منو
بوقلمون صفت

بوقلمون صفت

  • 5 قطعه
  • 21 دقیقه مدت کتاب
  • 8641 دریافت شده
نویسنده: آنتون چخوف
راوی: امید زندگانی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
مرد به سگ نزدیک می شود و ناگهان خودش را به جلو روی زمین پرت می کند و پاهای عقبی سگ را محکم می گیرد.


یک بار دیگر زوزه سگ به گوش می رسد و یک بار دیگر فریاد مرد شنیده می شود. چهره های خواب آلود در میان قاب پنجره ها پیدا می شوند و جمعیّتی که انگار از زیر زمین سبز شده باشند، دور آنها گرد می‌آیند.
پاسبان می پرسد: فکر می کنی اغتشاش شده باشد؟
آچو میهلوف به سمت چپ می چرخد و به طرف جمعیت می رود. نزدیک در حیاط، مرد سفیدپوش را می بیند که دست راستش را بالا نگهداشته و انگشت خونین اش را به جمعیت نشان می دهد.
در چهره نیمه مستش حالتی وجود دارد که گویی می گوید: صبر کن! اگر سزای این کارت را کف دستت نگذاشتم؛ خبیث لعنتی!
با دیدن مرد، آچومیهلوف تازه می فهمد که او خریوکین آهنگر است. باعث و بانی تمام این سر و صداها ـ یعنی سگی سفید و جوان با لک های زرد رنگ بر پشت ـ در حالی که روی زمین، وسط جمعیت ولو شده، سرتا پایش می لرزد و در چشمان پر آبش نگاهی حاکی از بی اعتمادی پیداست....
****
بوقلمون صفت (به روسی: Хамелеон) یا حربا نام داستان کوتاهی است از آنتوان چخوف که در سال 1884 نوشته است. این داستان بارها به فارسی برگردانده شده است.
آنتون پاولوویچ چِخوف (به روسی: Анто́н Па́влович Че́хов)‏ (زادهٔ 29 ژانویهٔ 1860 در تاگانروگ - درگذشتهٔ 15 ژوئیهٔ 1904) داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس برجستهٔ روس است. او در زمان حیاتش بیش از 700 اثر ادبی آفرید.
او را مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویس برمی‌شمارند و در زمینهٔ نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌ای از خود به‌جا گذاشته‌است. وی را پس از شکسپیر بزرگترین نمایش‌نامه‌نویس می‌دانند.
چخوف در 44سالگی بر اثر خون‌ریزی مغزی درگذشت.

از ایرانصدا بشنوید

این داستان، حکایت مردمی است که بنابر مصلحت، تغییر عقیده می دهند و اندیشه و رای ثابت و محکمی ندارند. داستان بوقلمون صفت، با طنزی ظریف، چهره ی چنین مردمی را به تصویر می کشد... شنیدن این داستان جذاب و زیبا را به شما فرهیختگان پیشنهاد می کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا