منو
فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام - قسمت 21

فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام - قسمت 21

  • 2 قطعه
  • 51 دقیقه مدت کتاب
  • 673 دریافت شده
کتاب فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام (ص)، تألیف محقق فرزانه، آیت‌الله سبحانی، تاریخی است روشن و گویای حوادث و واقعیت‌های عصر نبی مکرم اسلام (ص) که با اتکا به معتبرترین مدارک تاریخ اسلام فراهم آمده‌است.


درباره‌ی نویسنده
«آیت‌الله جعفر سبحانی تبریزی» در 28 شوال‌المکرم 1347 ه.ق (20 فروردین 1308 شمسی) در تبریز در خانواده‌ای بافضیلت دیده به جهان گشود. وی پس از فراغت از تحصیلات ابتدایی در مکتب‌خانه‌ی مرحوم میرزامحمود فاضل به فراگیری متون ادب پارسی پرداخت و کتاب‌های گلستان و بوستان و تاریخ معجم و نصاب‌الصبیان و ابواب‌الجنان و ... را فراگرفت. شیخ جعفر در 14سالگی رهسپار مدرسه‌ی علمیه‌ی طالبیه تبریز گردید. از استادان او می‌توان به آیت‌الله روح‌الله خمینی و حاج شیخ حسن نحوی و میرزا محمدعلی مدرس خیابانی، صاحب ریحانه‌الادب، و استاد علامه طباطبایی اشاره کرد. وی یکی از مدرسان دارالتبلیغ اسلامی قم به‌شمار می‌رود که در زمینه‌ی تاریخ ملل و کلام اسلامی تحقیق می‌کند و همچنین مؤسس مرکز مطالعات کلام اسلامی (مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام صادق علیه‌السلام) در قم (1359) است و یکی از استادان برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه‌ی قم است که در علم کلام سرآمد حوزه است. وی پس از درگذشت آیت‌الله شیخ جواد تبریزی و با استظهار به درخواست گروهی از مردم آذربایجان به صحنه‌ی مرجعیت وارد شد.
از دیگر فعالیت‌های علمی و فرهنگی وی می‌توان به تأسیس و نگارش دانش‌نامه‌ی کلام اسلامی، تأسیس مجله و مرکز تخصصی کلام اسلامی، تألیف کتاب‌های درسی دانشگاهی و حوزوی و عضویت در هیئت امنای دایرة‌المعارف اسلامی اشاره کرد. از آثار آیت‌الله سبحانی می‌توان به این موارد اشاره کرد: الکتب‌ الکلامیه و معجم‌ المتکلمین، موسوعه طبقات الفقها، معجم‌التراث و الموسوعه الرجالیه، فروغ ابدیت، سیمای فرزانگان و آیین وهابیت.

کتاب:
فرازهایى از تاریخ پیامبر اسلام؛
ناشر: نشر مشعر؛
سال نشر : 1395؛
تعداد صفحه: 536.

از ایرانصدا بشنوید

از مزایای مهم این کتاب آن است که تنها به بیان حوادث تاریخی بسنده نشده، بلکه سعی شده تجزیه‌وتحلیل لازم درباره‌‌ی علل حوادث گوناگون و نتایج آنها -‌‌آن‌‌چنان که شیوه‌‌ی یک نویسنده محقق است‌‌‌- به تحریر درآید تا هدف و غرض نهایی که همان آموزنده بودن تاریخ است، به‌طور کامل فراهم گردد. از دیگر امتیازات کتاب آن است که با مدارک تاریخی شیعه کاملاً مطابقت دارد و از خرافه‌‌ها و افسانه‌ها خالی است. پیشنهاد می‌کنیم این کتاب ارزشمند را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا