منو
زنگها برای که به صدا درمی‌آیند

زنگها برای که به صدا درمی‌آیند

  • 8 قطعه
  • 125 دقیقه مدت کتاب
  • 2848 دریافت شده
نویسنده: ارنست همینگوی
کارگردان: محمد عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
رمان «زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند» روایت داستان «رابرت جوردن»، سرباز آمریکایی، است که در میانه‌‌ی جنگ داخلی اسپانیا به بریگاد بین‌المللی پیوسته‌ است.

کتاب «زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند»، اثر مشهور «ارنست همینگوی»، ماجرایِ یک سرباز آمریکایی به نام «رابرت جردن» است که داوطلبانه وارد ارتش جمهوری‌‌خواهان شده است و مأموریت دارد پلی را که سر راه دشمن قرار گرفته‌ است، منهدم کند.
قصّه از جایی شروع می‌شود که جنگ داخلی اسپانیا با ورود گروه بزرگی از ارتش به پشتیبانی از مخالفان دولت جمهوری شروع می‌شود و رابرت نیز به گروه جمهوری‌‌خواهان می‌پیوندد.
رابرت برای اجراکردن نقشه‌‌ی خود، یعنی نابودکردن پلی که بر سر راه دشمن قرار گرفته است، از فردی به نام «پابلو» که سرگروه شورشیان است، کمک می‌گیرد. اما پابلو کمکی نمی‌کند و همسر او از رابرت حمایت می‌کند. هم‌زمان با این اتفاقات، رابرت عاشق دختری زیبا به نام «ماریا» می‌‌شود که از گروه شورشیان است.
منظور از صدای زنگ در نامِ این کتاب، «زنگ کلیسا» است که زمانِ مرگ انسان‌ها به صدا درمی‌آید و اشاره به دوران جنگ دارد. این صدا برای سربازان کشته‌‌‌شده در جنگ هم نواخته می‌شد. چیزی که باعث تمایز این داستان با دیگر داستان‌های مشابه آن است، نمایان‌‌شدنِ زیباترین جلوه‌‌ی زندگی بشری، یعنی «عشق»، در شرایطی است که فقط قتل و خون‌ریزی اتفاق می‌افتد.


*شنوندگان گرامی، به‌سبب اینکه قسمت دوم داستان «زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند» در آرشیو موجود نیست، خلاصه‌ای از آن را برای شما در نظر گرفته‌ایم. امیدوارم لذّت ببرید.

*کتاب:
(1940) For Whom the Bell Tolls
*فیلم:
(1943) For Whom the Bell Tolls

*** شنونده گرامی، پیشاپیش به علت کیفیت پایین و اشکالات جزئی برخی از بخش‌های این کتاب گویا پوزش می‌خواهیم.***

از ایرانصدا بشنوید

«زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند» را باید یکی از مشهورترین آثار همینگوی در کنار «پیرمرد و دریا» محسوب کنیم. این اثر جایگاه همینگوی را به‌‌‌عنوان یک نویسنده‌ی ضدّ جنگ تثبیت کرد و او را به چهره‌ای ماندگار در ادبیات معاصر جهان تبدیل کرد. شما را به شنیدن این نمایش رادیویی دعوت می کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کیف کردم دمتون گرم همه عالی بودن
  • داستان بسیار زیباییه اگه به داستان‌های جنگی علاقمند هستید پیشنهاد میدم حتما گوش کنید اما خیلی خلاصه شده کتابش قشنگتر بود. ممنون از ایران صدا ( ر _قاین)
  • از همه راویان عزیز تشکر میکنم،به خصوص خانم فریبا متخصص که عالی اجرا میکنن،خسته نباشید
  • تشکر فراوان. بقیه آثار همینگوی را نیز کار کنید که شنیدنی و جذاب هستند.
  • فصل اول
  • عالی بود
  • حال بود

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا