منو
قصه‌ های گشت ماهی

قصه‌ های گشت ماهی

  • 9 قطعه
  • 115 دقیقه مدت کتاب
  • 3135 دریافت شده
نویسنده: جک لندن
راوی: علیرضا تابان
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
قصه‌های گشت ماهی، شامل چند داستان واقعی از دوران زندگی جوانیِ جک لندن است. آن‌ زمانی که لندنِ شانزده‌ساله، دریانوردی کارکشته بود.

درباره‌ی کتاب
این کتاب، چند داستان به‌هم‌پیوسته است از روزها و شب‌های دریانوردی جک لندن؛ خاطراتی گاه خطرناک و مرگ‌بار، و گاه شیرین و مهیج. جک لندن از درافتادن با ماهی‌گیران قانون‌شکن چینی و یونانی و ایتالیایی و ...، صید و خطرات دریا و ظرایف دریانوردی می‌نویسد.

درباره‌ی نویسنده
«جان گریفیث لندن» (زاده‌ی 12ژانویه1876 – درگذشته‌ی 22نوامبر 1916) نویسنده‌ی سوسیالیست آمریکایی بود. او در خانواده‌ی تنگ‌دستی در سان فرانسیسکو به دنیا آمد و در اوکلند بزرگ شد. او با اینکه توانست در دانشگاه پذیرفته شود، تحصیلات رسمی چندانی نداشت و هرچه آموخت، خود آموخت و بسیاری از آثار ادبی را در کتابخانه‌ی عمومی اوکلند خواند.
در سال 1889 در کارخانه‌ی کنسروسازی کاری سخت و سنگین پیدا کرد. بعد با پولی که از نامادریش وام گرفت، قایقی خرید و به دزدی صدف پرداخت.
در 1893 به‌عنوان کارگر با یک کشتی شکارِ شیردریایی به ژاپن رفت. بازگشت او با بحران اقتصادی سال 1893 و مبارزات کارگری هم‌زمان شد. مدتی بی‌کار و ول‌‌گرد بود و در شهر «بافلو» به زندان افتاد. بعد به اوکلند بازگشت و دبیرستان را تمام کرد. خیلی دوست داشت که به دانشگاه کالیفرنیا برود و پس از سه ماه کوشش فشرده، در تابستان همان سال در آنجا پذیرفته شد، اما به دلیل بی‌پولی ناچار پس از یک سال دانشگاه را رها کرد.
در 1897 با کشتی و همراه با دیگر جویندگان طلای کلوندایک به شهر «داوسون» در یوکان رفت. در آنجا بیمار شد و پزشکی او را درمان کرد. داستان کوتاه «برپا کردن آتش» یادگار این دوره از زندگی او است. پس از بازگشت به اوکلند بیش از پیش به تبلیغ سوسیالیسم و نیز نوشتن پرداخت. او سعی داشت که با نوشتن و فروش آثارش (به گفته خودش با فروش مغزش) از بی‌پولی و اجبار به کار بدنی رها شود. هم‌زمانی این تصمیم او با گسترش مجله‌های عامه‌پسند ارزان که به‌دنبال داستان‌های کوتاه بودند باعث شد که او بتواند از راه نویسندگی پول درآورد. به‌زودی نویسنده‌ای موفق شد و در سال 1900 درآمد او از نویسندگی به 25٬000 دلار در ماه رسید که بالاتر از رئیس جمهور آمریکا بود.
جک لندن دو بار ازدواج کرد. در 1910 ملکی به وسعت چهار کیلومتر مربع را در شهرستان «سونوما» در کالیفرنیا خرید و سعی در کشاورزی با روش‌هایی ابتکاری و ویژه خود کرد، ولی موفقیتی نداشت. این ملک اکنون با نام پارک تاریخی جک لندن به دست دولت آمریکا اداره می‌شود.
جک لندن در 1916 از نارسایی کلیه درگذشت، اگر چه برخی روایات مرگ او را ناشی از الکلیسم یا حتی خودکشی می‌دانند. بر گور او، در پارک تاریخی جک لندن در سونوما، صخره‌ای خزه‌گرفته گذاشته‌اند. لندن مدت کوتاهی پیش از مرگش طی نامه‌ای استعفای خود را از حزب سوسیالیست اعلام کرد.
آثار او مانند «آوای وحش» و «سپیددندان» با استقبال خوانندگان روبه‌رو شد. او از نخستین نویسندگان آمریکا بود که از راه نوشتن به ثروت زیادی دست یافت. میدان بزرگی در شهر اوکلند به نام او هست و کلبه‌ای چوبی که او هنگام جست‌وجوی طلا در یوکان در آن می‌زیست، در گوشه‌ای از میدان قرار دارد.
آثار جک لندن روایتی از سختی‌های زیست در آمریکای انتهای قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است، تصویر دقیق و پر از جزئیاتی که وی از آن جامعه به دست می‌دهد، منبعی برای شناخت و مطالعه‌ی مردم آمریکاست. وی صحنه‌هایی را که تصویر کرده، با چشم خود دیده و قهرمانان بیشتر داستان‌هایش کسانی هستند که با او معاشرت داشته‌اند. در نوشته‌های جک لندن تأثیر افکار «چارلز داروین»، «هربرت اسپنسر»، «کارل مارکس» و «فریدریش نیچه» آشکار است. این آثار که گاهی رنگ شدید ناتورالیستی به خود می‌گیرند، غالباً تجزیه و تحلیل‌های بسیار دقیق اجتماعی‌اند.
از آثار او می‌توان به این‌ها اشاره کرد:
دختر برف‌ها (1902)، آوای وحش (1903)، گرگ دریا (1904)، بازی (1905)، سپیددندان (1906)، قبل از آدم (1907)، پاشنه آهنین (1908)، مارتین ایدن (1909)، ماجراجو (1911)، طاعون سرخ (1912)، پسر آفتاب (1912)، دره ماه (1913)، ستاره گرد (1915)، خانم کوچک در خانه بزرگ (1916)، جری در جزیره (1917)، مایکل، برادر جری (1917)، بنگاه آدم‌کشی (1963)، تهیدستان (1903) و ... .

*کتاب:
Tales Of The Fish Patrol
Originally published: 1905
Author: Jack London

از ایرانصدا بشنوید

داستان‌‌های جک لندن، زندگی سخت مردم آمریکا را، در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم، با ذکر جزئیاتی جامعه‌شناسانه تصویر می‌کند؛ قصه‌هایی که با تحلیل‌های دقیق اجتماعی همراه است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا