display result search
منو
دنی، قهرمان جهان

دنی، قهرمان جهان

  • 5 قطعه
  • 113 دقیقه مدت کتاب
  • 1553 دریافت شده
نویسنده: رولد دال
راوی: رضا الماسی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کودک
دنی، پسر کوچکی است که همراه پدرش در کاراوان کولی‌ها زندگی می‌کند و عاشق پدرش است. او در کودکی مکانیکی و رانندگی یاد می گیرد و زندگی عجیب و جالبی دارد. داستان زندگی او بسیار شنیدنی است....

دنی و پدرش توی کاراوانی شبیه گاری کولی‌ها زندگی می‌کنند. پدر دنی ایستگاه پمپ بنزین و تعمیرگاه ماشین دارد. دنی که در کودکی مادرش را از دست داده، پدرش را خیلی دوست دارد و می‌داند او مرد مهربان و بامزه‌ای است و همیشه فکرهای معرکه‌ای در سر دارد.
آنها زندگی آرامی دارند؛ تا اینکه یک شب پدر دنی از خانه بیرون می‌رود و نزدیک صبح برمی‌گردد و از آن به بعد، زندگی دنی و پدرش از این‌رو به آن‌رو می‌شود...

رولد دال (به انگلیسی: Roald Dahl)، (13 سپتامبر 1916 - 23 نوامبر 1990)، داستان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس اهل ویلز بریتانیا و از مشهورترین نویسنده‌های انگلیسی بود. والدینش نروژی‌الاصل بودند و اوج شکوفایی او به عنوان نویسنده برای کودکان و بزرگسالان در دهه 1940 بود.
مهم‌ترین آثار او: چارلی و کارخانه شکلات سازی، جیمز و هلوی غول پیکر، ماتیلدا و داستان‌های چشم‌نداشتنی است. بیشتر آثار او به فیلم درآمده‌ است.

«دنی، قهرمان جهان»، تنها کتاب رولد دال است که آن را براساس تجربه‌ی شخصی‌اش نوشته است. وقتی او در باکینگهم‌شایر زندگی می‌کرد، با مردی به اسم کلود آشنا شد که در قصابی دهکده کار می‌کرد. کلود شیفته‌ی شکار قاچاق بود و آن دو گاهی در تاریکی شب به بیشه‌های محلی می‌رفتند و قرقاول شکار می‌کردند. رولد دال هیچ وقت حتی یک قرقاول هم نگرفت، اما از هیجان این کار لذت می‌برد. بچه‌های دال هم مثل دنی، وقتی کم سن و سال بودند، رانندگی یاد گرفتند. او به دخترش افلیا، وقتی فقط ده سال داشت، رانندگی یاد داد! دال، کاراوان توی این داستان را با الهام از کاراوان آبی رنگی که در گوشه‌ی باغش بود، نوشت. رولد دال در سال 1990 در سن هفتادوچهار سالگی درگذشت.

*در ایران،این رمان با ترجمه ی «محبوبه نجف‌خانی» و در نشر افق وارد بازار کتاب شد.

از ایرانصدا بشنوید

آیا شما هم دوستدار حیوانات‌اید؟ با شکار غیرقانونی حیوانات مخالف‌اید و دوست دارید این اتفاق را به فرزندانتان آموزش دهید؟ اگر می خواهید داستانی درباره شکار را برای کودک یا نوجوان خود تعریف کنید، حتما کتاب «دنی، قهرمان جهان» را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا