منو
پادشاهی کیومرث، هوشنگ و طهمورث

پادشاهی کیومرث، هوشنگ و طهمورث

 • 8 قطعه
 • 46 دقیقه مدت کتاب
 • 4694 دریافت شده
جلد دوم کتاب گویای شاهنامه فردوسی، درباره نخستین پادشاه جهان است و سلسله پس از او، ایجاد تمدن و آموختن انسان از طبیعت.

پادشاهی کیومرث
کشته شدن سیامک بر دست دیو
رفتن هوشنگ و کیومرث به جنگ دیو سیاه
پادشاهی هوشنگ چهل سال بود
بنیاد نهادن جشن سده
تهمورث
چنین گفت کایین تخت و کلاه کیومرث آورد و او بود شاه
کیومرث اولین پادشاه جهان بود. او پادشاهی نیک بود که دشمنی جز اهریمن نداشت. اهریمن بر او حسد ورزید و با سپاهی به جنگ او رفت. کیومرث را پسری یگانه بود سیامک نام. سیامک با لشکری به جنگ رفت و به دست دیو کشته شد. کیومرث چون خبر کشته شدن سیامک شنید، از تخت پادشاهی فرود آمد و یک سال به سوگ سیامک نشست تا آنکه سروش پیغامش داد به جنگ اهریمن برود و زمین را از لوث او بپالاید. پس سپاهی بیاراست و هوشنگ پسر سیامک را به سپهسالاری برگزید. هوشنگ دیو را مغلوب و سر از بدن او جدا کرد.
پس از این پیروزی، کیومرث چشم از جهان فروبست و سی سال پادشاهی او به پایان رسید.
نوبت به پادشاهی هوشنگ رسید. در زمان او آهن از سنگ استخراج شد و همچنین مردمان علم افروختن آتش را دانستند. و قصه چنان بود که روزی ماری عظیم قصد هوشنگ کرد و پادشاه سنگی برگرفت تا او را از خود دفع کند. سنگ به مار اصابت نکرد اما بر سنگ دیگری خورد و شکست. از برخورد آن دو جرقه ای پدید آمد که راز افروختن آتش بود. هوشنگ پروردگار را سپاس گفت و جشنی فرخنده با نام سده برپا کرد.
پس از آن مردم آهنگری و ساختن سلاح آموختند و هوشنگ چاره آب کرد و راه‌آب ساخت و آن را به زمین‌ها هدایت کرد. اینگونه بود که کشاورزی آغاز شد. حیوانات اهلی و وحشی را از هم جدا کردند و از هریک بهره گرفتند. بدین گونه هوشنگ جهان آباد کرد و پس از چهل سال بدرودش گفت. تخت کیانی به پسرش تهمورث رسید.
تهمورث در ابتدای کار موبدان را بخواند و وعده داد که جهان را پر از نیکی کند و چنان کرد. از حیوانات بهره گرفت؛ با پشم دام نخ و پارچه و پوشیدنی ساخت و ددان و وحوش را در بند کرد. برخی از پرندگان را دست آموز کرد و به خدمت گرفت و مرغ و خروس را پرورید. وزیری نیز داشت که از پاکی در جهان یگانه بود و پادشاه را به نیکی رهنمون. سرانجام گروهی از دیوان بر او شوریدند. تهمورث به نبردشان رفت و شکستی سخت دادشان. امان خواستند تا در ازای جانشان چیزی به پادشاه بیاموزند و چنان شد که نوشتن به سی زبان را تهمورث از ایشان آموخت.
*با تشکر از سرکار خانم شهناز دهکردی

از ایرانصدا بشنوید

اگر مایلید نخستین های جهان اساطیری شاهنامه را بدانید حتما این جلد را بشنوید. نخستین پادشاه جهان، نخستین حضور اهریمن در شاهنامه، اولین نبرد با دیوان و بنیاد نهادن جشن سده.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • درود برشما کارتان بسیار عالیست. واقعا سپاسگزاریم. خداوند همراهتان باشد.
 • با سلام، واقعاً ممنون از سایت خوب و گویندگان خوبتون. سپاسگذارم برای ارتقای فرهنگ کتاب خوانی، کتابهای گویا راه اندازی کردید. لطفاً کتابهای شعر، شعرای بزرگ و قدیمی رو بیشتر بذارید. با تشکر از کتاب صوتی شاهنامه 🙏🙏😍😍
 • خوب بود
 • فوقلاده بودعالی
 • بد نبود
 • بسیار عالی استاد نوری و سرکار خانم رکنی بهترینند.خوبه موضوعی یا نمایشنامه ای خوانده بشه.یعنی دو یا سه مجری نقش اولی مثبت دومی منفی سومی راوی و گفت وشنید ها رو بخوانند
 • سلام. ممنون. ولی هیچکدام از فایلهای صوتی نه باز و شنیده میشوند و نه دانلود!
  با سلام: دوست عزیز فایل ها سالم و درست هستند، مطمین باشید از فیلتر شکن استفاده نمی کنید و اینترنتتان اوکی هست/
 • سلام. ممنون. ولی هیچکدام از فایلهای صوتی نه باز و شنیده میشوند و نه دانلود!
 • با عرض سلام و خدا قوت خدمت راویان محترم بسیار زیبا روایت شده است .لطفا اشعار مولانا را هم روایت کنید تا ما با طرز صحیح خواندن اشعار زیبای ، شاعران بزرگ فارسی زبان هر چه بیشتر آشنا شویم.ممنون

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا