منو
حیاط خلوت

حیاط خلوت

 • 13 قطعه
 • 379 دقیقه مدت کتاب
 • 6733 دریافت شده
این رمان درباره چند دوست است که در آبادان زندگی می‌کردند و دوران کودکی خود را در شهر آبادان گذراندند و بزرگ شدند. با شروع جنگ هر کدام به شهری مهاجرت کردند و از هم دور افتادند؛ ولی بعد از 12 سال دوباره در آبادان دور هم جمع شدند.

حیاط‌ خلوت‌، خلوتی‌ در حیات‌ آدم‌هاست‌ به‌ هنگامی‌ که‌ بیگانه‌ با همه‌ وقت‌های‌ خویش‌اند و بیگانگان‌ زمان‌ را بازمی‌شناسند.
این رمان را می‌توان «رمان جنگ» نامید؛ هرچند که موقعیت‌ها و صحنه‌های جنگ کمتر در آن بیان می‌شود، اما بدون شک یکی از شاخص‌ترین نوشته‌ها در حوزه جنگ است.
«آشور» شخصیت اصلی داستان که جانباز جنگ است، تن و روح‏‌اش چنان با جنگ آمیخته که هم جدایى از جنگ برایش در حکم مرگ است و هم ماندن در آن. او به همراه خواهرش، شریفه، و پسر 11ساله ای که شاهد نام دارد و او را برادر خود معرفی می‌کند، در آبادان و در مدرسه‌ای که حالا دیگر مدرسه نیست، زندگی می‌کنند. اما برخلاف آشور، دوستان‌‏اش که در جنگ نبوده‏‌اند، هرکدام به نحوى و در جاهایى دور از هم به زند‏‌گی‌‏شان ادامه می‌دهند و به آن عادت هم کرده‏‌اند. به همین سبب است که نمی‌توانند و حتی نمی‌خواهند دوباره به شهرِ جنگ‏‌زده‏‌شان، که دیگر همان نیست که در جوانی‌‏شان بود، بازگردند.
این شاید موضوعی باشد که خیلی از ما آن را دیده و یا تجربه کرده باشیم: آن‏هایى‌که بدون جنگ نمی‌توانند زند‌‏گى کنند و آن‏هایى که می‌خواهند فراموش کنند تا بتوانند زند‌‏گى کنند. درون‌مایه اصلی داستان نیز همین است.
«فرهاد حسن‌زاده» خود اهل آبادان است. جنگ و روزهای خون و آتش و مقاومت را از نزدیک تجربه کرده است. او برای نگارش حیاط خلوت، در سال 1382 جایزه اول ادبیات پایداری را دریافت کرد.

*دوستانی که یکدیگر را گم کرده‌اند پس از سال‌ها دور هم جمع می‌شوند تا خاطرات کودکی و نوجوانی را نبش‌قبر کنند. در این میان عشق فراموش شده و آتش زیر خاکستر شریفه و همایون دوباره گرمی‌ می‌گیرد. اما مسئله‌ی اصلی این عشق است یا آشور که در گذر زمان دارد فراموش می‌شود یا خود شریفه که قربانی جنگ شده است؟
http://farhadhasanzadeh.com/20137-2/

برخی موفقیت های این کتاب:


♠ برگزیده جشنواره ادب پایداری سال 1383

◊ نامزد جایزه بنیاد ادبی هوشنگ گلشیری

◊ تقدیر شده جایزه مهرگان

◊ نامزد جایزه قلم زرین

◊ نامزد کتاب سال ایران

از ایرانصدا بشنوید

گویا قانونی گریزناپذیر بر نرسیدن در عشق تأکید دارد؛ به ویژه اینکه با رازهایی پنهان از جنگ آمیخته باشد... اما این داستان پرده از عشقی قدیمی و زخمی، پس از هشت سال دفاع مقدس، برمی‌دارد ... شما را به «حیاط خلوت» این داستان دعوت می کنیم تا ببینید باورهای ماست که عشق را دست نیافتنی می‌کند؛ نه چیز دیگر ...

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • اساتید با سلام بخدا که کیف کردم، جناب عمرانی شما پادشاه صدایی سرکار خانم متخصص شما خود لطافت صدا هستید با تشکر فراوان یوسف 35 ساله از مشهد
 • روی دست علی عمرانی نیومده ، کلا علی عمرانی و رضا عمرانی و محمد عمرانی در کار خودشون استادن
 • عالیه،،،،،،وای این نویسنده چقدر با روح وروان ما بازی کرد.دستمریزاد
 • بشدت شما استاد علی و رضا عمرانی با سواد و تسلطی عجیب دارید مرحبا و عجبا به این مهارت عجیب واقعا خواهش دارم بیشتر روایت کنید شما و برادر گرام و البته خانوم متخصص هم استادانه همراه شماست
 • علی عمرانی خواهشم اینه کتاب های روایی بیشتری از خودتون بزارید به همراه بانو متخصص 🌹🌹
 • علی عمرانی💟💟💟💟💟💟💟💟💟
 • علی عمرانی ، عاشقتم بینظیری به خدا
 • آفرین و هزار احسنت به اجرای زیبای دو بزرگوار و آفرین به قلم نویسنده لذت بردم در طول داستان همزمان میخندیدم وهم گریه میکردم هنزفری زده بودم قطعا هر کس منو با این وضعیت میدید میگفت خدا شفا بده این قلم قوی یک نویسنده ست والبته اجرای بسیار عالی من هم پیشنهاد میکنم حتما این اثر فوق العاده رو گوش کنید نگاهش به جنگ از یک جنس دیگه ست
 • اجرا استاد عمرانی و خانم متخصص نازنین و داستان واقعا فوق العادست ب همه دوستان پیشنهاد میکنم این اثر زیبا و تاثیر گذار رو از دست ندهند.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا