منو
زندگینامه استاد شهید مرتضی مطهری

زندگینامه استاد شهید مرتضی مطهری

  • 5 قطعه
  • 59 دقیقه مدت کتاب
  • 3143 دریافت شده
در این کتاب حکایتهای شنیدنی، شرح حال استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری را می شنویم و با زندگی و زمانه ایشان بیشتر آشنا می شویم.

مرتضی مطهرى در 13 بهمن 1298 هجرى شمسى، مطابق با 12 جمادى الاول 1338 هجرى قمرى، در قریه فریمان، واقع در 75 کیلومترى شهر مقدس مشهد، در یک خانواده اصیل روحانى چشم به جهان گشود. مطهری پس از دوران طفولیت به مکتبخانه رفت و فراگیرى دروس ابتدایى را آغاز کرد. در سن دوازده سالگى به حوزه علمیه مشهد عزیمت کرد و به تحصیل مقدمات علوم اسلامى اشتغال ورزید.
در سال 1315، با وجود مبارزه شدید رضاخان با روحانیت و براى تکمیل تحصیلات خود، عازم حوزه علمیه قم شد، در حالى که به تازگى مؤسس گرانقدر آن، آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائرى یزدى، دیده از جهان فروبسته و ریاست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن، آیات عظام سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر و سید محمدتقى خوانسارى به عهده گرفته ‌بودند.
شهید مطهری نزد آیت الله صدوقی، کتاب «مطوّل» را فراگرفت و در محضر آیت الله مرعشی نجفی، «شرح لمعه» را آموخت. او همچنین از استادان بزرگ همانند آیات سید صدرالدین صدر، سید محمدرضا گلپایگانی، سید احمد خوانساری، سید محمدتقی خوانساری، سید محمد حجت، سید محمد محقق یزدی و میرزا مهدی آشتیانی در علوم گوناگون بهره‎مند شد.
استاد مطهری قبل از هجرت آیت الله العظمی بروجردی به قم، به بروجرد می رفت و از محضر ایشان بهره می برد و بعد از ورود ایشان به قم، در درس فقه و اصول ایشان شرکت می کرد. مرتضی مطهری، درس اصول فقه را از «مباحث عقلیه»، به طور خصوصی، از حضرت امام خمینی فراگرفت. همچنین بحث حکمت از «شرح منظومه» حکیم سبزواری و مبحث نفس از «اسفار اربعه» صدرالمتألهین شیرازی را در محضر ایشان آموخت.
در سال 1329 شمسی، استاد مطهری در محضر درس استاد علامه سید محمدحسین طباطبایی حاضر شد و مبحث «الهیّات» از کتاب «شفا» (تألیف ابو علی سینا) را از آن حکیم بزرگ آموخت. استاد مطهری، همچنین در دوره تحصیل هم فکر و یاور سازمان انقلابی و اسلامی «فدائیان اسلام» بود. این حزب سیاسی اسلامی که در سال 1324 شمسی، از سوی روحانی مبارز سید مجتبی نواب صفوی تشکیل شد، نقش مؤثری در مبارزه با ستمگران و استبداد داشت و ...

از ایرانصدا بشنوید

استاد مطهری، متفکر و نویسنده شیعه در قرن 14 و از شاگردان علامه طباطبائی و امام خمینی(ره) بود. او یکی از مؤثرترین روحانیان معاصر ایرانی در تفسیر آموزه‌های اسلام مطابق با نیاز روز است. پیش از انقلاب اسلامی، مبارزه فکری مطهری در مقابله با جریان‌های فکری مارکسیستی در ایران، نقش مهمی در رویگردانی جوانان از این تفکرات داشت. استاد همچنین از بنیان‌گذاران حسینیه ارشاد بود. در این کتااندیشه‌های شهید مطهری گردآوری شده که شنیدن آن را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا