display result search
منو
سفر نقاش / بیمار خیالی

سفر نقاش / بیمار خیالی

 • 4 قطعه
 • 26 دقیقه مدت کتاب
 • 4636 دریافت شده
در داستان سفر نقاش می شنویم که:
در سال‌های دور در ایران و چین، نقاشان چیره دستی بودند که هنرشان در اوج شهرت بود. این نقاشان همواره در با هم در رقابت بودند.

... روزی چینی‌ها تصمیم گرفتند برای مقابله با نقاشان ایرانی، از بزرگ‌ترین آنها دعوت کنند تا به چین برود و طرحی ریختند تا او را غافلگیر کنند. نقاش بزرگ نیز این دعوت را پذیرفت و به سوی چین به راه افتاد. او بسیار راه رفت و روزی بسیار تشنه و خسته شد. دیگر آبی برای خوردن نداشت، پس به دنبال آب در بیابان سرگردان شد.
بعد از مدتی به چشمه ای رسید که اطراف آن بسیار سرسبز و دیدنی بود. آب چشمه به قدری زلال بود که ماهی‌ها در آن شناور بودند. او کوزه‌اش را برداشت و در آب زد، اما در کمال ناباوری کوزه به جسم سختی خورد و هزار تکه شد....

در داستان بیمار خیالی می شنویم که :
روزی روزگاری استادی بود که در مکتب‌خانه به شاگردانش علم و حکمت می آموخت. او بسیار منضبط و سخت‌گیر بود، به طوری که بچه‌ها در مکتب‌خانه تمام مدت، درس می خواندند و از این وضعیت خسته می‌شدند.
بچه‌ها تصمیم گرفتند تا او را بیمار کنند، پس وقتی استاد به کلاس آمد، هر یک از آنها سئوالی درباره سلامتی استاد و رنگ پریده‌اش پرسیدند و او که حسابی متعجب شده بود، احساس کرد که واقعاً بیمار است. پس کلاس را تعطیل کرد و به خانه رفت ... .

* برای دانستن ادامه ی ماجرا این کتاب را بشنوید.

*مختصری درباره نویسنده :
جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی (‎6 ربیع‌الاول 604، بلخ یا وخش (شهر) – 5 جمادی‌الثانی 672 هجری قمری، قونیه) (15 مهر 586 – 4 دی 652 هجری شمسی) از مشهورترین شاعران ایرانی پارسی‌گوی است. نام کامل وی «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القاب «جلال‌الدین»، «خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده می‌شد. در قرن‌های بعد (ظاهراً از قرن 9) القاب «مولوی»، «مولانا»، «مولوی رومی» و «ملای رومی» برای وی به کار رفته‌ است و از روی برخی اشعارش تخلص او را «خاموش» و «خَموش» و «خامُش» دانسته‌اند. زبان مادری وی پارسی بوده‌ است.
نفوذ مولانا فراتر از مرزهای ملی و تقسیمات قومی است. ایرانیان، تاجیک‌ها، ترک‌ها، یونانیان، پشتون‌ها، دیگر مسلمانان آسیای مرکزی و مسلمانان آسیای جنوب شرقی، در هفت قرن گذشته به شدت از میراث معنوی رومی تأثیر گرفته‌اند. اشعار او به‌ طور گسترده‌ای به بسیاری از زبان‌های جهان ترجمه شده‌ است.
او به عنوان «محبوب‌ترین» و «پرفروش‌ترین» شاعر در ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود.
مولوی بیشتر آثارش را به زبان فارسی نوشته‌ است، اما در اشعارش از ترکی، عربی و کاپادوسیه‌ای یونانی نیز استفاده کرده‌ است. مثنوی معنوی او که در قونیه تصنیف شده‌، یکی از عالی‌ترین اشعار زبان فارسی به‌شمار می‌رود. آثار او به‌ طور گسترده در سراسر ایرانِ بزرگ خوانده می‌شود و ترجمه آثار او در ترکیه، آذربایجان، ایالات متحده و جنوب آسیا بسیار پرطرفدار و محبوب هستند.

از ایرانصدا بشنوید

دهن‌بینی تا کجا!؟ یعنی می‌شود عالمی که استاد بچه هاست، تحت تأثیر تلقین‌ها مریض شود؟ مولوی برای نشان دادن اثر تلقین حکایتی را نقل می‌کند تا تفاوت عاقل و جاهل را در پذیرش تلقین‌ها روشن کند. گاهی اثر تلقین روی انسان به قدری قوی‌ است که واقعیت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و باعث می‌شود حتی آدمی فکری را که درباره خودش دارد، بیشتر از واقعیت حالش باور کند. داستان کودکان بازیگوش و استاد سختگیر در مثنوی، یکی از این نمونه داستان‌هاست که در آن کودکان برای نجات از دست استاد، به حیله متوسل شوند! این کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • صدایه راوی محشره
 • یادش بخیر روزهای جمعه با صدای آقای سرشار چه لذتی داشت
 • عالیییییی بود
 • سلام.ضمن خسته نباشیدبه استادسرشار.پس چراداستان بیمارخیالی ناقص تمام شد.ادامش کجاست
 • چه صدای دلنشینی گوینده داره...
 • با سلام و تشکر فراوان از ایران صدا واقعا ممنون اوقات بیکاری ما با این کتابهای. گویا خیلی خوب میگذره و ممنون از اقای سرشار با این صدای جذاب و دلنشینشون مارو به دوران کودکی میبرن
 • جالب بود ولی باید از گوینده انتقاد کنم چون به نظرم صداش برای داستان خوندن به عنوان راوی خوب نیست!
 • خوب بود
 • عالی بود یاد دوران نوجوانیم افتادم .یادش بخیر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا