منو
علی (ع) از زبان علی (ع)

علی (ع) از زبان علی (ع)

  • 5 قطعه
  • 122 دقیقه مدت کتاب
  • 2286 دریافت شده
کتاب «علی (ع) از زبان علی (ع)» را حجت الاسلام محمد محمدیان نوشته است. در این جلد از کتاب به شهادت امیرالمومنین پرداخته ایم.

این کتاب دقیق‌ترین و خواندنی‌ترین زندگی‌نامه درباره‌ی امیرالمومنین علی (ع) است. نویسندگی این اثر که از منابع دست اول شیعه است، مدت 10 سال زمان برده و با صلابت هرچه تمام‌تر و ایجازی مثال‌زدنی، وقایع مرتبط با عصر و زندگی حضرت علی (ع) را شرح و بررسی می‌کند.
نویسنده در این اثر سعی کرده است که رخ‌دادهای سیاسی و اجتماعی دوره ملتهب امیرالمومنین (ع) را به زبانی ساده و به شیوه روایی، از لحظه ولادت تا شهادت حضرت، شرح دهد.
حجت الاسلام محمدیان در لابه‌لای زندگی حضرت، برخی از مهم‌ترین شبهه‌های زندگی امیرالمومنین (ع)، نظیر انصراف دادن ایشان از جنگ، سکوت تلخ ایشان در مسئله سقیفه و خلافت رسول خدا (ص) یا دلایل پذیرش حکمیت در جنگ صفین را از زبان خود حضرت و به نقل از منابع معتبر بررسی کرده است.
سیر منظم تاریخی و انسجام درونی، خواننده را تا انتها با کتاب همراه می‌کند. متن روان و بیان متفاوت و سبک جدید نگارش زندگی حضرت علی(ع)، کشش داستانی و انسجام و پیوستگی محتوای آن، مخاطب را مجذوب خود می‌کند.
این اثر، باتوجه به اهمیت موضوع‌های مطرح‌شده و نگاه جامعه‌شناختی به وقایع تاریخی عصر حضرت، تاریخ انقضا ندارد و می تواند برای سال‌ها کتاب مرجعی روایی باشد.
این اثر ارزشمند از 10 فصل تشکیل شده است که عبارت‌ند از:
دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت‌ها و دوران شهادت.
در پایان خاطر نشان می‎کنیم در این کتاب اثری از پیچیدگی‌های متون تاریخی دیده نمی‌شود و مهم‌ترین جملات حضرت و تاریخ زندگی مولا (ع) در این اثر جمع شده است.

تذکر: کتاب گویای پیش رو (علی از زبان علی ) اگر چه از یکی از دقیق ترین و کاملترین آثار در نوع خود انتخاب شده است اما منطقا و از باب معرفت نمی تواند جامع و مانع باشد و این موضوع شامل هر اثر دیگری در این حوزه موضوعی نیز می شود چراکه پرداختن به زندگی ائمه (ع) یا نقلیست یا عقلی و به همین دلیل هیچ کتابی نقطه پایان و فصل الخطاب نیست بلکه سرآغاز مفیدی برای تحقیقات و تفکرات بیشتر برای متفکران، پژوهشگران و محبان است.

از ایرانصدا بشنوید

حال که به آخر خط رسیده ایم و آقا و سرور ما از سایه آسمانی رخت بربسته هیچ کلام و پیامی برای ما نمی ماند، وه که چقدر دیر می شود...

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • ⁣سلام..تشکر از زحمات ایران صدا..فرمودند راجع به ما غلو نکنید..آیا جائی دیگر هم فرموده اند روایتگر طوری روایت کند که ما را در موضع ضعف و معاذا..زبونی قرار دهد..گویا وقتی حضرت امیر با ابوبکر صحبت میکنند و فضائل و مناقب خود را به ابوبکر یادآور میشوند ملتمسانه انتظار جواب دارند..نشان دادن مظلومیت در ادای لحن نیست بلکه در محتوی میباشد که بر هیچ شیعه ای پوشیده نیست.. با تشکر
  • میسر نگردد به کس این سعادت........ به کعبه ولادت به مسجد شهادت. سلام خدا بر امیر المومنین علی علیه سلام.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا