display result search
منو
سووشون

سووشون

  • 7 قطعه
  • 120 دقیقه مدت کتاب
  • 19167 دریافت شده
نویسنده: نیما مهر
کارگردان: حمید منوچهری
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
بند آخر سووشونِ سیمین دانشور:
خواهرم گریه نکن روزی در خانه‌ات درختی خواهد رویید و درختانی در شهرت و بسیار درختانی در سرزمینت و باد پیغام هر درخت را به گوش درختان دیگر خواهد رسانید و درختان از باد خواهند پرسید در راه که می‌آمدی سحر را ندیدی؟

«یوسف» در زمان اشغال «شیراز» در آنجا زندگی می کند. او که از ملاکان شیراز است، به شدت با اشغال شیراز و موضع دولت در برابر این اشغال واکنش منفی دارد؛ اما برادرش «ابوالقاسم خان» که از وکلای شهر است او را از برخورد با حکومت و همکاری نکردن با متفقین بر حذر می دارد.
متفقین خواستار خرید آذوقه از او هستند و یوسف می‌گوید: «در زمانی که قحطی در شهر بیداد می کند، حاضر نیست غلات خود را به متفقین بفروشد.» دعوا بالا می گیرد و «زری»، همسر او، سعی دارد در این اوضاع، وضعیت را تا حدی به سمت صلح پیش ببرد؛ به همین خاطر زمانی که دختر حاکم گوشو اره‌های او را برای سر عقد طلب می کند یا اسب محبوبپسرش «خسرو» را می‌خواهند، برخلاف میل با طنی‌اش تمکین می‌کند و همین امر باعث بر خورد تلخ یوسف با او می شود. در انتها یوسف براثر فشار دولت انبار آذوقه خود را به روی مردم باز می‌کند. این کار او، در نهایت باعث خشم دولت و متفقین می شود.

*
این کتاب گویا، تنظیمی است از کتاب «سووَشون» نوشته «سیمین دانشور» که به هفده زبان ترجمه شده است.

از ایرانصدا بشنوید

«سووَشون» را رمانی «رمزی- سیاسی» دانسته‌اند که از دو لایه «بیرونی» و «درونی» تشکیل شده است. از همین شرح کوتاه می‌توان لایه درونی یا رمزی سووشون را دید، مثلاً، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌«خانه» همه «ایران» است و «زری» نماینده زن ایرانی و «یوسف» نماینده قشر روشنفکر این مملکت است. خلاصه آنچه بر این خانه و خانواده می‌رود، بر همه کشور ما در نیمه اول سال 1332، هم‌زمان با «کودتای 28 مرداد 32» و «شکست جبهه ملّی» رفته است. شنیدن این کتاب گویا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا