منو
خرمن سرخ

خرمن سرخ

  • 7 قطعه
  • 125 دقیقه مدت کتاب
  • 6049 دریافت شده
نویسنده: دشیل همت
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
یکی از کارآگاهان یک شرکت کارآگاهی به دعوت مدیر روزنامه شهر پرسون ویل (در تلفظ مردم محلی پویسون ویل) وارد شهر می شود. در هتلی مستقر می‌شود و با دعوت کننده‌اش تماس می‌گیرد و برای ساعت 10 شب در خانه او قرار می گذارد.

در ساعت مقرر به محل قرار می‌رود و مدتی به انتظار می‌نشیند، اما فرد مورد نظر نمی‌آید؛ چراکه در چند خیابان آن طرف‌تر به ضرب چند گلوله به قتل رسیده است. مدیر روزنامه تنها فرزند بزرگ‌ترین سرمایه‌دار شهر (و به نوعی صاحب شهر) است. این سرمایه‌دار پیر از کارآگاه می‌‌خواهد شهر را از لوث وجود تبه‌کاران (گانگسترهایی که اتفاقا در سایه او رشد کرده‌اند و اکنون به نظر می‌رسد از کنترل خارج شده‌اند) پاک کند و بابت این ماموریت 10 هزار دلار (مبلغ در سال نگارش یعنی اواخر دهه بیست در آمریکا قابل توجه است) پرداخت می‌کند. انجام این کار تحت حمایت این سیاستمدار پیر سخت نیست؛ اما کار وقتی سخت می شود که مدت کوتاهی بعد او از کارآگاه می خواهد که ماموریت را پایان یافته تلقی کند و از شهر خارج شود! اما کارآگاه می ماند و ادامه می دهد...
***
«ساموئل دشیل همت» در مریلند به سال 1894 به دنیا آمد و در بالتیمور و فیلادلفیا بزرگ شد. هرگز مدرسه را تمام نکرد و برای کمک به خانواده از سن 14 سالگی شروع به کار کرد. در 21 سالگی به استخدام مؤسسه پینکرتون درآمد. شرکت کردنش در جنگ جهانی اول باعث شد که به بیماری سل مبتلا شود. با این وجود در جنگ جهانی دوم نیز شرکت کرد. در طی دوره درمان بیماریش با پرستاری آشنا شد که به ازدواج منتهی شد. با هم به سانفرانسیسکو مهاجرت کردند و صاحب دو دختر شدند.
وی به عنوان مأمور مؤسسه پینکتون تخیلش را قوی کرد. وقوع حوادثی چون قتل فرانک لیتل، پایه‌گذار کارگران صنعتی جهان، باعث شد همت فضای خشن آن دوران را بازسازی کند و داستان «خرمن سرخ» را به نگارش درآورد.
در سال 1922 برای مجله «ماسک سیاه» به نام مستعار «پیتر کالیسنون» نوشتن را آغاز کرد. بعدها اسم «دشیل همت» را جایگزین اسم مستعار کرد. در این مجله، سری داستان‌های کانتینال و همچنین شخصیت سام اسپید را پایه‌گذاری کرد.
همت اواخر 1940 عضو فعال کنگره حقوق مدنی نیویورک شد. در سال 1951 از دادن اسامی چهار عضو دیگر این مؤسسه که کمونیست بودند اجتناب کرد. بنابه رأی دادگاه به شش ماه زندان محکوم شد. مشکلاتش بعد از رهایی از زندان به سراغش آمد. تمام درآمدش از کتاب‌ها و فیلم‌هایش توسط مدعی‌العموم ضبط شد. در سال 1953 با ماجرای مک کارتیسم مواجه شد.
به این ترتیب سال‌های آخر عمر داشیل همت در فقر و بیماری گذشت. شدت بیماری به حدی بود که نتوانست کتاب «لاله» را که اتوبیوگرافی خودش بود، تمام کند. لیلیان هلمن پس از مرگش در سال 1966 آن را به صورت کتاب کوچک منتشر کرد.

*
Red Harvest (برداشت سرخ) ابتدا در چهار قسمت در مجله پالپ Black Mask منتشر شد:

قسمت 1: "تمیز کردن Poisonville"، ماسک سیاه، نوامبر 1927
قسمت 2: "جنایت خواستنی مرد و زن"، ماسک سیاه، دسامبر 1927
قسمت 3: "دینامیت"، ماسک سیاه، ژانویه 1928
قسمت 4: "قتل نوزدهم"، ماسک سیاه، فوریه 1928
Night Roadhouse 1930 فیلمی ست با نگاهی به " برداشت سرخ" ، با بازی Helen Morgan، فرد کوهلر و جیمی دورتان. بسیاری از عناصر اصلی این کتاب در این فیلم تغییر کرده اند، از جمله بسیاری از نام شخصیت ها، و فیلم اقتباس وفاداری نیست.
در اوایل دهه 1970، کارگردان ایتالیایی" برناردو برتولوچی" فیلمبرداری یک اقتباس از رمان را به تصویر کشیده و نخستین پیشنویس را با مضامین سیاسی مربوط به کار او نوشت. چندی بعد او پیش نویس دوم را نوشت که قدری از این داستان فاصله داشت ." رابرت ردفورد" ،جک نیکلسون، کلینت ایستوود برخی از بازیگران این فیلم هستند. در برخی مواقع برتولوچی درباره این پروژه با وارن بیتی در رم صحبت کرد. در سال 1982، برتولوچی به تولید لس آنجلس نقل مکان کرد، اما این پروژه قفل شده بود.

از ایرانصدا بشنوید

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا