display result search
منو
باب اول در سیرت پادشاهان

باب اول در سیرت پادشاهان

  • 11 قطعه
  • 76 دقیقه مدت کتاب
  • 9092 دریافت شده
نویسنده: سعدی شیرازی
کارگردان: شهین علیزاده
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: شعر
گزیده ی گلستان سعدی را اینجا بشنوید.
این کتاب یکی از تاثیرگذارترین کتابهای منثور در ادبیات فارسی‌ است که در یک دیباچه و هشت باب به نثر مُسَّجَع (آهنگین) نوشته شده‌است.


سعدی، هنگامِ نگارشِ گلستان را سالِ 656 هجری (1258 میلادی) می‌شمارد.
در آن دوران که ما را وقت خوش بود ز هجرت ششصد و پنجاه و شش بود

سعدی نگارش کتاب گلستان را کمتر از یک سال بعد از تدوین بوستان، در اول اردیبهشت سال 656 هجری شروع کرد و «هنوز از گلِ بوستان بَقیّتی موجود بود» که نگارش آن را به پایان رساند؛ بنابراین کتاب گلستان در مدت پنج یا شش ماه نوشته شد که -به نظر محمدعلی همایون کاتوزیان، منتقد ادبی- شبیه به معجزه است.
سعدی در گلستان گفتمان هایی از ذهن پر تلاطم خویش را برای مخاطب به تصویر می کشد. در باب اول گلستان گفتمان حکومتی او را در باب مصالح مملکت و مملکت داری و اندر سیرت پادشاهان و وزیران می خوانیم:
یکی از وزرا به زیر دستان رحم کردی و صلاح ایشان را به خیر توسط نمودی. اتفاقاً به خطاب ملک گرفتار آمد. همگان در مواجب استخلاص او سعی کردند و موکلان در معاقبتش ملاطفت نمودند و بزرگان شکر سیرت خوبش بافواه بگفتند تا ملک از سر عتاب او در گذشت. صاحب دلی برین اطلاع یافت و گفت:

پختن دیک نیک خواهان را

هر چه رخت سراست سوخته به...

از ایرانصدا بشنوید

در باب اول گلستان سعدی با تفکر سعدی در امر مملکت داری و کیاست وی درباره مصالح مملکتی آشنا می شویم. سعدی همچون فیلسوفی، همه ی جوانب روزگار خویش را در قالب حکایت و داستانک هایی مطرح می کند و پرسش هایی در ذهن مخاطب به جا می گذارد. سپس با نشان دادن راه حل و پیش بینی هایی برای برون رفت از ابهام های پیش آمده، فضای اندیشه ورزی را برای کسانی که می خواهند بیندیشند، فراهم می کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا