display result search
منو
میمون شیناگاوا

میمون شیناگاوا

  • 9 قطعه
  • 104 دقیقه مدت کتاب
  • 3995 دریافت شده
نویسنده: هاروکی موراکامی
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
خانم «میزوکی آندو» اغلب اسمش را فراموش می کرد. او به روان‌پزشک گفت در نوجوانی، هم‌کلاسی اش پلاک اسمش را به او امانت داده بود، ولی بعد مرده بود. کمی بعد پلاک اسم میزوکی و همکلاسی اش گم شد؛ روان‌پزشک گفت می‌تواند دزد را پیدا کند.

خانم میزوکی کارمند فروش شرکت «هوندا» بود و همسرش «یوشیرو ساساکی» در آزمایشگاه یک شرکت کار می کرد. آنان تا سه سال پس از ازدواجشان، به ظاهر، بسیار خوشبخت بودند. میزوکی بیشتر وقت‌ها فقط اسمش را فراموش می کرد و این را از شوهرش پنهان کرده بود. وقتی به روان‌پزشک مراجعه کرد، به او گفت در نوجوانی همکلاسی اش «یوکو» از او می خواهد چند روزی پلاک اسمش را نزد خود نگه دارد. اما یوکو دیگر برنمی‌گردد تا اینکه پلیس جنازه‌اش را پیدا می کند. وقتی میزوکی می‌بیند پلاک اسم های خودش و یوکو از صندوقچه ی خانه اش دزدیده شده، بیشتر نگران می شود؛ تا اینکه دزد پیدا می‌شود. یک میمون که حرف می زند و می گوید پلاک اسم‌های افراد را برای این می دزدد که....

*کتاب بید کور و دختر خفته «Blind Willow, Sleeping Woman »عنوان مجموعه ای از 24 داستان کوتاه از نویسنده ژاپنی، هاروکی موراکامی، است. داستان‌های این کتاب بین سال‌های 1980 تا 2005 نوشته و در مجله‌ها و مجموعه های گوناگون در ژاپن منتشر شده است. محتویات این مجموعه را موراکامی انتخاب کرد و برای اولین بار در سال 2006 نیمی از داستانها را «فیلیپ گابریل» و نیم دیگر را «جی روبین» به زبان انگلیسی ترجمه کردند.
داستان کوتاه «میمون شیناگاوا» دو بار در سال 2006 منتشر شد، ابتدا در مجله نیویورکر و سپس در مجموعه ای از داستان‌های کوتاه هاروکی موراکامی "Willow Blind، Sleeping Woman".
این مجموعه در فهرست منتقدان ادبی به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های این دهه قرار گرفته است. «میمون شیناگاوا» نمونه ای کامل از مهارت‌ها و روش نوشتن موراکامی است.

از ایرانصدا بشنوید

هاروکی موراکامی غول ادبیات معاصر ژاپن است. سوررئال می نویسد و در داستان میمون شیناگاوا، فراموشی را دستاویزی برای ادامه ی روایت‌های تنهایی آدمهای داستان قرار می دهد. خانم میزوکی اسمش را فراموش می کند و میمون به او می‌گوید علتش بی مهری پدرش بوده است؛ موضوعی که سالها برای میزوکی اهمیت نداشته و حالا درمی‌یابد بخش مهمی از هویتش را فراموش کرده است. میمون در این داستان، وجودِ آگاهترِ درونی ماست؛ یکی دیگر از روایت‌های شگفت موراکامی از غولِ تنهایی انسان را در این داستان بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا