display result search
منو
مرد لندن

مرد لندن

  • 9 قطعه
  • 144 دقیقه مدت کتاب
  • 5051 دریافت شده
نویسنده: ژرژ سیمنون
کارگردان: ندا هنگامی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
لویی مالووان، سوزن‌بان ایستگاه دریایی، مردی زحمت‌کش است. او خود را به اداره‌ی پلیس معرفی و ادعا می‌کند که بزرگ‌ترین آکروبات‌باز لندن، یعنی بران، که دزد معروف انگلیسی است، را به قتل رسانده است.

صحنه را بازسازی می‌کنند و به‌دنبال یافتن حقیقت این قتل می‌گردند. مالووان با همسر مقتول مواجه می‌شود و در کمال ناباوری متوجه می‌شود که او می‌دانسته همسرش یک دزد بزرگ است، اما هرگز به کسی چیزی نگفته است. حالا مالووان چندروز قبل از حادثه را مرور می‌کند؛ از همان روزی که از پشت پنجره‌ی اتاقک سوزن‌بانی بندر پُرمه را می‌بیند؛ آنجا که بران همراه با تدی چمدانی در دست دارند و ناگهان ...


*ژرژ در سال‌های 1908 تا 1914 در مدرسه سن آندره تحصیل کرد و با آغاز جنگ جهانی اول در سال 1914 به کالج سن‌لویی رفت که دبیرستانی تحت نظارت ژزوئیت‌ها بود. تا پیش از سال 1918 مشاغل مختلفی از جمله شاگردی در کتاب‌فروشی را تجربه کرد؛ اما در ژانویه آن سال در پی بیماری پدرش، ترک تحصیل کرد و در نشریه‌ی گازت دولیژ به‌عنوان خبرنگار مشغول کار شد. این شغل به او امکان داد با گروه‌ها و طبقات مختلف مردم ازجمله افرادی که در هتل‌های ارزان‌قیمت اقامت داشتند و وقت‌شان در نوش‌گاه‌ها سپری می‌شد و گهگاه گذارشان به ادره پلیس می افتاد، سروکار پیدا کند و با منش و رفتار آنها به‌خوبی آشنا شود. این آشنایی بعدها که نویسندگی حرفه‌ی اصلی‌اش شد، بسیار به‌کار آمد. کار در گازت که روزنامه‌ای پرتیراژ و عامه‌پسند بود، باعث شد تا مهارت‌های تندنویسی و ویرایش سریع متون نوشتاری را به‌خوبی فرابگیرد. عادت تندنویسی تا پایان کار حرفه‌ای‌اش با او ماند؛ به نحوی که می‌توانست یک رمان کامل را تنها در سه ساعت بنویسد و آماده‌ی چاپ کند! در دوران کار در گازت بیش از 150 مقاله با نام قلمی G.Sim نوشت و در فاصله‌ی سال‌های 1919 تا 1922 بیش از 800 قطعه‌ی فکاهی با نام «مسیو لکوک» به چاپ رساند.
آثار او شامل بیش از 200 رمان، 150 رمان کوتاه، یک سناریو برای باله، چندین جلد زندگی‌نامه (که نخستین آنها با عنوان خاطرات خودمانی در 1981 منتشر شد)، مقاله‌های بی‌شمار و تعداد زیادی رمان عامه‌پسند است که آنها را صرفاً برای کسب درآمد و با نام های مستعار نوشته است؛ اما شهرت وی به واسطه‌ی 75 رمان و 28 داستان کوتاهی است که کمیسر مگره قهرمان آنهاست. نخستین این رمان‌ها با نام مسافری که با ستاره‌ی شمال آمد (Pietr Le Letton) در سال 1931 و آخرین آنها مگره و مسیو چارلز به چاپ رسیدند.
1931 - مرحوم آقای گاله
مگره می‌ترسد، ترجمه کاظم اسماعیلی
سایه گیوتین، ترجمه کاوه میرعباسی
مگره و مرد خانه به دوش، ترجمه کاظم اسماعیلی
مرگ مرموز در کلیسای پرونده سنت فیاکر
هویت نامعلوم
1933 - خانه کانال
1936 - دختر خانم‌های کونکارنو
1938 مردی که گذر قطارها را می‌نگریست
1940 - بیگانگان در خانه
1944 - تحقیقات تازه مگره
1947 - برف کثیف بود
1950 - کرکره‌های بز
1956 - زمان بدبختی
1957 - دلواپسی‌های مگره، ترجمه عباس آگاهی
تردید مگره، ترجمه عباس آگاهی
مگره و شاهدان خاموش، ترجمه کاظم اسماعیلی
شکیبایی مگره، ترجمه فرزاد فربد
مگره از خود دفاع می‌کند، ترجمه عباس آگاهی
کارآگاه در کاباره، ترجمه حسن پویان
شبی در چهارراه، ترجمه کریم کشاورز
دیوانه‌ای در شهر، ترجمه رامین آذربهرام
مسافری که با ستاره شمال آمد، ترجمه کاوه میرعباسی
مشتری شنبه‌ها، ترجمه رامین آذربهرام

مردی از لندن (به مجاری: A Londoni férfi) فیلمی ساخته کارگردان مجارستانی بلا تار است که در سال 2007 به نمایش همگانی درآمد.
The Man from London (1943)

از ایرانصدا بشنوید

ژرژ سیمنون (به فرانسوی: Georges Simenon) ‏ (13 فوریه 1903–4 سپتامبر 1989) نویسنده بلژیکی بود. از وی که به خاطر نوشتن رمانهای پلیسی شهرت داشت نزدیک به 500 رمان و تعداد بسیاری آثار کوتاه منتشر شده است. سیمنون خالق شخصیت کمیسر مگره یکی از سرشناس‌ترین کارآگاه‌های ادبیات پلیسی جهان است. شنیدن این کتاب گویای پلیسی نوشته ژرژ سیمنون را به شما دوستان عزیز پیشنهاد می دهیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا