منو
تَرکه مرد

تَرکه مرد

  • 7 قطعه
  • 144 دقیقه مدت کتاب
  • 3563 دریافت شده
نویسنده: دشیل همت
کارگردان: اکبر زنجان پور
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«ترکه مرد» داستان یک کارآگاهِ پیشین جنایی است که بعد از ازدواج با یک زن ثروتمند، کار خود را رها می‌کند و همه‌ی توانش را برای پیش‌بردِ تجارت همسرش به کار می‌گیرد. بازگشت او به نیویورک سبب می‌شود تا یک پرونده‌ی قدیمی‌ را به او تحمیل کنند.

از ایرانصدا بشنوید

داستان در سال 1932 در شهر نیویورک اتفاق می‌افتد. «نیک» و «نورا چارلز» زن و شوهر هستند. نیک قبل از ازدواج، یک کارآگاه خصوصی بوده و پس از ازدواج با نورا که ثروتمند، جوان و باهوش است، این شغل را کنار گذاشته است. نیک حالا زندگی‌اش را بیشتر به خوش‌گذرانی در هتل‌های شهر می‌گذراند. در چنین وضعیتی، او مجبور می‌شود که برخلاف میلش، تحقیق درباره‌ی یک پرونده‌ی قتل را برعهده بگیرد؛ پرونده‌ای که او می‌کوشد تا به هر شکلی از آن دوری کند، اما با وقوع دو قتل، اجزای پرونده چنان با او می‌آمیزند که دیگر کسی بی‌طرفی او را باور نمی‌کند. همه از او می‌خواهند تا این پرونده را حل کند و همه فکر می‌کنند او درحال حل کردن این پرونده است، ازجمله تعدادی از خطرناک‌ترین گنگستر‌های نیویورک. قبول این پرونده نیک و نورا را با خانواده‌ی عجیب‌‌وغریب «وِینانت» و لشکری از پلیس‌ها و اوباش شهر نیویورک درگیر می‌کند.

* «ساموئل دشیل هَمِت» در سال 1894 در مریلند به دنیا آمد و در بالتیمور و فیلادلفیا بزرگ شد. او مدرسه را تمام نکرد و برای کمک به خانواده، از سن 14سالگی شروع به کار کرد.
همت در 21سالگی به استخدام مؤسسه‌ی پینکرتون درآمد. شرکت کردنش در جنگ جهانی اول باعث شد که به بیماری سل مبتلا شود؛ با وجود این، در جنگ‌جهانی دوم نیز شرکت کرد. در زمان درمان بیماری‌اش با پرستاری آشنا شد که به ازدواج منتهی شد. آنها با هم به سانفرانسیسکو مهاجرت کردند و صاحب دو دختر شدند.
وی به‌عنوان مأمور مؤسسه‌ی پینکرتون تخیلش را قوی کرد. وقوع حوادثی چون قتل فرانک لیتل، پایه‌گذار کارگران صنعتی جهان، باعث شد همِت فضای خشن آن دوران را بازسازی کند و داستان «خرمن سرخ» را به نگارش درآورد.
در سال 1922 برای مجله‌ی «ماسک سیاه (Black Mask Magazine)» با نام مستعار «پیتر کالیسنون» نوشتن را آغاز کرد. بعدها نام «دشیل همت» را جایگزین اسم مستعار کرد. او در این مجله سری داستان‌های کانتینال و همچنین شخصیت سام اسپید را پایه‌گذاری کرد.
همت اواخر دهه‌ی 1940 عضو فعال کنگره‌ی حقوق مدنی نیویورک شد. در سال 1951 از دادن اسامی چهار عضو دیگر این مؤسسه که کمونیست بودند، اجتناب کرد و به شش ماه زندان محکوم شد.
مشکلاتش بعد از رهایی از زندان به سراغش آمد. تمام درآمدش از کتاب‌ها و فیلم‌هایش توسط مدعی‌العموم ضبط شد. همت در سال 1953 با ماجرای مک کارتیسم مواجه شد.
به این ترتیب سال‌های آخر عمر داشیل همت در فقر و بیماری گذشت. شدت بیماری به‌حدی بود که نتوانست کتاب «لاله» را که خودزندگی‌نامه‌‌اش بود، تمام کند. لیلیان هلمن پس از مرگ او، در سال 1966، آن را به صورت کتابی کوچک منتشر کرد، اما این کتاب پایه و اساس یک سریال تلویزیونی موفق شش قسمتی شد. شخصیت‌های داستان «ترکه مرد» با شرکت «ویلیام پاول» و «میرنا لوی» بسیار محبوب شدند. همت هرگز دنباله‌ای بر این داستان ننوشت، اما شرکت فیلم‌سازی «مترو گلدوین مایر» اشخاص دیگری را برای نگارش قسمت‌های بعدی این داستان استخدام کرد. به این ترتیب، موفقیت در فیلم از همت رو برگرداند. سریال‌های تلویزیونی ترکه مرد، از سال 1957 تا 1959 در شبکه‌ی NBC پخش شد و «پیتر لفورد» و «فیلیس کرک» نقش‌های آن را بازی کردند.

دنباله‌های موفق این سریال عبارت‌اند از:
1- (After the Thin Man (1936
2- (Another Thin Man (1939
3- (Shadow of the Thin Man (1941
4- (The Thin Man Goes Home (1945
5- (Song of the Thin Man (1947
همچنین رمان «ترکه مرد» بعد از حدود 85 سال، بار دیگر بر پرده‌ی سینما به نمایش درآمد. در آخرین نسخه‌ی سینمایی «جانی دپ» و «ریچل وایز» بازی می‌کنند و «راب مارشال» کارگردان «شیکاگو» و «دزدان دریایی کاراییب: روی جزر و مد عجیب» کارگردان این فیلم است. «جری استال» فیلم‌نامه‌نویس، وظیفه‌ی اقتباس از رمان را برعهده داشت و کمپانی «برادران وارنر» با همکاری شرکتی متعلق به جانی دپ فیلم را تولید کرده‌اند.* ترکه مرد (1934) یک رمان کارآگاهی اثر داشیل همت است که دراصل در شماره‌ی دسامبر 1933 از کتاب Redbook منتشر و ماه بعد به صورت کتاب چاپ شد.

* کتاب:
The Thin Man (1934)

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالیه وای خدا عالیه عاشق جنایی پلیسی دهه هفتاد یاهشتاد یا نود
  • دمتون گرم👍
  • عالی بود
  • سلام ...خدا قوت ... عالی بود ..رو ح آقای آقالو شاد واقعا هنرمند بودند .
  • با سلام .... یاد استاد آقالو بخیر و زنده باد بانو آشا محرابی
  • عالی بود . روح اقای احمد اقالو شاد. صدای بی نظیرشون و حس عالی که انتقال دادن 👏👏👏

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا