منو
موش ها و آدم ها

موش ها و آدم ها

  • 13 قطعه
  • 135 دقیقه مدت کتاب
  • 16925 دریافت شده
این کتاب، سرگذشت غم‌انگیز دو کارگر مهاجر مزرعه‌ای در کالیفرنیاست که به دنبال یافتن کار و مهیا کردن مزرعه‌ای برای خودشان هستند. نویسنده افزون‌بر معرفی این دو شخصیت، تصویری از زندگی کارگران ایالات متحده را در دهه‌ی 1930 به تصویر می‌کشد.

«جرج میلتون» و «لنی اسمال» دو دوست‌اند که از راه مهتری در آخور اسب‌ها روزگار می‌گذرانند. آرزوی دیرین هردویشان آن است که روزی جایی را بخرند و در آن خرگوش پرورش دهند.
لنی زور بازوی بسیاری دارد، ولی چندان باهوش نیست و قدری کودن است. از همین رو دچار دردسر می‌شود و پس از اینکه ناخواسته زنِ پسر ارباب را می‌کشد، از ترس می‌گریزد.

* «جان اشتاین بک» این رمان را مبتنی بر تجربیات شخصی خود در کنار کارگران مزرعه مهاجر، در نوجوانی در دهه 1910، نوشته است. این عنوان (موش و مرد) نیز از شعر «رابرت برنز» گرفته شده است.

* فیلم:
- اولین اقتباس سینمایی از این کتاب در سال 1939، یعنی دو سال پس از انتشار رمان بود و فیلم Of Mice and Men، نامزد چهار جایزه اسکار شد.
- دیوید سوسکیند در سال 1968 یک نسخه تلویزیونی از این رمان ساخت.
- با اقتباس از این کتاب، رضا میرلوحی، فیلم ایرانی «توپولی» را در سال 1972(1351) تولید کرد.
- رضا بدیعی، در سال 1981 نسخه‌ی تلویزیونی دیگری از این اثر را با بازی «رندی قوید» در نقش لنی و «رابرت بلیک» در نقش جورج تولید کرد.
- «ویجی تامپی» کارگردان مالایایی نیز در سال 1992 «سوریا مناسام» را براساس این رمان ساخت.

کتاب:
Of Mice and Men (1937)

* این کتاب را در ایران، سروش حبیبی ترجمه و انتشارات ماهی منتشر کرده است.

از ایرانصدا بشنوید

این رمان نشان می‌دهد که چطور موش‌ها پا در کفش آدم‌ها می‌کنند و نمی‌گذارند زندگی عادی خود را داشته باشند و رویاهای خود را دنبال کنند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا