منو
آشیانه اشراف

آشیانه اشراف

  • 10 قطعه
  • 168 دقیقه مدت کتاب
  • 2978 دریافت شده
«لاورتسکی» متوجه خیانت همسرش می‌شود. او را ترک می کند و به املاک خانوادگی خود بازمی‌گردد. در آنجا عاشق «لیزا»، دختری پاک و خداترس، می‌شود؛ اما با وجود همسرش، راهی برای رسیدن به لیزا نیست.

درباره‌ی کتاب
«آشیانه‌‌ی اشراف»در سال 1859 منتشر شد و «آندری کونچالوفسکی» کارگردان روسی آمریکایی در سال 1969 براساس این داستان یک فیلم سینمایی ساخت.
شخصیت اصلی آشیانه‌‌ی اشراف «لاورتسکی» است که در خانه‌ای به دنیا آمده که عمه‌اش آن را اداره می‌‌کند. پدرش در نوجوانی و جوانی رفتار سخت‌گیرانه‌ای با او دارد. لاورتسکی بعد از مرگ پدرش تحصیلاتش را در مسکو دنبال می‌کند و در آنجا، عاشق زن زیبایی می‌شود که در اپرا دیده است و با او ازدواج می‌کند. پس از ازدواج به پاریس نقل‌مکان می‌کنند؛ جایی که «واروارا پاولووا» میزبانِ بازدیدکنندگان دائمی‌اش می‌شود و با آنها رابطه برقرار می‌کند. لاورتسکی با پیداکردن یادداشتی از این ماجرا باخبر می‌شود. او از خیانت همسرش غافل‌گیر و سرخورده می‌شود، ارتباطش را با او قطع می‌کند و به املاک خانوادگی خود بازمی‌گردد. در آنجا عاشق لیزا دختری پاک و خداترس می‌شود، اما با وجود همسرش، راهی برای وصال با لیزا نیست، لیزا به صومعه می‌رود و لاورتسکی به خواست لیزا، با همسرش آشتی می‌کند....

درباره‌ی نویسنده
«ایوان سرگِییچ تورگنیف» (Ivan Sergeyevich Turgenev) رمان‌نویس، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس روس بود که نخستین‌بار کشورهای غربی را با ادبیات روس آشنا کرد. او خانواده‌ای اشرافی داشت و اجدادش از شخصیت‌های معروف روس بودند.
ایوان در شانزده‌سالگی به دانشگاه مسکو رفت. تحصیلاتش را در رشته‌ی زبان‌شناسی در دانشگاه سن‌پترزبورگ دنبال کرد و نوشتن را از آن همان زمان آغاز کرد. به‌منظورِ تحصیل بیشتر به برلین رفت و رشته‌ی فلسفه و زبان‌های قدیمی و تاریخ را انتخاب کرد. در زمینه‌ی فلسفه تحت تأثیر «فریدریش هگل»، فیلسوف آلمانی، قرار گرفت و جریان فکری غربیان را دنبال کرد. نخستین‌بار با تقلید از یکی از آثار «بایرون»، شاعر بزرگ انگلیسی، یک قطعه شعر خوب سرود. نخستین اثر منثور او کتابی به نام «خاطرات یک شکارچی» بود که آن را بین سال‌های 1841 تا 1850 نوشت. وی در مقاله‌ای از «گوگول»، نویسنده‌ی روسی، تمجید کرد که یک ماه به زندان افتاد و بعد تبعیدش کردند. در همین زمان «آشیانه اشراف» و «پدران و پسران» را نگاشت.

* کتاب
Home of the Gentry
Originally published: January 1859
Author: Ivan Turgenev
Genre: Political, Romance novel
Language: Russian
Original title: Дворянское гнѣздо

* فیلم:
A Nest of Gentlefolk
Release date: October 27, 1982 (New York)
Director: Andrei Konchalovsky
Adapted from: Home of the Gentry
Editor: L. Pokrovskaya

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب داستانی‌ است درباره‌ی طبقه‌ای از مردمان روسیه که باری بر دوش جامعه‌‌اند، داستان «آدم‌‌‌زیادی‌ها!» در کتاب آشیانه‌ی اشراف از عشق می‌خوانیم و وعده‌هایی که برای کامیابی ما می‌دهد. «ایوان تورگنیف» ماجرای لاورتسکی را روایت می‌کند؛ جوانی که پس از تجربه‌ی خیانتِ همسرش، با قلبی شکسته به ملک خانوادگی خود بازگشته است. جایی که عشق را، یک‌بار دیگر، بازمی‌یابد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا