display result search
منو
زنده‌باد زاپاتا

زنده‌باد زاپاتا

  • 9 قطعه
  • 168 دقیقه مدت کتاب
  • 4157 دریافت شده
نویسنده: جان اشتاین بک
کارگردان: میکائیل شهرستانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«امیلیانو زاپاتا»، جوان مکزیکی و مبارزی بود که درابتدا نماینده مردم روستا برای به دست آوردن زمین‌هایی بود که با زور از آنها گرفته شده بود. او در راه این مبارزه با حاکم منطقه به نام «دیاز» درگیر می شود و بعد از شکست او به شهرت می رسد...

«امیلیانو زاپاتا»، جوانی مکزیکی، عضوی از گروه فرستادگان مردم، به اتفاق دیگر اعضا، نزد رئیس جمهور «پورفیریو دیاز» می روند تا ضمن شکایت به رئیس جمهور، اطلاعات مربوط به فساد و بی عدالتی موجود را در اختیار وی بگذارند، اما دیاز با بی‌توجهی شکایت آنان را رد می‌کند. درنتیجه این اتفاق، زاپاتا ناگزیر همراه با برادرش «اوفمیو»، شورشی بزرگ را آغاز می‌کند.
در اثر تلاش‌های او سرانجام رئیس جمهور دیاز سرنگون می‌شود و «مادرو» جای او را می‌گیرد؛ اما زاپاتا با تاسف و تأثر درمی‌یابد که هیچ چیز تغییر نکرده‌ است. فساد و بی عدالتی در رژیم جدیدی که جایگزین رژیم قبلی شده‌است، به هیچ وجه کمتر از آن رژیم نیست. برادر خود او، اوفمیو، برای خویش بساط یک دیکتاتور کوچک را تدارک دیده و درصدد است تا هرآنچه می‌خواهد، بدون کوچک‌ترین توجهی به قانون، به دست بیاورد. در نتیجه زاپاتا تصمیم می گیرد که...

*فیلم:
(Viva Zapata(1952

از ایرانصدا بشنوید

«زنده‌باد زاپاتا» از مشهورترین آثار «الیا کازان» و از پرآوازه‌ترین فیلم‌های سینمای موسوم به «انقلابی»، زندگی و مبارزه‌های یکی از انقلابی‌های آمریکای لاتین را، از ظهور تا سقوطش، به نمایش می‌گذارد. شهرت عمدهٔ «جان استین‌بک» مرهون آثار ادبی اوست، اما از چند کتابش اقتباس‌های سینمایی مشهوری ساخته شده و چند فیلمنامه هم مستقیماً برای سینما نوشته که «زنده‌باد زاپاتا» مشهورترین آن‌هاست. البته «جان استین‌بک»، این فیلمنامه را از روی رمان دیگری به نام «زاپاتای شکست ناپذیر» نوشته ی «اجکامپ پینچون» نوشته است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالی بود.هم داستان هم اجرا❤❤❤❤
  • در واقع فیلم‌نامه زنده‌باد زاپاتا که اشتاین‌بک آن را نوشت، یک فیلم‌نامه اقتباسی است. اقتباسی از کتاب زاپاتای شکست‌ناپذیر.
  • عالی بود😍

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا