منو
همرزمان حسین (ع) جلد دوم

همرزمان حسین (ع) جلد دوم

  • 6 قطعه
  • 351 دقیقه مدت کتاب
  • 846 دریافت شده
در کتاب هم‌رزمان حسین (ع)، ده گفتار از حضرت آیت الله‌العظمی خامنه‌ای (مدّ ظلّه‌العالی) را با موضوع تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم (علیهم‌السّلام) می‌شنوید. شنوندگان عزیز هر شب به این کتاب یک فصل جدید افزوده‌ می‌شود.

این کتاب دربرگیرنده‌ی 10 سخنرانی معظّمٌ‌له در ماه محرّم سال 1351 است. ایشان بین سال‌های 46 تا 55، به طور متناوب، در مناسبت‌های مذهبی به تهران مسافرت و در جلسات مختلف سخن‌رانی می‌کردند.
ایشان در محرّم سال 51 در سفر به تهران، در هیأت انصارالحسین (علیه‌السّلام) و برخی از جلسات دیگر سخنرانی می‌کردند. هیأت انصارالحسین (علیه‌السّلام) از هیأت‌های پرشور و انقلابی تهران بود و بسیاری از مبارزان انقلابی در جلسات آن شرکت می‌کردند و سخنرانان این جلسه نیز از میان روحانیان انقلابی انتخاب می‌شدند.
معظمٌ‌له از ابتدای تأسیس این هیأت، بارها در آنجا سخنرانی کرده بودند. نفس سخنرانی در این جلسه، یک اقدام انقلابی از سوی ایشان تلقّی می‌شد.
آیت‌الله خامنه‌ای، از سوّم محرّم تا 12 محرّم، هرروز از ساعت 7:30 تا 9 ، در این هیأت بیانات خود را درباره‌ی سیره‌ی امامان معصوم (علیهم السّلام) در قالب طرح انسان 250ساله مطرح کردند. تمرکز اصلی این بیانات بر تحلیل زندگی امام سجّاد (علیه السّلام) تا امام کاظم (علیه السّلام) است؛ چهار امام عزیزی که در اذهان متشرّعان آن زمان بیشتر به‌عنوان افرادی ساکت و منزوی معروف بوده‌اند.
جلسه‌ی اوّل این بیانات، به مباحث کلّی مربوط به بحث امامت و گونه‌های مختلف تحقیق در این بحث و نیز فهرست مباحثی که در روزهای بعد مطرح شد، اختصاص داشت.
در جلسه‌ی دوم، درباره‌ی اهمیّت شناخت امامان و توطئه‌های دشمنان برای تحریف چهره‌ی مبارزاتی و مجاهدانه‌ی این بزرگواران بحث شده است.
جلسه‌ی سوم، مربوط به مقامات و وظایف امامان است و در جلسه‌ی چهارم، طرح انسان دویست وپنجاه ساله تشریح می‌شود و معانی مختلف جهاد و منظور از مجاهدبودن ائمه (علیهم السّلام) روشن می‌شود.
جلسه‌ی پنجم، به تقسیم دوران امامت به چهار دوره و توضیح مختصر هرکدام از دوره‌ها سپری شده است.
معظّمٌ‌له در جلسه‌ی ششم با اشاره به کار نشدن درباره‌ی دوره‌ی چهارم امامت که از زمان امام سجّاد (علیه‌السّلام) تا امام عسکری (علیه‌السّلام) است، به شرح تحلیلی تلاش‌های مجدّانه‌ی امام سجّاد و امام باقر (علیهماالسّلام) پرداخته‌اند.
جلسه‌ی هفتم که مصادف با روز نهم محرّم است، شامل توضیح سیره‌ی سیاسی و اجتماعی امام صادق (علیه السّلام) و بررسی روایات تاریخی مربوط به ایشان است. در این جلسه بحث مختصری از حیات سیاسی امام کاظم (علیه السّلام) و همچنین موضع‌گیری‌های ائمّه (علیهم‌السّلام) درخصوص قیامهای امامزادگان انقلابی و نیز تعریف صحیح تقیّه شده است.
روز عاشورا، جلسه به روز هشتم خود رسید. آیت‌الله خامنه‌ای در این جلسه، به برخوردهای تند ائمّه‌ی دوره ی چهارم با خلفا و علمای درباری و همچنین بحث بهره‌گیری ایشان از شعرای مجاهد پرداخته‌اند.
روز نهم جلسه به بحث امامزادگان انقلابی اختصاص داشت. البتّه این جلسه بیشتر به شرح موضع‌گیری امام صادق (علیه السّلام) درباره ی قیام زید اختصاص یافت.
گفتنی است که نام چندین نفر از امامزادگان در چندین جلسه از جلسات این سخنرانی‌ها آمده و شرح کوتاهی درباره‌ی آنها داده شده است.
روز دوازدهم محرّم که با روز دهم این سلسله جلسات مصادف شد، به توضیح مختصری درباره‌ی تقیّه اختصاص یافت و نکات نو و ارزنده‌ای در این موضوع به مخاطبان عرضه شد.

این بیانات، همان‌طور که خود ایشان هم در برخی از جلسات اشاره کرده اند، بیش از آنکه یک سخنرانی باشد، یک بحث تحلیلی و علمی است. ایشان به ذکر کلّی نظرات خود اکتفا نکرده‌اند و برای هر موضوعی که مطرح می‌کنند، شواهد متعدّد تاریخی و روایی را پیش روی مخاطب می‌گذارند.
مراحل کار بر این سخنرانی‌ها به این صورت بود که ابتدا صوت بیانات به دقّت پیاده‌سازی و بازشنوایی شد. با توجّه به اینکه نوع متن، به صورت گفتاری بود، ویراست مختصری روی آن اعمال شد تا مخاطب ارتباط بهتری با متن پیدا کند.
این کتاب پایان راه نیست؛ بلکه آغازی است برای آشنایی صحیح با سیره‌ی پربهجت و درس‌آموز اهل بیت (علیهم السّلام) و بر دانشمندان تاریخ اسلام است تا با بهره‌گیری از نکات و سرخط‌های ارائه شده‌ در این کتاب، دین خود را به این بزرگواران و جامعه‌ی اسلامی ادا کنند.

*همرزمان حسین (علیه السلام) تالیف آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است.

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب آغازی است برای آشنایی صحیح با سیره‌ی درس‌آموز اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) و دانشمندان و دانشجویان تاریخ اسلام با بهره‌گیری از نکات و سرخط‌های ارائه‌شده در این کتاب، می‌توانند دین خود را به این بزرگواران و جامعه‌ی اسلامی ادا کنند. از این رو شنیدن این کتاب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا