display result search
منو
عبور از پیراهن

عبور از پیراهن

  • 4 قطعه
  • 25 دقیقه مدت کتاب
  • 1592 دریافت شده
قصه این کتاب درباره پسری است که خانواده خود را در جنگ از دست‏ داده و با مادر بزرگش زندگی می ‏کند. او هر وقت به آلبوم خانوادگی‏ خود نگاه می‏ کند، به مادر بزرگ می‏ گوید روزی خانواده‏ اش برمی‏ گردد...

قصه این کتاب درباره پسری است که خانواده خود را در جنگ از دست‏ داده و با مادر بزرگش زندگی می‏ کند. او هر وقت به آلبوم خانوادگی‏ خود نگاه می‏ کند، به مادر بزرگ می‏ گوید روزی خانواده ‏اش برمی‏ گردد. تا اینکه یکی از روزها پسرک در خیال خود پدرش را می‏ بیند. او آلبوم را برای مادربزرگ جامی‏ گذارد و به همراه پدرمی‏ رود....
****
درباره نویسنده:
محمدرضا کاتب (زاده 1345، تهران) کارگردان و نویسنده ایرانی است. وی در رشته کارگردانی تلویزیونی فارغ‌التحصیل شد و به سریال سازی و فیلم‌نامه‌نویسی اشتغال یافت. رمان «هیس-1369» باعث مطرح شدن او در جامعه نویسندگان ایران شد که البته این رمان به عنوان کتاب سال نیز برگزیده شد. کاتب قبل از انتشار رمان هیس هم، جوایزی را برای برخی از آثارش که عمدتاً مربوط به داستان نوجوانان بود، دریافت کرده‌ است.
وی نویسندگی را از نوجوانی آغاز کرد و آثار اولیه خود در که در جمع داستان نویسان مسجد جوادالائمه می‌نوشت، در مجله کیهان بچه‌ها چاپ می‌کرد. کاتب از جوان‌ترین اعضای آن جمع به‌شمار می‌رفت. کتاب‌های ابتدایی او نیز درون مایه طنز داشته‌است. بعد از آن در دانشکده صدا و سیما مشغول به تحصیل شد. از نویسندگان هم سن و سالش پرکارتر و نه داستان «اولین قدم»، «شب چراغی در دست»، «قطره‌های بارانی»، «نگاه زرد پاییز»، «ختم ارباب والا»، «جای شما خالی»، «بلاهای زمینی»، «عبور از پیراهن» و «پری در آبگینه» را در دهه 60 به چاپ رسانیده‌است. درون مایه کتاب‌های ابتدایی وی، عمدتاً جنگ و مخصوص گروه سنی کودکان است.
همسایه مسیح، دست‌ها پشت گردن، فقط به زمین نگاه کنید (منتخب دومین دوره کتاب سال دفاع مقدس -73)، یک حرف قشنگ‌تر بزن و دوشنبه‌های آبی ماه، کتاب‌های بعدی او هستند. پس از آن بود که رمان مطرح هیس را در سال 78 به چاپ رسانید که جایزه برترین رمان سال منقدان و نویسندگان مطبوعات را برد. پس از آن «پستی»، «وقت تقصیر» و در سال 1388، رمان «آفتاب‌پرست نازنین» را منتشر کرد.
وی گاهی فیلم نامه نیز می‌نویسد. از کارهای او، همکاری وی با بهمن قبادی است که در نگارش فیلم نامه «لاک پشت‌ها پرواز می‌کنند» است. کار دیگر او همکاری وی با محمدعلی طالبی در فیلم نامه «سرخی سیب کال» است که در جشنواره فیلم کودک سال 84 از آن تقدیر شد. علاوه بر فیلم نامه، وی فیلم مستند نیز می‌سازد.
****
مجموعه‌ عبور از پیراهن، دربردارنده تعدادی داستان کوتاه با موضوع «جنگ تحمیلی» است؛ همچون: گریستن؛ حواشی سرد حسرت؛ ارجاع من به من؛ خوانده‌ترین مهمان؛ بیداری؛ یک جرعه نگاه؛ هجرت؛ پناه؛ و سلام.

از ایرانصدا بشنوید

داستان کوتاه عبور از پیراهن، دنیای خیالی پسرکی جنگ‌زده را روایت می کند؛ پسرکی که با وجود مخالفت‌های بی بی درباره تصوراتش از بازگشت پدر شهیدش، در عالم رویا و خیال، پدر را می بیند و در نهایت با او همراه می شود و خانه را ترک می کند... شنیدن این داستان تاثیرگذار را به شما دوستان، به ویژه نوجوانان عزیز، پیشنهاد می‌دهم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا