display result search
منو
شهید «سید مجتبی نواب صفوی»

شهید «سید مجتبی نواب صفوی»

  • 4 قطعه
  • 26 دقیقه مدت کتاب
  • 490 دریافت شده
سید مجتبی میرلوحی تهرانی (1334-1303ش)، معروف به نواب صفوی، روحانی شیعه، بنیان‌گذار و رهبر جمعیت فدائیان اسلام و از پیشتازان مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی بود.

حجت الاسلام والمسلمین «سید مجتبی میرلوحی» معروف به «نواب صفوی» در سال 1303 در خانواده ای روحانی و اصیل، در محله خانی‌آباد تهران، قدم به عرصه ی وجود گذاشت.
پس از درگذشت پدرش، زیر نظر عمویش بزرگ شد. «نواب» نام خانوادگی مادرش بود که خودش آن را برگزید.
حجت الاسلام والمسلمین نواب صفوی در هفت سالگی وارد دبستان «حکیم نظامی» شد و سپس در مدرسه «صنعتی آلمانی‌ها» به تحصیل ادامه داد. او هم‌زمان در یکی از مساجد «خانی‌آباد نو» به فراگیری دروس دینی نیز مشغول شد.
در سال 1322 شهید نواب صفوی به استخدام شرکت نفت درآمد و پس از مدت کوتاهی به آبادان منتقل شد. مدتی بعد برخورد شدید یکی از متخصصان انگلیسی شرکت نفت با یکی از کارگران باعث شد نواب صفوی کارگران را به اعتراض و اجرای قصاص دعوت کند.
با دخالت پلیس و نیروهای نظامی، اعتراض‌ها سرکوب شد و نواب صفوی نیز شبانه، به وسیله قایق، از آبادان به سوی بصره و سپس نجف روانه شد.
وی دروس حوزوی مانند فقه و اصول، تفسیر قرآن و اصول سیاسی و اعتقادی را در نجف فرا گرفت. «علامه امینی» و «سید حسین طباطبایی قمی» از استادان او در حوزه علمیه نجف بودند.
نواب از پیشتازان مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی بود. او با ظهور «احمد کسروی»، برای مبارزه با تفکرات وی، از نجف به ایران آمد. قتل کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‎آرا و حسین علاء از فعالیت‎های سیاسی و مبتنی بر عقاید مذهبی نواب صفوی و فدائیان اسلام به شمار می‎رود.
برخی از نویسندگان تاریخ معاصر، تلاش‎های نواب صفوی و یارانش را در پیروزی جنبش ملی شدن صنعت نفت ایران موثر دانسته‌اند.
مخالفت با اقدام‌های دولت «دکتر مصدق»، به علت عمل نکردن به احکام اسلامی، از دیگر فعالیت‎های وی بود که حبس را برای سید مجتبی درپی داشت.
کتاب «جامعه و حکومت اسلامی» از آثار نواب صفوی است. وی در دوران فعالیت سیاسی خود سفرهایی به اردن و مصر داشت که و در «دانشگاه الازهر» سخنرانی کرد و با «ملک حسین» پادشاه اردن نیز ملاقات داشته است.
رهبر فدائیان اسلام و برخی از یارانش در 27 دی 1334 خورشیدی توسط رژیم پهلوی اعدام شدند.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویای «نیمه پنهان ماه» این بار بیانگر داستان زندگی مردی از تبار ابراهیم است که چون آذرخشی در ظلمت درخشید. او کسی نیست جز شهید «سید مجتبی نواب صفوی» که شهادت را به بندگی و اسارت طاغوت ترجیح داد. شنیدن این کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا