منو
پیشوای صادق (علیه السلام)

پیشوای صادق (علیه السلام)

  • 10 قطعه
  • 243 دقیقه مدت کتاب
  • 2783 دریافت شده
این کتاب مجموعه چند سخنرانی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است که در سال 1358، معظم له آن را بازنویسی کردند.

همواره دو برداشت نادرست از سیره‌ی ائمه هدی (علیهم السلام) به‌ویژه امام صادق (علیه السلام) وجود داشته است:
یک. وظیفه‌ی امامان معصوم (علیهم‌السلام) منحصر در تلاش‌های علمی بوده است و آنان جز بیان معارف دین، نقش و سِمَت دیگری نداشته‌اند و بنابراین هیچ گاه به‌دنبال مبارزه با طاغوت و استکبار نبوده‌اند.
دو. اهل بیت (علیهم‌السلام)_ هرچند به ضرورت_ اهل مبارزه و جهاد با حکومت‌های جور و فساد نبوده‌اند، بلکه با آنان سازش و همکاری داشته‌اند. برخی از مخالفان مبارزه با رژیم طاغوت پهلوی، براساس همین دو رویکرد از مبارزه با آن طفره می‌رفتند، یا مبارزان و مجاهدان را مخالف روش ائمه (علیهم‌السلام) معرفی و مردم و جوانان را به آنان بدبین می‌کردند.
اما از نگاه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) مبارزه و جهاد با حکومت ظلم و فساد و ایجاد حکومتی بر پایه‌ی دین، خود از معارف دین و وظیفه‌ی شرعی است و امامان معصوم (علیهم السلام) علاوه بر وظیفه‌ی تبیین و تفسیر دین، همواره در تحقق این مقصود و عمل به این فرضیه برترین تلاش‌ها را داشته‌اند....
حضرت امام جعفر الصادق (علیه السلام) در دوره‌ی رسوخ و نفوذ تحریفات گسترده در معارف دین و غفلت وسیع از ارزش‌های بنیادین اسلام که به‌وسیله‌ی خلفای اموی صورت گرفته بود، به امامت رسید.
آن امام هُمام از ضعف حکومت و شرایط زمانه، فرصت‌های بی‌نظیری ساخت؛ جریان معرفتی اصیل اسلامی را تبیین و تحکیم کرد و با تحریف و دست‌اندازی در دین مبارزه‌ی بی‌امانی کرد.
بر همین پایه، آن حضرت را به‌‌درستی «رئیس مکتب» نامیده‌اند. مقتضای شرایط سیاسی در عمده‌ی دوران امامت آن حضرت، ارتباط گسترده‌ی پیروان با ایشان و درنتیجه نقل فراوان عبارات و کلمات آن حضرت (علیه السلام) است. بر این اساس، احادیث برجای‌مانده از امام صادق (علیه السلام) بسیار بیشتر از روایات منقول از ائمه‌ی دیگر است.
قصد مولف معظم از انتشار متن مذکور آن بوده که به‌جای معرفی شناسنامه‌ای امام صادق (علیه السلام)، شرایط زمانه و اقدامات آن حضرت در تقابل با خلفای زمان، شعرا و علمای درباری و نیز تعامل با شیعیان به‌صورت غیر تفصیلی بیان شود. البته درکنار این مباحث، برخی مطالب دیگر نیز مانند فلسفه‌ی نبوت، وظایف امام، مقصود از خلیفه‌ی واقعی، تبیین دوره‌های چهارگانه‌ی امامت، توضیح درباره‌ی اقدامات امام سجاد و امام باقر (علیهما السلام)، چگونگی کار تشکیلاتی حزب امامت، مقصود از «قائم» و مانند آن مطرح شده است.

*پیشوای صادق (علیه السلام) تالیف آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است.

از ایرانصدا بشنوید

محتوای کتاب هرچندمختصر است، یکی از بهترین تحلیل‌های سیاسی درباره‌ی عملکرد امام صادق (ع) است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالی درجه یک
  • بسیار عالی ممنونم
  • باسلام ممنون از زحماتتون لطفا کتاب طرح کلی اندیشه انقلاب اسلامی را نیز به کتاب گویا تبدیل و در دسترس عموم قرار دهید. ضمنا خواهشمند است برنامه ای برای اینکه کلیه کتاب های معظم له را برای قشر جوان به کتاب گویا تبدیل کنید، را تهیه و اجرا نمایید. باتشکر
  • سلام. ممنون از زحمات مفید شما. لطفا از کتاب های مقام معظم رهبری و امام خمینی ره بیشتر منتشر کنید. خیلی خوبه
  • خدا قوت
  • خییییلی ممنون. عالی و بروزترین و باکیفیت

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا