منو
سرلشکر شهید حاج عباس کریمی قُهرودی

سرلشکر شهید حاج عباس کریمی قُهرودی

  • 4 قطعه
  • 31 دقیقه مدت کتاب
  • 2004 دریافت شده
بخشی از وصیت‌نامه شهید:
شهید کسی است که حقیقت و هدف الهی را درک کرد و برای حقیقت پایداری کرد و جان داد. شهادت در اسلام نه مرگی است که دشمن به مجاهد تحمیل می‌کند، بلکه انتخابی است که وی با تمام آگاهی و شعور و شناختش به آن دست می‌یازد....
سرلشکر شهید «عباس کریمی قُهرودی» از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که در سال 1336 در «قهرود کاشان» به دنیا آمد. دوران ابتدایی و هنرستان را در این روستا گذراند. بعد از دریافت دیپلم در رشته نساجی، در سال 1355 به سربازی رفت. دوران خدمت وظیفه او با مبارزه‌های مردمی در انقلاب اسلامی ایران هم‌زمان بود. با وجود خفقان شدید حاکم بر مراکز نظامی، اعلامیه‌های امام خمینی(ره) را مخفیانه به پادگان «عباس آباد» تهران منتقل و در آنجا پخش می‌کرد. پس از فرمان امام خمینی، خدمت سربازی خود را رها کرد و به صف مبارزان انقلاب اسلامی ایران (1357) پیوست و در جریان ورود امام خمینی به ایران جزو نیروهای انتظامی «کمیته استقبال» بود.
به هنگام تأسیس «سپاه پاسداران کاشان» در بهار سال 1358 به عضویت سپاه درآمد و در قسمت اطلاعات مشغول به خدمت شد. در تابستان سال 1359 داوطلبانه برای مبارزه عازم «کردستان» شد و در «سپاه پیرانشهر» با واحد «اطلاعات عملیات» همکاری کرد. پس از مدتی، به عنوان «مسئول اطلاعات عملیات» این سپاه انتخاب شد. سرلشکر شهید عباس کریمی بعدها همراه سرلشکر جاویدالاثر «احمد متوسلیان» و سردار شهید «رضا چراغی» به جبهه‌های جنوب عزیمت کرد و به عنوان مسئول اطلاعات عملیات تیپ محمد رسول الله(ص) به فعالیت خود ادامه داد.
او در عملیات «فتح المبین» از ناحیه پا به شدت مجروح شد و حدود دو ماه بستری بود و در این مدت (به توصیه پدرش) مقدمات ازدواج خود را فراهم کرد. در 21 مهر سال 1361 با دختری از شهر خودش ازدواج کرد. در تیرماه 1361 با همان وضعیت مجروحیت به عملیات «مسلم بن عقیل» پیوست. پسرش «داوود» در بیمارستان «یازهرا» شهر «دزفول» در سال 63 به دنیا آمد.
در عملیات «والفجر مقدماتی» به عنوان «مسئول اطلاعات سپاه 11 قدر» که تازه تشکیل شده بود، معرفی شد و مدتی نیز «فرمانده تیپ سوم سلمان» از لشکر «27 حضرت رسول» بود. با شهادت سردار شهید «محمدابراهیم همت» در عملیات «خیبر» از اواخر اسفند 62 فرماندهی لشکر 27 محمد رسول الله را به عهده گرفت.
شهید عباس کریمی قهرودی چهارمین فرمانده «لشکر پیاده - مکانیزه 27 محمد رسول الله» در تاریخ 23 اسفند 1363 در چهارمین روز عملیات «بدر» در منطقه عملیاتی شرق رودخانه «دجله» براثر اصابت ترکش گلوله توپ به ناحیه پشت سرش شربت شهادت نوشید. پیکر غرق در خون حاج عباس، زمانی به تهران منتقل شد که تنها چند روز از اولین سالگرد شهادت فرمانده پیشین لشکر محمد رسول الله (ص) یعنی «حاج محمد ابراهیم همت»می‌گذشت.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویای « نیمه پنهان ماه » روایتگر بخش‌هایی از زندگی سرلشکر شهید «حاج عباس کریمی قُهرودی» است. شهیدی که در مقابل مؤمنین متواضع و فروتن بود و ویژگی‌های بارز اخلاقی‌اش، از او شخصیتی ساخته بود که ناخودآگاه دیگران را مجذوب خود می ساخت. شنیدن این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا