منو
شهید ابراهیم امیرعباسی

شهید ابراهیم امیرعباسی

  • 4 قطعه
  • 35 دقیقه مدت کتاب
  • 1400 دریافت شده
وصیت‌نامه شهید امیرعباسی:
زندگى کردن براى خدا و حرکت در راهش به انسان مسئولیت می‌‏دهد و انسان را وادار مى‏‌کند که از زندگى دنیا کنده شود؛ باشوق و با خواست قلبى حرکت می‌کند، تا این که اگر خدا قبول کند و عاشق او بشود، او را از زمین بگیرد....

بیست و دوم شهریور 1341، در خانواده «عباسی» یکی از سربازان «روح‌الله» به نام «ابراهیم» دیده به جهان گشود. پنج شش ماهه بود که «امام خمینی» تازه نهضتش را آغاز کرده بود و خطاب به شاه فرموده بود: سربازهای من توی قنداقه‌ها هستند و روی خاک‌ها بازی می‌کنند. مادرش که این را می‌شنود ابراهیم را رو به قبله بر دست می‌گیرد و از اعماق وجود دعا می‌کند و می‌گوید: خدایا این بچه را هم یکی از سربازان روح الله قرار بده. او از همان کودکی با لقمه حلال که حاصل کارگری پدر بود پرورش یافت و عشق حسین بن علی (علیه السلام) را از شیره جان مادر گرفت. چهار ساله بود که گرد یتیمی بر چهره‌اش نشست و روزها و ماه‌ها و سال‌ها بهانه پدر را گرفت. پس از اتمام کلاس اول ابتدایی تعطیلات تابستان را در مغازه خواربار فروشی دایی‌اش مشغول به کار شد. با وجود اینکه امکان خرید اسباب بازی برایش فراهم نبود، ولی او خلاقیت خود را از همان اوان نوجوانی به کار گرفت و با وسایل زاید برای خود اسباب بازی و ماشین کوکی می‌ساخت. با ورود به دبیرستان، در کنار درس خواندن کار هم می‌کرد. ابتدا وارد حرفه بنایی شد و مدتی بعد به سیم کشی مشغول شد و در هر دو مورد مهارت خوبی کسب کرد. در مدرسه هم به عنوان یک شاگرد خوب درسش را می خواند. با شروع امواج انقلاب، او نیز بی‌پروا و شجاعانه در تظاهرات و فعالیت‌های انقلابی شرکت می‌کرد و حتی پس از مدتی مادر و خواهرش را که ابتدا مخالف فعالیت‌هایش بودند به صحنه راهپیمایی‌ها سوق داد. در روزهای آغازین جنگ وقتی استعداد او برای دیده‌بانی توسط شهید «حسن باقری» و «سید علی حسینی» کشف شد او را برای گذراندن دوره های نقشه‌خوانی و دیده‌بانی به اصفهان فرستادند و او در تمام مراحل سخت و طاقت‌فرسای آموزشی مقام اول را کسب کرد و با سمت «مسئول گروه دیده‌بان های خراسان» به جبهه بازگشت. درآموزش نقشه خوانی با خلاقیت فراوان نیروهای زبده و کارکشته‌ای را تربیت و به لشگرها و تیپ‌ها مأمور کرد و اولین طرح آموزش دیده‌بانی را بعد از عملیات «الله اکبر» مکتوب کرد. ابراهیم در برگزاری «دوره آموزش ادوات» در سپاه خراسان نقش تعیین‌کننده‌ای داشت. او در امور نظامی همه فن حریف بود و با پشتکار فراوان دستی در ساخت مواد منفجره از جمله قالب ساخت مواد منفجره، فولمینات جیوه، چاشنی‌های نارنجک‌ها و نیترو آمونیوم و... داشت. جسارت و جرآت او در شناسایی بی‌نظیر بود، به طوری که آوازه حماسه او در «دشت آزادگان» که منجر به پیروزی برق‌آسا در عملیات الله اکبر شد، تحسین وتقدیر فرماندهان سپاه را برانگیخت. ابراهیم در نوزده سالگی شریک و یاوری صبور برای زندگی آسمانی خود برگزید و چند روزی به تولد تنها فرزندش مانده بود که بار دیگر در امتحانی سخت‌تر عشق بر عقل پیروز شد و ابراهیم را راهی آتشی دیگر در «ارتفاعات دوپازا» کرد و اول تیر 61 به گلستانی ابدی کوچید. یادش گرامی و روحش شاد.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویای « نیمه پنهان ماه » روایتگر گوشه‌ای از زندگی شهید « ابراهیم امیرعباسی» است؛ شهیدی که زندگی کردن در راه خدا و حرکت در راهش را، نشانه یک انسان «متقی» می‌داند. شنیدن این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا