display result search
منو
دروغ سوم

دروغ سوم

  • 8 قطعه
  • 148 دقیقه مدت کتاب
  • 2058 دریافت شده
من تلاش می‌کنم قصه‌های واقعی بنویسم، اما یک دفعه به خاطر همان واقعی بودنش غیرقابل تحمل می‌شود، ازاین‌رو مجبور می‌شوم عوضش کنم...

«من تلاش می‌کنم قصه‌های واقعی بنویسم، اما یک دفعه به خاطر همان واقعی بودنش غیرقابل تحمل می‌شود، ازاین‌رو مجبور می‌شوم عوضش کنم. من تلاش می‌کنم قصه زندگیم را تعریف کنم اما نمی‌توانم، جرأتش را ندارم، خیلی عذابم می‌دهد. آن‌وقت همه چیز را خوشگل می‌کنم و اتفاق‌ها را نه آن‌طور که افتاده‌اند، بلکه جوری تعریف می‌کنم که دلم می‌خواست بیافتد».

****
آگوتاکریستف، نویسنده مجاری الاصل سوئیسی است که «سه گانه معروف دوقلوها» شامل «دفتر بزرگ»، «مدرک» و «دروغ سوم» را در کارنامه خود دارد.
«دفتر بزرگ»، نخستین رمان کریستف است که در زمان نشر با استقبال مواجه شد و جایزه ادبی بهترین کتاب اروپا را برایش به ارمغان آورد. این کتاب، درباره دو پسربچه دوقلو است که در شهر بزرگی متولد می شوند و به دلیل جنگ، به شهر کوچکی نزد مادربزرگ خود می روند و با تمرین های سخت او بزرگ می شوند. این کتاب تا کنون به 40 زبان ترجمه شده است.
جلد دوم این سه گانه، «مدرک»، داستان زندگی لوکاس، یکی از این دو برادر را روایت می کند، و از نوجوانی تا 30 سالگی او را دربر می گیرد. این کتاب، پر از صحنه های خشن و طنز سیاه است، و به سبک مینی مال نوشته شده است.
در جلد سوم این سه گانه، یعنی «دروغ بزرگ»، این دو برادر در 50 سالگی یکدیگر را ملاقات می کنند و ماجراهای تازه ای بر سر راهشان قرار می گیرد.
«دروغ بزرگ» در سال 1992 جایزه کتاب بین المللی «انتر» را برای آگوتا کریستف به همراه داشت.
کریستوف می‌گوید: «زندگی‌هایی هست که از غمگین‌ترین کتاب‌هایم هم غم‌انگیزترند».


از ایرانصدا بشنوید

... نه به خاطر شهرت نویسنده این اثر و نه حتی به خاطر جایزه بین المللی آن، بلکه از آن روی که این داستان موضوع هویت گمشده انسان را با هنرمندی به رشته تحریر می کشد؛ تبدیل به اثری خواندنی و شنیدنی شده است هویت گمشده ای که در آن حتی برادر انکار می شود! ...

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا