display result search
منو
بوستان سعدی، باب پنجم: در رضا

بوستان سعدی، باب پنجم: در رضا

  • 5 قطعه
  • 86 دقیقه مدت کتاب
  • 413 دریافت شده
نویسنده: سعدی شیرازی
راوی: امیر اسماعیل آذر
قالب: روایی
دسته‌بندی: شعر
در این کتاب گویا باب پنجم از کتاب بوستان سعدی را با روایت، گزارش و توضیح دکتر اسماعیل آذر تقدیمتان می‌کنیم.

بیشتر حکایت‌‌های سعدی‌ در بوستان‌ ظاهری‌ ساده‌ و بیانی‌ هنرمندانه‌ دارند. بوستان‌ دارای‌ خصلتی‌ متناقض‌‌نماست‌: از یک‌ سو، زبان‌ ساده مردم‌ عادی‌ است‌ و سعدی‌ با این‌ زبان‌ برای‌ مردم‌ عادی‌ حرف‌ها دارد و از سوی‌ دیگر، به‌ هنری‌ترین‌ و استادانه‌ترین‌ شیوه و اعجاب‌انگیزترین‌ وجه‌ با اهل‌ فن‌ سخن‌ می‌گوید و برای‌ آنان‌ نیز سخن‌ها دارد.
میل‌ سعدی‌ به‌ هنرنمایی‌ موجب‌ می‌شود تا در عین‌ موعظه‌گری‌ و اخلاق‌گرایی‌، به‌ کوچک‌ترین‌ بهانه‌ از میدان‌ موعظه‌ به‌ گلستان‌ مضامین‌ شعری‌ بگریزد.
سعدی در سرودن‌ بوستان‌، نخست‌ به‌ فردوسی‌ و سپس‌ به‌ نظامی‌ توجه‌ داشته‌ است. وی بارها و بارها شاهنامه‌ و خمسه‌ را خوانده‌ و با شعر این‌ دو شاعر اُنس‌ داشته‌ است‌.
او در ابتدای باب پنجم بوستان خودش را با فردوسی مقایسه می‌کند و برتری خویش در سرودن حماسه را در مقام مقایسه با شاهنامه قرار می‌دهد. برای نمونه:
بحرهای شعری مشترک‌ بوستان‌ و شاهنامه‌ تا کاربردِ تعبیراتی‌ مثل‌ «خداوندِ بالا و پست‌»؛
«برانداز بیخی‌ که‌ خار آورد/ درختی‌ بپرور که‌ بار آورد»
و اشاراتی‌ از این‌ دست‌ که‌ «چه‌ خوش‌ گفت‌ فردوسی‌ پاکزاد...»
و تضمین‌ بیت‌ِ «میازار موری‌ که‌ دانه‌کش‌ است‌ / که‌ جان‌ دارد و جان‌ شیرین‌ خوش‌ است‌»
همه حاکی‌ از انس‌ سعدی‌ با شاهنامه‌ی فردوسی‌ است‌. مضامین‌ مشترک‌ بوستان‌ با خمسه‌ نیز گویای‌ توجه‌ سعدی‌ به‌ نظامی‌ و انس‌ با اشعار اوست‌.

از ایرانصدا بشنوید

رضایت و خشنودی یکی از رموز خوشبختی و آرامش است. این روزها هزاران کتاب درباره‌ی انرژی مثبت، خشنودی و رضایت از زندگی خودنمایی می کنند؛ درحالی‌که با مراجعه به باب پنجم بوستان می‌توانیم از پندها و آموزه‌های سعدی بهره‌مند شویم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بسیار زیبا. من از دوران کودکی به حکایات سعدی علاقه مند شدم و در دوران جوانی با اشعار و غزلیات عاشقانه سعدی طراوت میافتم. درود فراوان بر شما که این اثر زیبا را بازگویی میکنید. به نظر من سعدی یکه تاز سپهر ادبیات ایران زمین هست هم در مفاهیم و هم در شیوه نوشتار.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا