منو
سرو غریبستان

سرو غریبستان

  • 8 قطعه
  • 251 دقیقه مدت کتاب
  • 1321 دریافت شده
سومین جلد کتاب درباره‌ی عاشقان اباعبدالله الحسین است. درباره پیاده‌روی اربعین به تفصیل توضیح داده‌ایم و موارد بهداشتی را به زائران کربلا یادآور شده‌ایم.

همانند هر سال، آمار کافی و تقریباً دقیق از شرکت‌کنندگان در مراسم اربعین امام حسین (ع) ارائه می‌کنیم. این آمار با تکیه بر بررسی‌های میدانی و آمارسنجی حرفه‌ای و ارتباط مستقیم با طرف‌های ذی‌ربط به دست آمده است تا هیچ بهانه‌ای به دست رسانه‌های عربی و جهانی (مبنی بر نبود اطلاعات) داده نشود.
کنار موکب‌هایی که به پذیرایی از زائران و تأمین جای استراحت و خواب زائران می‌پرداختند، موکب‌هایی بودند که به ابعاد فرهنگی و عبادی، به‌ویژه ابعاد حقایق انقلاب حسینی، همت گماشته بودند. موکب‌هایی هم بودند که کمک‌های دارویی و پزشکی ارائه می‌کردند. موکب‌هایی هم به مسائل نظافت مسیر اهتمام داشتند. در طول مسیر راهپیمایی اربعین، نمایشگاه‌های کتاب و میراث و جهاد برپا بود و بخش مناسبی را در فضاهای زیارتی به خود اختصاص داده بود.
موکب‌ها و هیئت‌های حسینی که به زائران در داخل کربلای معلی خدمت‌رسانی می‌کردند، به بیش از 10 هزار موکب و هیئت رسیده بودند که در بخش شعائر و موکب‌های حسینی و عباسی رسماً ثبت شده است. برخی از این موکب‌هاو هیئت‌ها از کشورهای عربی و غیرعربی همچون لبنان، کویت، ایران، جمهوری آذربایجان، عربستان، هند، انگلیس، سوئد، آلمان، ترکیه، تایلند، فرانسه و هلند بودند. درحالی‌که طرف‌های رسمی عراقی شمارش تعداد کلی موکب‌های خدماتی حسینی در عراق را غیرممکن می‌دانند، زیرا همه‌ی راه‌هایی که طول آن به صدها کیلومتر می‌رسد، با ازدحام سنگین روبه‌رو است و برخی بعید نمی‌دانند که تعداد کل موکب‌ها در عراق از یکصد هزار موکب هم فراتر رود.

نکته‌های چشم‌گیر درباره مراسم اربعین امسال

1 ــ در مراسم پیاده‌روی اربعین امسال تقریباً (بر اساس آمار غیررسمی)، بیست و یک میلیون نفر، از پنجم تا بیستم ماه صفر (چهارم تا نوزدهم اکتبر 2019) شرکت کردند که 17 میلیون نفر از آنها شهروندان عراقی بودند؛ (یعنی حدود 40 درصد ساکنان عراق یا حدود 75 درصد جمعیت شیعیان این کشور) و به این ترتیب بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین تجمع بشری در تاریخ جهان و حال حاضر رقم خورد.
2 ــ در مراسم اربعین امسال، حدود 500 هزار عراقی مقیم کشورهای خارج از حدود 50 کشور شرکت کرده بودند.
3 ــ هزاران مسلمان اهل‌ سنت،‌ همچنین مسیحی و صابئین در اربعین امسال حضور داشتند.
4 ــ حدود چهار میلیون غیرعراقی، از بیش از 70 ملّیت، در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند که بیش از سه میلیون نفر از آنها ایرانی،‌ نیم میلیون نفر پاکستانی و نیم میلیون نفر از دیگر کشورهای جهان به‌ویژه هند، جمهوری آذربایجان، ترکیه، افغانستان، لبنان، کویت، بحرین، عربستان و دیگر کشورها بودند؛ یعنی بزرگ‌ترین تجمع انسانی خارجی در یک کشور ، در مدت چند روز شکل گرفت.
5 ــ شرکت‌کنندگان در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی از بیش از 500 شهر و ناحیه و روستای عراقی در جنوب و شمال و شرق و غرب عراق، پیاده‌روی را به‌سمت شهر کربلا که مرقد مطهر امام حسین(ع) در آنجا قرار دارد، آغاز کردند. این تنها راهپیمایی در جهان است که در این حجم گسترده بوده است.
6 ــ مجموع طول راه‌هایی که مسیر پیاده‌روی اربعین را به خود اختصاص داد، بیش از دو هزار کیلومتر بود؛ یعنی بزرگ‌ترین مسیر پیاده‌روی که بشریت شناخته است.
7 ــ مدت زمان پیاده‌روی هم متفاوت بود؛ از یک روز تا پانزده روز پیاپی.

از ایرانصدا بشنوید

خوشبختانه درباره اربعین بسیار گفته اند و بسیار گفته ایم اما در این مجموعه سعی شده حرفهای تازه و تحقیقی جمع بندی شود و نیز دو فصل آن به نکاتی که زائران باید به آن توجه کنند به طور کلی و بر اساس دسته بندی آمده است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا