منو
دانشگاه های من

دانشگاه های من

  • 8 قطعه
  • 154 دقیقه مدت کتاب
  • 1684 دریافت شده
کتاب «دانشگاه های من» یک خودزندگی‌نامه است. در این سبک از نگارش، احساسات و خاطرات نویسنده نقش کم‌رنگی در کتاب دارد. درمقابل، نویسنده بر زندگی، سرگذشت، فرازونشیب‌های زندگی خود تأکید می‌کند.

درباره‌ی کتاب
دانشگاه‌های من (My Universities) کتابی است که ماکسیم گورکی سال 1916 ، یک سال پیش از انقلاب روسیه منتشر کرد. او در این کتاب داستان تلاشش برای ورود به دانشکده را روایت کرده و در طول این داستان از فساد و پیچیدگی موجود در جامعه‌ی روسیه سخن گفته است. کتاب او به‌قدری جزئیات دقیق و ارزشمندی دارد که می‌توان آن را دائره‌المعارفی درباره‌ی زندگی اجتماعی در روسیه‌ی تزاری دانست.
گورکی در این کتاب چنان در اعماق مخفی و رؤیت ناپذیر محیط تزاریسم نفوذ یافته و آن را برملا می‌سازد که مایه حیرت است. چون خود او در میان این فساد و در میان طبقه پائین بزرگ‌شده بود. تمام گوشه و کنار این محیط را می‌شناخت. در این کتاب اشخاصی با اخلاق‌های گوناگون و مسائلی با روش مختلف مورد بحث واقع می‌شوند که انسان گمان می‌کند این چیزها را می‌بیند. فساد محیط دل ‌پاک گورکی را آلوده نساخت او تا پایان عمر خویش افتخار داشت که اصرار اطرافیانش در آلوده ساختن وی مؤثر واقع نگردید.
کتاب دانشکده‌های یکی از سه‌گانه‌های کتاب گورگی از خودزندگی‌نامه خودش است. سه‌گانه‌ها شامل: دوران کودکی (1914)، دانشکده‌های من (1916)، در جستجوی نان (1923)
اقتباسی هم از این سه کتاب ساخته شده است. سه‌گانه‌ی گورکی مجموعه سه قسمتی براساس سه کتاب اتوبیوگرافی گورکی: دوران کودکی، کارآموزی من و دانشگاه‌های من توسط مارک دانسکوی بین سال‌های 1938 و 1940 در اتحاد جماهیر ساخته شد.

درباره نویسنده
«آلکسی ماکسیموویچ پِشکوف» (زاده 28 مارس 1868 – درگذشته 18 ژوئن 1936) که با نام «ماکسیم گورکی» شناخته می‌شود، نویسنده‌ی اهل روسیه و شوروی، از بنیان‌گذاران سبک ادبی واقع‌گرایی سوسیالیستی، فعال سیاسی و پنج بار نامزد جایزه‌ی نوبل ادبیات بود.
پس از جنگ جهانی دوم، مکتب سوسیالیست، هم‌زمان با شکل‌گیری انقلاب‌های کارگری، به حکومت‌های کشور‌های کمونیستی پا گذاشت. این مکتب به زندگی مردم نیاز‌مند و کارگر توجه زیادی دارد؛ مشکلات طبقاتی را بیان می‌کند و فعالیت‌های مدنی را حق معترضان می‌داند.
ماکسیم گورکی قبل از آنکه نویسنده‌ای بنام شود، چندین شغل عوض کرد که همه‌ی آنها سِمت‌های دولتی در امپراتوری روسیه بودند. این تجربه‌ها تأثیر بسیاری روی افکار او برای نوشتن کتاب‌هایش گذاشت. او در آن زمان تنها نویسنده‎‌ای بود که به افراد پایین‌دست جامعه اهمیت می‌داد و از حقوق آنها دفاع می‌کرد. هم‌چنین گورکی بسیار تلاش کرد روند اجتماعی، سیاسی و فرهنگی روسیه را تغییر دهد. او معتقد بود شخصیت‌های آثارش ذاتاً انسان‌های فهمیده و آگاهی هستند که اوضاع بد جامعه و تحقیر‌ها، آنها را به زانو در‌آورده است. گورکی برپایه‌ی همین اعتقادها، بار‌ها با حکومت تزار مخالفت کرد، چندین بار‌ دستگیر شد و به زندان رفت؛ ولی دست از مبارزه سیاسی بر‌نداشت و به همین خاطر بخش عمده‌ای از عمرش را هم در دوران تزاری و هم بعدها در دوران شوروی، در تبعید گذراند. تأثیر این تجربه‌ها بعدها در نوشته‌های او مشهود بودند.
معروف‌ترین آثار گورکی عبارت‌اند از: در اعماق (1902)، مادر، بیست‌وشش مرد و یک دختر، آوای مرغ طوفان وَ دوران کودکی.
شهرت او هم ردیف با دو نویسنده‌ی معروف روسی «لئو تولستوی» و «آنتوان چخوف»‌ است.
«مارک دانسکوی» بین سال‌های 1938 و 1940 در اتحاد جماهیر شوروی، مجموعه‌ی سه قسمتی «سه‌گانه گورکی» را براساس خودزندگی‌نامه وی ساختوپ.
نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان پیشرو آلمانی «برتولت برشت» نیز نمایش «مادر» را با همین نام در 1932 روی صحنه برد.
در 1912 آهنگ‌ساز ایتالیایی «جیاکومو اورفیس» اوپرایی برمبنای شخصیت «رادا» از «ماکار چودرا» تصنیف کرد.
در 1985 نمایش‌نامه «دشمنان» با همکاری تئاتر بین‌المللی و با حضور چهره‌هایی از ملیت‌های گوناگون به کارگردانیِ «آن پنینگتون» به روی صحنه رفت. هنرپیشه‌ی معروف آفریقای جنوبی «آنخلیک روکاس» و «مادلنا ندوا» بلغاریایی در نقش‌های «تاتیانا و کلئوپاترا» ایفای نقش کردند.

*کتاب:
My universities
Original title: Мои университеты
Publication date: 1979
Author: Gorky, Maksim, 1868-1936, Authors, Russian
Publisher: Harmondsworth, Eng. ; New York : Penguin Books
Series: Autobiography
Genre: Cultural · Literature · Biography · Classics · Nonfiction · Autobiography · History · Roman
Language: English; Russian

*فیلم:
My Universities
Russian: Мои университеты
Directed by: Mark Donskoy
Written by: Mark Donskoy
Maxim Gorky (book)
Starring: Nikolai Valbert / Stepan Kayukov / Nikolai Dorokhin / Nikolai Plotnikov / Lev Sverdlin

از ایرانصدا بشنوید

«گورکی» یعنی «تلخ»؛ نامی که به‌خوبی بیانگر اوضاع معیشتی و اجتماعی مردم شوروی در دوران حکومت کمونیستی و پیش از آن است. ماکسیم گورکی صدای قشر ضعیف جامعه به‌شمار می‌آمد و خواهان دگرگونی اجتماعی، سیاسی و فرهنگ روسیه بود. دانشگاه‌های من، سومین خودزندگی‌نامه از سه‌گانه‌ ماکسیم گورکی است که شرح تلاش‌ها و ماجراهای نوجوانی و جوانی اوست. این کتاب حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که باید شنید!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا