منو
شهید آیت الله «سیدمحمدرضا سعیدی»

شهید آیت الله «سیدمحمدرضا سعیدی»

  • 4 قطعه
  • 32 دقیقه مدت کتاب
  • 881 دریافت شده
آیت الله «سعیدی» علاقه و ارادت خاصی به حضرت امام خمینی (ره) داشت. درباره امام (ره) گفته بود: «به خدا سوگند اگر مرا بکشید و خونم را بر زمین بریزید، در هر قطره ی خونم نام مقدس خمینی را خواهید یافت».

مجاهد شهید حضرت آیت‌الله «محمدرضا سعیدی» در دوم فروردین 1308 چشم به جهان گشود. در کودکی مادرش را از دست داد و زیر نظر پدر مشغول تحصیل شد. پس از تحصیل در حوزه‌های مشهد و قم و استفاده از محضر بزرگانی چون آیت‌الله «بروجردی» و حضرت امام خمینی (ره) به اجتهاد رسید. مدتی برای تبلیغ اسلام به کویت عزیمت کرد و با شروع نهضت امام خمینی (ره) در 1341 به همراه بسیاری از روحانیون و مردم به مبارزه در راه اسلام مشغول شد.
آیت‌الله سعیدی از تصمیم و عزم راسخ امام برای قیام الله و قدرت عجیب و عظیم ایمان و توکل ایشان نیروی تازه گرفت و راه سراسر رنج و مبارزه و خطر را با میل و اشتیاق انتخاب کرد و از هیچ کوشش و مجاهدتی دریغ نکرد و به فعالیت‌های متعدد پرداخت؛ به گونه‌ای که چندین بار توسط عوامل ساواک دستگیر شد.
در اردیبهشت 1349 پس از آنکه رژیم شاه از سرمایه‌گذاران آمریکایی دعوت کرد تا به اصطلاح در ایران سرمایه‌گذاری کنند و درواقع در یک حرکت استعماری، اقتصاد ایران را کاملاً در اختیار آمریکایی‌ها قرار دهند، علمای حوزه علمیه قم، با انتشار اطلاعیه‌ای، مردم را از این خطر بزرگ مطلع ساختند. در این میان آیت‌الله محمدرضا سعیدی علیه استعمارگران دست به فعالیت‌های شدیدی زد و با انتشار اعلامیه‌ای به زبان عربی، خطاب به علمای کشورهای اسلامی، آنها را به قیام و مخالفت دعوت کرد. رژیم شاه که از حرکت پرخروش ایشان به وحشت افتاده بود، ایشان را دستگیر و در «قزل قلعه» زندانی کرد. سرانجام این عالم مجاهد در روز چهارشنبه 20 خرداد 1349 با شدیدترین شکنجه‌ها، به شهادت رسید.

از ایرانصدا بشنوید

شهید آیت الله «سیدمحمدرضا سعیدی» نخستین مجتهد شهید نهضت امام خمینی(ره) و یکی از شهدای عرصه روحانیت است که بار مسئولیت سنگین هدایت مردم را به برترین وجه ممکن به سر منزل مقصود رسانید. کتاب گویای «نیمه پنهان ماه» بیانگر بخش هایی از زندگی این شهید بزرگوار است. شنیدنش را به شما پیشنهاد می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا