منو
حریم آسمان

حریم آسمان

  • 8 قطعه
  • 160 دقیقه مدت کتاب
  • 1180 دریافت شده
نویسنده: معصومه اصغری
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این کتاب گویا نگاهی است از دریچه‌ی نمایش رادیویی به زندگی یکی از شاعران شیعی «کمیت بن زید اسدی» که در دوران اهل‌‌بیت می‌زیست.

«ابومُستَهَل کُمَیْت بن زید اَسَدی هلالی کوفی» (60-126ق)، از شاعران عرب‌زبان شیعه و از مدیحه‌سرایان اهل بیت (ع) است. او لغت‌شناسی آشنا به تاریخ عرب و از سخن‎‌وران «قبیله‌ی مُضَر» بود. وی محضر امام سجاد (ع)، امام باقر (ع) و امام صادق (ع) را درک کرد.
وی در سال 60 هجری قمری به دنیا آمد. وی پسرخواهر «فرزدق» ـ شاعر عصر بنى‌امیّه ـ است که با او و دوران جوانى «سید حمیرى» ـ شاعر معروف و متعصب شیعى ـ هم عهد بود. وی در زمان خلافت «مروان بن محمد»، آخرین خلیفه‌ی اموی، در سال  126ق و در کوفه درگذشت. امام سجاد (ع) در زمان زنده بودن کمیت، برای شهادت او دعا کرده‌بود. او نخستین کسی بود که در قبرستان بنی‌اسد دفن شد.

از ایرانصدا بشنوید

در وصف این شاعر بزرگ عرب نقل کرده‌اند: «کُمَیت از بهترین شاعران دولت اموی است، وی مردی دانا به لغات عرب و روزگار آنان بود، و از بهترین و برترین شعرهای او هاشمیات است و آن قصائدی است که در آن از خاندان پیغمبر (ص) و اهل بیت به نیکی یاد کرده است.» بنابراین شرح زندگانی این ادیب بزرگ بس شنیدنی خواهد بود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • سلام برایرانصدای عزیز ومتشخص،اجراعالی،رمان هم واقعاعالی، درودبرمردان وزنان بزرگی ڪه دراوج خفقان،دست ازحب اهلبیت(ع‌)برنداشتند، متشڪرم،ڪ،موسوی ازشیراز
  • بسیار زیبا بود باروایتی از روز بعدازعاشوراشروع شدوبه سالها بعد رسید برای من خیلی جالب بود بسیار زیبا هم اجرا شد پیشنهاد میدم (ر_قاین)

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا