display result search
منو
سومویی که نمی توانست گنده شود

سومویی که نمی توانست گنده شود

  • 11 قطعه
  • 98 دقیقه مدت کتاب
  • 2445 دریافت شده
نویسنده: اریک امانوئل اشمیت
راوی: مهدی کاروند
قالب: روایی
دسته‌بندی: کودک
داستان پیش رو درباره ی نوجوانی دست فروش به نام«یون» است که هیکلی لاغر و نحیف دارد. «شومینتسو» رهگذری است که هر روز با دیدن یون این جمله را تکرار می کند: «در وجودت یک گنده می بینم!»

داستان پیش رو درباره ی نوجوانی دست فروش به نام«یون» است که هیکلی لاغر و نحیف دارد. «شومینتسو» رهگذری است که هر روز با دیدن یون این جمله را تکرار می کند: «در وجودت یک گنده می بینم».
یون با شنیدن این جمله عصبانی می شود؛ ولی سرانجام شومینتسو موفق می شود یون را وارد مدرسه ی کشتی محلی ژاپن«سومو» کند. شومینتسو با آموزش آیین بودایی ذن و فن مراقبه به یون، اراده ی او را تقویت می کند و یون موفق می شود وزن خود را به 95 کیلوگرم برساند. یون در مسابقات سومویی پیروزی های زیادی کسب می کند؛ ولی هدف او قهرمان شدن نیست. پس کشتی را رها می‌کند و به دنبال تحصیل می رود. آنچه یون در این مدت به دست می آورد، اعتقاد به معنویات و در نتیجه اراده ی قوی برای رسیدن به خواسته هایش است.

*اریک امانوئل اشمیت (زاده 28 مارس 1960 در لیون) نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس و فیلسوف فرانسوی است. نوشته‌های او به 43 زبان دنیا منتشر شده و نمایش‌نامه‌های او در بیش از 50 کشور روی صحنه رفته‌است. وی دکترای فلسفه نیز دارد چندین جایزه تئاتر مولیر فرانسه، جایزه بهترین مجموعه داستان گنکور، جایزه آکادمی بالزاک همراه بسیاری از جوایز فرانسوی و خارجی از جوایز اهداشده به اشمیت است. نمایشنامه‌های «خرده جنایت‌های زناشویی» و «مهمانسرای دو دنیا» و آثاری از مجموعه داستان «گل‌های معرفت» مانند «میلارپا»، «ابراهیم آقا و گل‌های قرآن»، «اسکار و خانم صورتی» و «سومویی که نمی توانست گنده شود» همراه چندین رمان دیگر به فارسی ترجمه شده‌اند. شنیدن این داستان زیبا و آموزنده را به شما فرهیختگان پیشنهاد می کنم.

در سمت وارونه ابرها، همیشه آسمانی هست. این پندی است از تفکر ذن که شومینتسوی پیر، در این آخرین رمان اریک امانوئل اشمیت، تلاش می‌کند تا به یون نوجوان بفهماند، پسرکی از بچه‌های خیابان در توکیو، پسرکی که از تمامی دنیا نفرت دارد. این جمله امیدوار کننده به نوعی در همه آثار مربوط به دوره نادیدنی‌ها از اشمیت جا دارد. زیرا همه آن حکایت‌های ساده و در عین حال عمیق یک هدف را دنبال می‌کنند، این که وجود آسمان را لمس کنیم. آسمانی به دور از توهمات خرافی، اما چیزی ورای مرئی و عقلانی، فضایی که انسان، اگر چه قادر نیست تمامآ بر آن مسلط باشد، اما می‌تواند از درون خود را در آن بسازد.

*گوش دادن به این کتاب به نوجوانان توصیه می شود.
*رمان«سومویی که نمی توانست گنده شود» در سال 1397 در انتشارات نیکو(نیکو نشر) و با ترجمه مهشید نونهالی، به بازار آمد.

از ایرانصدا بشنوید

«من یک بزرگ را در تو می بینم» آیا این جمله کافی ست برای آنکه تو تغییر کنی ، بزرگ شوی ،بزرگ فکر کنی و پیرامونت را با بزرگ اندیشی به گونه ای دیگر بسازی؟ شنیدن این کتاب را به همه ی اعضای خانواده خصوصا نوجوانان پیشنهاد می کنیم .

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • واقعا زیبا بود حتی برای سن بچه های ۸ ساله به بالا انگیزه میده بهمه
  • اجرا هم بسیار بسیار بسیار عالی بود. مهرنوش زاهدی
  • چقدرررررر خوببود این داستان. چقدر انرژی مثبت داشت. مرسی ایرانصدا عزیز. ‌‌‌‌...تو وجودت یه گنده میبینم😉
  • عالی بود مخصوصا جاییش که گفت تو وجودت یک مادر گنده میبینم
  • تو وجودت یه گنده میبینم با مزه بود داستانهای ژاپنی رو دوست دارم عالی بود ممنون

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا