display result search
منو
بهنام

بهنام

  • 5 قطعه
  • 35 دقیقه مدت کتاب
  • 1467 دریافت شده
نویسنده: مجید ملامحمدی
راوی: آسیه گرجی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«بهنام، جنگ‌جوی 13ساله» از رشادت‌های یک نوجوان در دفاع مقدس می‌گوید.

«بهنام محمدی راد» روز 12 بهمن 1345 در خرمشهر به دنیا آمد. ریزه‌میزه و زرنگ و سرزبان‌دار بود. در روزهای انقلاب، تنهایی به تظاهرات می‌رفت و «مرگ بر شاه» می‌گفت و از کسی هم نمی‌ترسید.
یک‌بار او افشانه‌ی رنگی به دست آورد و فوراً روی یک دیوار نوشت: «یا مرگ یا خمینی، مرگ بر شاه ظالم».
«شاهَ» را هم برعکس نوشت.
پدرش می‌گفت: «بهنام جان به تظاهرات نرو، می‌ترسم گیر سربازهای شاه بیفتی!»
وقتی عراقی‌ها در شهریور سال 1359 به خرمشهر حمله کردند، او همراه عده‌ای از نظامیان و جوانان، در شهر ماند تا خرمشهر به دست دشمن نیفتد. بهنام در آن روزها، بارها به میان نیروهای دشمن رفت، مهمات آنها را برمی‌داشت و به دست نیروهای ایرانی می‌رساند؛ تا اینکه...

*کتاب «بهنام، جنگ‌جوی 13 ساله» نوشته‌ی مجید ملامحمدی است. اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس البرز (انتشارات حنظله) این کتاب را در سال1397 منتشر کرد.

از ایرانصدا بشنوید

در دوران دفاع مقدس نوجوانانی حضور داشتند که بزرگ‌مردانی بی‌ادعا بودند. آنها براساس منطق ازخودگذشتگی، رشادت‌های بسیاری کردند؛ کسانی که شاید جزو فرماندهان و بزرگان آن عرصه نبودند، اما امروز نامشان در تاریخ پرافتخار آن روزگار نقش بسته است. شاید نسل امروز اطلاعات کمی از آن روزها دارد؛ نسلی که جنگ را ندیده و التهاب‌های آن را درک نکرده است. این داستان با زبان ساده، گوشه‌ای از زندگی و خلق و خوی یکی از افتخارات دفاع مقدس، «شهید بهنام محمدی» را نقل می کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا