منو
بوستان سعدی، باب ششم: در قناعت و باب هفتم: در عالم تربیت

بوستان سعدی، باب ششم: در قناعت و باب هفتم: در عالم تربیت

  • 7 قطعه
  • 133 دقیقه مدت کتاب
  • 1926 دریافت شده
نویسنده: سعدی شیرازی
راوی: اسماعیل آذر
قالب: روایی
دسته‌بندی: متون کهن
در این کتاب گویا باب‌های ششم و هفتم از کتاب بوستان سعدی را با روایت، گزارش و توضیح دکتر اسماعیل آذر تقدیمتان می‌کنیم.

یکی از آثار گران‌بهای ادب فارسی «بوستان سعدی» است که در آن شرح معانی و رموز اخلاقی_تربیتی به رشته‌ی نظم کشیده شده است. این کتاب ارزشمند، یکی از آثار مشهور تعلیمی است که سعدی در آن مطالب اخلاقی و تربیتی را با شور و ذوق خاصی شرح و بیان کرده است.
علاوه بر آن، اعتبار و حیثیت ادبی بوستان سبب شده است که از همان آغاز، شاید از زمان حیات شاعر، خاص و عام به آن توجه کنند و به‌عنوان کتاب درسی و آیین‌نامه‌ی زندگی کاربرد داشته باشد. به همین سبب است که نسخه‌های معتبر و کهن بوستان در بیشتر کتابخانه‌های دنیا در دسترس است. گذشته از نسخه خطّی کلیات سعدی در کتابخانه فرهنگستان علوم تاجیکستان با تاریخ‌های چندگانه حتی مربوط به زمان سعدی، قدیمی‌ترین نسخه‌ی معتبر و درخور توجه بوستان که مبنای چاپ غلامحسین یوسفی نیز قرار گرفته است، همان نسخه کلیات سعدی مشتمل بر بوستان در کتابخانه بنیاد بودمر است.
ده‌ها نسخه‌ی دیگر نیز در کتابخانه‌های ایران، ترکیه، هند و اروپا محفوظ است که البته در عناوین و تعداد ابیات و ضبط کلمات آنها با یکدیگر اختلاف‌هایی دیده می‌شود.
آثار سعدی‌، ازجمله‌ بوستان‌، از زمان‌ پدیدآمدن‌شان، در گستره‌ی ایران‌ فرهنگی‌ نه‌‌فقط به‌‌عنوان‌ اثری‌ ادبی‌ و زبانی‌، که‌ به‌‌عنوان‌ اثری‌ در زمینه‌ی حکمت‌ و اخلاق‌ و تعلیم‌ و تربیت‌ همواره‌ مورد توجه‌ بوده‌ است‌. به‌ همین‌ سبب‌، این‌ اثر پیوسته‌ مورد استنساخ‌ قرار می‌گرفته‌ و نسخه‌های‌ بسیاری‌ از آن‌ برای‌ استفاده خاص‌ و عام‌ فراهم‌ می‌آمده‌ است‌. همچنین‌ بر آن‌ شرح‌ها می‌نوشته‌اند، فرهنگ‌ لغات‌ و اصطلاحات‌ تنظیم‌ می‌کرده‌اند و به‌ زبان‌های‌ دیگر (زبان‌های‌ هندی‌ و ترکی‌ از قدیم‌ و زبان‌های‌ فرنگی‌ از حدود سده 17میلادی به‌ این‌ سو) برمی‌گردانده‌اند.

از ایرانصدا بشنوید

یکی از جذابیت‌ها و زیبایی‌های سخن سعدی، حکایت‌های نغزی است که درطول این چند قرن، مانند وزارت فرهنگی مجزا، با آموزه‌های کاربردی، به تعلیم‌وتربیت می‌پردازد. اما سعدی در بوستان چه شیوه‌ای را برای پرورش انسان‌ها برمی‌گزیند؟

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا