display result search
منو
مسموم کننده

مسموم کننده

  • 9 قطعه
  • 101 دقیقه مدت کتاب
  • 2612 دریافت شده
داستان «مسموم کننده» روایت زنی است که در جوانی به جرم کشتن همه‌ی شوهران خود متهم شده؛ اما به‌دلیل مدارک ناکافی، این اتهام‌ها اثبات نشده است.

و حالا پس از گذشت سال‌ها و درحالی‌که اکنون پیر و فرتوت است، با ورود کشیش جوانی به شهرشان، عاشق او می‌شود و برای اینکه بتواند به او نزدیک شود، هر روز به کلیسا می‌رود و نزد کشیش به گناهان گذشته‌اش اعتراف می‌کند.
در قسمتی از کتاب چنین آمده است: «مواظب باشید! مسموم‌کننده داره میاد. ناگهان گروهی از بچه‌ها مانند دستی که مشت می‌شود، جمع شدند و به سمت تهِ رخت‌شورخانه رفتند و زیر نیمکت سنگی، در گوشه‌ای خنک و تاریک قرار گرفتند تا بتوانند همه‌چیز را ببینند؛ بی‌آنکه دیده شوند. اینجا برایشان هیجان‌انگیز بود و از ترس، نفس‌هایشان را در سینه حبس کردند…».

* «اریک امانوئل اشمیت» نویسنده، فیلسوف و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی-بلژیکی است که با نمایش‌نامه‌های سورئالش بسیار مشهور شده است. نمایش‌نامه‌های او در بیش از 50 کشور جهان روی صحنه رفته و به زبان‌های گوناگون ترجمه شده است.
او متولد 28 مارس 1960 در لیون فرانسه است. پدر و مادرش ورزشکار حرفه‌ای و معلم تربیت‌بدنی بودند. روایتی وجود دارد که او پس‌ از اینکه با مادرش برای دیدن تئاتر رفت، به این هنر علاقه‌مند شد و تصمیم گرفت نویسنده شود.
اشمیت مدرک دکترای خود را در رشته‌ی فلسفه (1987) از دانشگاه سوربن دریافت کرد.
در طول دهه‌‌ی نود میلادی، اریک امانوئل اشمیت نمایش‌نامه‌های بسیاری نوشت که شهرت زیادی را در سراسر جهان برای او به ارمغان آورد. موفقیت نمایش‌نامه‌های «دون خوان در دادگاه» و «بازدیدکننده» باعث شد تا اشمیت از تدریس در دانشگاه کناره‌گیری و تمام زندگی‌اش را صرف نوشتن کند.
«ابراهیم آقا و گل‌های قرآن (2001)» از دیگر آثار اوست که در فرانسه و آلمان روی صحنه رفت. «زمانی که یک اثر هنری بودم (2002)» داستان مرد جوانی است که زندگی خود را به یک هنرمند واگذار می‌کند تا او را به یک اثر هنری تبدیل کند.
سال 2008 انتشار رمان «اولیس از بغداد» نام اشمیت را دوباره بر سرِ زبان‌‌ها انداخت و استعداد او را در چیزی که منتقدان «داستان‌پردازی آفتاب‌پرست گونه» نامیده‌اند، نشان داد.
از اریک امانوئل اشمیت آثار بسیاری به‌جامانده است. از میان آثار او می‌توان به داستان‌های «گل‌های معرفت»، «انجیل‌های من»، «سوموکاری که نمی‌توانست تنومند شود»، «زن در آینه» و «ده فرزند نداشته‌ بانو مینگ»، «ملاقات کننده»، «عشق لرزه»، «خرده جنایت‌های زناشویی»، «مهمان ناخوانده»، «اگر از نو شروع کنیم» و «مهمان‌سرای دو دنیا» اشاره کرد.
اریک امانوئل اشمیت، برنده‌ی جوایز بسیاری شده است. «جایزه‌ مولیر (1994)»، «جایزه‌ آکادمی بالزاک»، «جایزه‌ گنکور»، جایزه‌ «هوبرت نیس» (بخش زبان و ادبیات فرانسه در‌ آکادمی سلطنتی بلژیک) و...

* این داستان برگرفته از کتاب «کنسرتویی به یاد یک فرشته» (2010) است که مجموعه‌ای از چند داستان کوتاه به نام‌های؛ مسموم‌کننده، بازگشت، کنسرتویی به یاد یک فرشته و عشق در کاخ الیزه در آن به چاپ رسیده است.

*کتاب:
Concerto in Memory of an Angel(2010)

از ایرانصدا بشنوید

آنچه پیش روی شماست، قصه‌ای است که از واقعیت به عمق روح شخصیت‌هایش نقب زده و روان آنها را شخم می‌زند تا مخاطب را با زوایای پنهان درونشان آشنا کند. شنیدن این داستان را به دوست‌داران داستان‌های روان‌شناسانه پیشنهاد می‌دهیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا