منو
شهید «محمد جهان آرا»

شهید «محمد جهان آرا»

  • 4 قطعه
  • 51 دقیقه مدت کتاب
  • 3030 دریافت شده
«شهید محمد جهان آرا» عشق و علاقه زیادی به حضرت امام خمینی(ره) داشت و همواره می گفت: «من مخلص و چاکر امام هستم. مادامی که به خدا اتکا داریم و رهبر بزرگی چون امام داریم، هیچ غمی نداریم...».

«شهید محمد جهان آرا» در روز ششم شهریور سال 1333 در خرمشهر به دنیا آمد. 13 ساله بود که پایش به فعالیت‌های دینی مسجد و هیأت های مذهبی باز شد. پای‌بندی خانواده او (به ویژه پدرش) به اسلام عزیز موجب شد که از همان کودکی عشق به خدا و خاندان عصمت و طهارت(ع) در جان و قلب محمد ریشه دواند. از همین دوران، زیر نظر پدر بزرگوارش، به فراگیری قرآن مجید مشغول شد. شهید جهان‌آرا در کنار فعالیت‌های گسترده نظامی، به مسئله خودسازی و جهاد با نفس و کوشش‌های عرفانی درجهت تقرب هرچه بیشتر به خداوند با تلاوت پیوسته قرآن، دعا و تلاش برای افزایش میزان آگاهی‌های سیاسی و اجتماعی توجه ویژه‌ای داشت؛ از قدرت تجزیه و تحلیل بالایی برخوردار بود و نفوذ کلام عجیبی داشت؛ خوش خلقی، قاطعیت، خلوص، تقوی، توکل، فداکاری، اعتماد عمیق به ولایت فقیه و حضرت امام(ره) و خستگی‌ناپذیری از خصوصیات بارز وی بود؛ در کلاس‌های آموزش و تفسیر قرآن شرکت می‌کرد و عضو ثابت جلسه‌های هفتگی هیأت های مذهبی بود.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، محمد پس از دو سال و نیم زندگی مخفی، به خرمشهر بازگشت. او و دوستانش در خرمشهر گروهی تشکیل دادند به نام «کانون فرهنگی نظامی انقلابیون خرمشهر».
محمد جهان آرا در سال 1358 ازدواج کرد. در همان سال ها فرماندهی سپاه خرمشهر را به عهده گرفت و هم‌زمان جهاد سازندگی خرمشهر را نیز پایه‌گذاری کرد. با شروع جنگ، دوش به دوش مردم از شهر دفاع کرد. به برادران می‌گفت: «انقلاب بیش از هرچیز برای ما یک امتحان الهی و یک آزمایش تاریخی و اجتماعی است و در جریان آن امتحان باید رنج، محرومیت، مصایب و ناملایمات را با آغوش باز بپذیریم و در برابر آشوب‌ها و فتنه‌ها با خلوص و شهامت، محکم بایستیم و از طولانی شدن دوران امتحان و افزایش سختی‌ها و ناملایمات نهراسیم، زیرا علاوه بر اینکه خود را از قید افکار شرک‌آلود و وابستگی‌ها، پاک و خالص می‌کنیم، ریشه و نهال انقلابمان عمیق و استوارتر می‌شود و از انحراف و شکست مصون می‌ماند».

از ایرانصدا بشنوید

آنچه می شنوید بخش هایی از زندگی نامه ی فرمانده پاسدار «شهید محمد جهان آرا» است که بی شک، مغز متفکر سپاه پاسداران در سالهای ابتدایی جنگ تحمیلی بود. کتاب گویای «نیمه پنهان ماه»، روایتگر بخشی از رشادت های این شهید بزرگوار، در دوران جنگ تحمیلی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • چقدر قشنگ خوانده و ساخته شده😍😭
  • با تشکر از کسانی که برای این مجموعه زحمت کشیدن ولی خیلی بیش از حد از آهنگ استفاده کردن.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا