منو
از سرزمین نینوا_جلد سوم

از سرزمین نینوا_جلد سوم

  • 12 قطعه
  • 131 دقیقه مدت کتاب
  • 4707 دریافت شده
نویسنده: محمدرضا سنگری
راوی:
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«اربعین»، بهشت مؤمنان و جهنم کافران است؛ روز قبله شدن کربلاست، روز تاریخ شدن عاشوراست و روز تبلور و تجسم و تفسیر 114 سوره قرآن. اربعین یعنی جز «حسین(ع)» هر راهی به بیراهه یزید می‌انجامد. هر راهی بی‌کربلا، چاه است و هر روزی بی‌عاشورا، سیاه.

«از سرزمین نینوا» روایت «چهل روز عاشقانه» است. قصه رویدادهای پس از شهادت «امام حسین (ع)» و یارانش تا روز «اربعین». بیان مصایب وارده بر اهل بیت (ع) ـ طی این چهل روز ـ و زبان حال هریک از بازماندگان نهضت «عاشورا». نثر روان و خواندنی نویسنده بر قدرت نفوذ قلم او افزوده و توانسته است به خوبی ابعاد حماسی و جنبه‌های عاطفی عاشورا و رویدادهای پس از آن را به رشته تحریر درآورد.
آنچه با خواندن این اثر دستگیرمان می‌شود، آن است که می‌توان از این دریچه با سنگدلی و قساوت «امویان» و کاخ‌نشینان «کوفه» و «شام» و نیز کرامات خاندان «پیامبر (ص)» و زیبایی‌های عاشورا آشنا شد. درحقیقت نگارنده با برگرفتن شعله‌هایی از نور و حقیقت آن واقعه، گذری بر سراسر آن تا اربعین داشته و با نثری زیبا و روان خوانندگان را بر خوان بی دریغ کرامت انسانی حسین (ع)، یارانش و آن بانوی بزرگوار ریگزارهای غم و خارستان های تازیانه، می‌نشاند.
نویسنده کتاب در توصیف کتاب خود توضیح می‌دهد: «من در این کتاب ابعاد مسئله اربعین و اینکه چرا اربعین این قدر مهم است و چرا امام حسین (ع) اربعین مکرر دارد را بیان کرده‌ام. هم از کاروان اسیران و نحوه رفتار آنها صحبت کرده‌ام و هم از میوه چیده از شاخسار عاشورا که همان اربعین است و جشن پیروزی اهل بیت به تفصیل در 40 قسمت یاد کرده‌ام».

* «محمدرضا سنگری» نویسنده و پژوهشگر ایرانی، متولد اول آبان 1333 در شوش است. وی فارغ‌التحصیل دکترای زبان و ادبیات فارسی از «دانشگاه تهران» است. «عاشوراپژوهی» یکی از حوزه‌های فعالیت محمدرضا سنگری است. فعالیت‌های پژوهشی او حوزه‌های متعددی چون ادبیات معاصر، ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، نثر ادبی، شعر، فعالیت مطبوعاتی، تدریس و تدوین کتاب‌های زبان و ادبیات فارسی را نیز دربرمی‌گیرد. پس از ریاست وی بر گروه برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی، ادبیات اسلامی وارد کتاب‌های درسی شد.
دکتر سنگری از شاعران و نویسندگان پرکار معاصر است، ولی بیشتر در زمینه‌ی نثر ادبی کار می‌کند. از وی تاکنون کتاب‌های متعددی چاپ و منتشر شده است که از آن جمله‌اند: «سوگ سرخ»، «پنجره معصوم»، «یادهای سبز»، «گلبرگ‌ها»، «یک جرعه تشنگی»، «سلام موعود»، «چهل روز عاشقانه»، «نقد و تحلیل ادبیات منظوم دفاع مقدس» در سه جلد و «پیوند دو فرهنگ ادبیات معاصر» که همگی از آثار منثور اوست.

* کتاب گویای «از سرزمین نینوا» براساس کتاب «چهل روز عاشقانه» به قلم «دکتر محمدرضا سنگری» تولید شده است.

از ایرانصدا بشنوید

ربع قرن پیش (دهه هفتاد هجری شمسی)، برنامه‌ای با نام «از سرزمین نور» در رادیو طلوع کرد. فصل اول برنامه با محوریت روایت داستان زندگی «حضرت محمد (ص)» پخش شد و فصل دوم نیز به قصه زندگی «امام علی (ع)» می‌پرداخت. از جمله ویژگی‌های آن برنامه فاخر و معنوی بهره‌گیری از بهترین نویسندگان، گویندگان و صداپیشگان «صدا و سیما» بود. حال پس از سال‌ها دوباره فرصتی دست داد تا به یاد آن روزها و آن روایت‌ها، قصه «اربعین حسینی» با بهره‌مندی از صدای جمعی از هنرمندان همان برنامه و در قالبی نو با نام «از سرزمین نینوا» روایت شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا