display result search
منو
وقتی نفس هوا می‌شود

وقتی نفس هوا می‌شود

  • 8 قطعه
  • 74 دقیقه مدت کتاب
  • 9435 دریافت شده
کتاب وقتی نفس هوا می‌شود شرح حال خودنوشتى است که در دو فصل به شرح زندگى او پیش از ابتلا به بیمارى و پس از آن بى‌وقفه تا مرگ مى‌پردازد.

لوکیشن روایت در دو فصل کتاب یکى است، بیمارستان. اما این نقش پال است که در فصل اول و دوم تغییر مى‌کند.
در فصل اول او جایگاه یک پزشک را دارد و براى ما از حال و هواى رزیدنتى جراحى مغز و اعصاب مى‌گوید، از بیم‌ها، امیدها، داستان زندگى بیمارانى که گاه سلامت خود را بازیافته‌اند و گاه تسلیم دردها و رنج‌هاى ناگزیر شده‌اند. در همین فصل، پال روى روان‌شناسىِ نحوه‌ى برخورد پزشک با بیمار بحث مى‌کند و جملاتى طلایى را به زبان می‌آورد.
اما در فصل دوم کتاب، پال متوجه وجود بیمارى‌اش می‌شود و از تلاش‌هایش براى غلبه بر آن مى‌نویسد. او به عنوان یک پزشک، تمام زیر و بم‌هاى بیمارى‌اش را مى‌داند و اینجاست که می‌توان گفت گاه آگاهى، آزاردهنده خواهد بود.
حالا پال تصمیم گرفته به کارش برگردد، شغل بسیار حساسِ جراحى. عشق به جراحى و حضور نوزادى در آینده براى پال امیدبخش است، اما دیرى نمى‌پاید که بیمارى بر او چیره مى‌شود تا او حتى فرصت تکمیل بخش پایانى کتاب را هم نداشته باشد.

*«وقتی نفس هوا می‎شود» زندگی نامه پال کلانیتی (2015-1977)، رزیدنت جراحی مغز و اعصاب هندی-آمریکایی است که در آخرین سال دوره آموزشی‌اش متوجه می‌شود دچار سرطان ریه است. کتاب، داستان دگرگونی پال کالانیتی از یک دانشجوی پزشکی ساده و بی‌تجربه به جراحی برجسته در استنفورد را روایت می‌کند. او در این دگردیسی، به جست و جوی معنای زندگی می‌پردازد و به انسانی تبدیل می‌گردد که با تمام وجود با مرگ خود رو به رو می‌شود.
*جوایز و افتخارات این کتاب :
2017 فهرست کوتاه جایزه کتاب خوش آمدید
جایزه پولیتزر در سال 2017
2017 جایزه ژان میلفسکی
2016 برنده انتخاب Goodreads
* این کتاب همچنین عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال 2016 نیویورک تایمز را به دست آورده است.

*این کتاب در ایران توسط نشر کوله پشتی و با ترجمه ی شکیبا محب على در 200 چاپ و وارد بازار نشر شده است.

از ایرانصدا بشنوید

«مرگ ملاقات کننده‌ای دوره گرد است /حتی در لحظه‌ی مرگ تا وقتی واقعا بمیریم هنوز زنده‌ایم» این جمله رو وقتی در این کتاب شنیدم دانستم هیچ‌وقت از هیچ چیز ناامید نشوم تا وقتی گزینه‌ی امید به خدا و زندگی وجود دارد. شنیدن این کتاب را به همه‌ی دوستان به ویژه آنانی که با بیماری سختی دست و پنجه نرم می‌کنند پیشنهاد می‌کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا