منو
تَرکه مرد

تَرکه مرد

  • 8 قطعه
  • 137 دقیقه مدت کتاب
  • 5633 دریافت شده
نویسنده: دشیل همت
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«ترکه مرد» داستان یک کارآگاهِ پیشین جنایی است که بعد از ازدواج با یک زن ثروتمند، کار خود را رها می‌کند و همه‌ی توانش را برای پیش‌بردِ تجارت همسرش به کار می‌گیرد. بازگشت او به نیویورک سبب می‌شود تا یک پرونده‌ی قدیمی‌ را به او تحمیل کنند.

داستان در سال 1932 در شهر نیویورک اتفاق می‌افتد. «نیک» و «نورا چارلز» زن و شوهر هستند. نیک قبل از ازدواج، یک کارآگاه خصوصی بوده و پس از ازدواج با نورا که ثروتمند، جوان و باهوش است، این شغل را کنار گذاشته است. نیک حالا زندگی‌اش را بیشتر به مِی‌خوارگی در هتل‌های شهر می‌گذراند. در چنین وضعیتی، او مجبور می‌شود که برخلاف میلش، تحقیق درباره‌ی یک پرونده‌ی قتل را برعهده بگیرد؛ پرونده‌ای که او می‌کوشد تا به هر شکلی از آن دوری کند؛ اما با وقوع دو قتل، اجزای پرونده چنان با او می‌آمیزند که دیگر کسی بی‌طرفی او را باور نمی‌کند. همه از او می‌خواهند تا این پرونده را حل کند و همه فکر می‌کنند او درحال حل کردن این پرونده است، از جمله تعدادی از خطرناک‌ترین گنگستر‌های نیویورک. قبول این پرونده نیک و نورا را با خانواده‌ی عجیب و غریب «وِینانت» و لشگری از پلیس‌ها و اوباش شهر نیویورک درگیر می‌کند.

* «ساموئل دشیل هَمِت» در سال 1894 در مریلند به دنیا آمد و در بالتیمور و فیلادلفیا بزرگ شد. او مدرسه را تمام نکرد و برای کمک به خانواده، از سن 14 سالگی شروع به کار کرد.
همت در 21 سالگی به استخدام مؤسسه پینکرتون درآمد. شرکت کردنش در جنگ جهانی اول باعث شد که به بیماری سل مبتلا شود؛ باوجوداین، در جنگ جهانی دوم نیز شرکت کرد. در زمان دوره درمان بیماری‌اش با پرستاری آشنا شد که به ازدواج منتهی شد. آنها با هم به سانفرانسیسکو مهاجرت کردند و صاحب دو دختر شدند.
وی به عنوان مأمور مؤسسه‌ی پینکرتون تخیلش را قوی کرد. وقوع حوادثی چون قتل فرانک لیتل، پایه‌گذار کارگران صنعتی جهان، باعث شد همِت فضای خشن آن دوران را بازسازی کند و داستان «خرمن سرخ» را به نگارش درآورد.
در سال 1922 برای مجله‌ی «ماسک سیاه (Black Mask Magazine)» با نام مستعار «پیتر کالیسنون» نوشتن را آغاز کرد. بعدها اسم «دشیل همت» را جایگزین اسم مستعار کرد. او در این مجله، سری داستان‌های کانتینال و همچنین شخصیت سام اسپید را پایه‌گذاری کرد.
همت اواخر دهه‌ی 1940 عضو فعال کنگره‌ی حقوق مدنی نیویورک شد. در سال 1951 از دادن اسامی چهار عضو دیگر این مؤسسه که کمونیست بودند، اجتناب کرد و به شش ماه زندان محکوم شد.
مشکلاتش بعد از رهایی از زندان به سراغش آمد. تمام درآمدش از کتاب‌ها و فیلم‌هایش توسط مدعی‌العموم ضبط شد. همت در سال 1953 با ماجرای مک کارتیسم مواجه شد.
به این ترتیب سال‌های آخر عمر داشیل همت در فقر و بیماری گذشت. شدت بیماری به‌حدی بود که نتوانست کتاب «لاله» را که خودزندگی‌نامه‌‌اش بود، تمام کند. لیلیان هلمن پس از مرگش، در سال 1966، آن را به صورت کتاب کوچک منتشر کرد. اما این کتاب پایه و اساس یک سریال تلویزیونی موفق شش قسمتی شد. شخصیت‌های داستان «ترکه مرد» با شرکت «ویلیام پاول» و «میرنا لوی» بسیار محبوب شدند. همت هرگز دنباله‌ای بر این داستان ننوشت، اما شرکت فیلم‌سازی «مترو گلدوین مایر» اشخاص دیگری را برای نگارش قسمت‌های بعدی این داستان استخدام کرد. به این ترتیب، موفقیت در فیلم از همت رو برگرداند. سریال‌های تلویزیونی ترکه مرد، از سال 1957- 1959 در شبکه NBC پخش شد و «پیتر لفورد» و «فیلیس کرک» نقش‌های آن را بازی کردند.
دنباله‌های موفق این سریال عبارت‌اند از:
1- (After the Thin Man (1936
2- (Another Thin Man (1939
3- (Shadow of the Thin Man (1941
4- (The Thin Man Goes Home (1945
5- (Song of the Thin Man (1947
همچنین رمان «ترکه مرد» بعد از حدود 85 سال، بار دیگر بر پرده سینما به نمایش درآمد. در آخرین نسخه سینمایی «جانی دپ» و «ریچل وایز» بازی می‌کنند و «راب مارشال» کارگردان «شیکاگو» و «دزدان دریایی کاراییب: روی جزر و مد عجیب» کارگردان این فیلم است. «جری استال» فیلم‌نامه‌نویس، وظیفه‌ی اقتباس از رمان را برعهده داشت و کمپانی «برادران وارنر» با همکاری شرکتی متعلق به جانی دپ، فیلم را تولید کرده‌اند.

*مرد نازک (1934) یک رمان کارآگاه توسط داشیل همت است که در اصل در شماره دسامبر 1933 از کتاب Redbook منتشر و ماه بعد به صورت کتاب چاپ شد.
*کتاب:
The Thin Man (1934)

از ایرانصدا بشنوید

«ترکه مرد» کتاب بسیار زیبایی است. هَمِت به‌ندرت در نوشتن رمان تا این اندازه شیرین‌قلم می‌شد؛ طنز از سراسر صفحه‌ها و واژه‌ها بیرون می‌ریزد. او کارآگاه معروفی دارد به نام «سم اسپید» در «شاهین مالت»؛ اما «نیک چارلز»، کارآگاه یونانی‌الاصل ترکه مرد، انگار یکی از بامزه‌ترین کارآگاه‌های دنیاست!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا