منو
ادوار رفته بر مسیحیت

ادوار رفته بر مسیحیت

  • 8 قطعه
  • 274 دقیقه مدت کتاب
  • 5220 دریافت شده
پنجمین جلد از کتاب تاریخ فرهنگی قبیله لعنت، با نام «ادوار رفته بر مسیحیت» به قلم اسماعیل شفیعی سروستانی در قالب کتاب صوتی آماده شده است.

در این کتاب نویسنده به اجمال مهم‌ترین نقطه‌ عطف‌های مسیحیت و مسیحیان، از روز نخست تا قرن معاصر را بررسی و با تکیه بر منابع اصلی و مهم، مستندسازی کرده است.
پیش از میلاد مسعود و مبعث فرخنده حضرت عیسی (ع)، شرایط تاریخی حاکم بر امپراتوری «روم» و «یونان» و غلبه فرهنگ‌های شرک‌آلود، زمینه‌های ظهور پیامبری آسمانی و مصلحی الهی را فراهم آورده بود. از این رو، همۀ همت حضرت مسیح (ع) مصروف بازگرداندن مردم به فطرت پاک، احیای سنت‌های فراموش شدۀ انبیای پیشین، ممانعت از تداوم جریان انحرافی و بزهکارانه کاهنان معبد و سرانجام، نوید فرارسیدن ملکوت خداوند متعال شد. این همه به مذاق اشرار یهود خوش نمی‌آمد و بر آن شدند از اقدامات ایشان جلوگیری کنند.

در بخشی از کتاب ادوار رفته بر مسیحیت آمده است:

«حضرت عیسی (ع) در هنگامه‌ای که هرودوس کبیر بر تخت سلطنت یهود نشسته بود و به عنوان فرمانده دست نشانه رومیان، اوامر آنان را مرعی می‌داشت، به دنیا آمد. مسیح، لقب حضرت عیسی بن مریم (ع) است و این لقب، برای برخی دیگر از شخصیت‌های سیاسی-اجتماعی بنی‌اسرائیل، همچون طالوت، داوود و حضرت سلیمان (ع) نیز به کار رفته است.
در بین اسرائیلیان قبل از تبعید، مشیاح یا مسیح، به معنی مسح و تدهین شده، یک شخصیت معین و مشخص نبود؛ بلکه این اصطلاح، معرف یک رسم مذهبی بوده است که با مسح و ریختن روغن بر موها یا روغن مالیدن، با ذکر ادعیه و انجام تشریفات خاص، در اغلب فرهنگ‌های مجاور اسرائیل، نشان شکلی از تقدیس و تحسین بوده است.
در ادوار اولیه، برگزیدگان جامعه «اسرائیل»، که درحقیقت منتخبان و نمایندگان یهوه تصور می‌شدند، قضات برجسته، که رهبران و مدیران اولیه بنی‌اسرائیل به شمار می‌رفتند، (شوفتیم) امیران و سرداران موردنظر یهوه، که «نجید» نامیده می‌شدند، کاهنان اعظم و بالأخره شاهان اولیه اسرائیل، به علامت برگزیده شدن از سوی یهوه، مسح و تدهین می‌شدند و «مسیح یهوه» لقب می‌گرفتند. تدهین فقط مختص اشخاص نبود؛ بلکه اشیاء و مکان‌ها، مانند محراب و مذبح و وسایل معبد با تدهین تقدیس می‌یافتند. در تشریفات مذهبی با تدهین، این اشخاص و اشیا از دیگران جدا و متمایز گشته و به خدا تعلق می‌گرفتند و آنچه که به خدا تعلق داشت، مقدس شمرده می‌شد و از جانب خدا، قدرت می‌یافت.»

*کتاب تاریخ فرهنگی قبیله لعنت، جلد پنجم: ( ادوار رفته بر مسیحیت) نوشته اسماعیل شفیعی سروستانی، در سال 1394 در نشر هلال (زیر مجموعه انتشارات موعود عصر) به چاپ رسید و انتشار یافت.

از ایرانصدا بشنوید

تاریخ را که مرور می کنید متوجه یک اتفاق بزرگ می شوید؛ تکرار و اینکه همواره انسانهایی شرور با شعارهای انسانی و گاهی دینی چه ظلم ها که نکرده اند و اگر تاریخ را ندانیم محکوم به تکرار آنیم از این جهت تاریخ مسحیت پر از عبرت ها و شگفتی هاست.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • ممنـــــــــــون عالی مخصوصاً خانم راوی محترم
  • خیلی عالی بود
  • خوب بود
  • باسلام و احترام، خواستم فقط تشکری کرده باشم از شما و همه همکارانتان. تمامی کتابهایتان بی نظیر هستند مخصوصا همین قبیله لعنت که توسط شما عزیزان تبدیل به یک شاهکار شده. بسیار ممنونم همیشه سلامت و تندرست باشید
  • مهم نیست
  • گوینده کلمات تخصصی کتاب رو اشتباه تلفظ میکنه! مثلا به سَنهِدریَن میگه سَنَهدَرین

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا