ها نسخه‌ی دیگر نیز در کتابخانه‌های ایران، ترکیه، هند و اروپا محفوظ است که البته در عناوین و تعداد ابیات و ضبط کلمات آنها با یکدیگر اختلاف‌هایی دیده می‌شود.

از ایرانصدا بشنوید

آیا شما انسان قدردانی هستید؟ چقدر در شبانه‌روز بابت نعمت‌هایی که دارید؛ نظیر سلامتی و رزق و روزی و ... از خداوند تشکر می‌کنید؟ سعدی در باب هشتم بوستان به ما یادآوری می‌کند که قدردانی و شکرگزاری از نعمت‌های خداوند، یکی از راه‌های آرامش درونی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا