display result search
منو
بیابان تاتارها

بیابان تاتارها

 • 9 قطعه
 • 195 دقیقه مدت کتاب
 • 6177 دریافت شده
نویسنده: دینو بوتزاتی
کارگردان: میکائیل شهرستانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
ستوان دُروگو برای مأموریت دوساله به دژ باستیانی می رود، اما بیابان تاتارها او را به طرز عجیبی جذب می کند.

ستوان دُروگو که فرزند یک پزشک است، از دانشکده افسری فارغ التحصیل شده است. او برای انجام مأموریت راهی دژ باستیانی در بیابان تاتارها می شود.
وقتی به آنجا می رسد، دلش می خواهد هرچه زودتر به شهر برگردد؛ بنابراین درخواست می‌دهد محل خدمتش را تغییر دهند. مافوقش به او پیشنهاد می کند خود را به تمارض بزند و از پزشک دژ، گواهی بیماری بگیرد که این عمل خود دو هفته به طول می انجامد و در همان حال او با را بیانی مؤثر متقاعد می کند که دست کم چهارماه در آنجا دوام بیاورد و به خدمت ادامه دهد.
دُروگو با دیدن بیابان و ویژگی های محل، کنجکاو می شود که هرچه زودتر از بالای بارو، بخش شمالی دژ را ببیند.
او سرانجام موفق به دیدن پشت دژ می شود. شب از راه می رسد، اما او که در اتاقش تنهاست نمی تواند خود را با شرایط تازه هماهنگ کند.
چک چک آب مثل سوهانی بر روح اوست. او به هرحال شب اول را به خواب می رود.
کم کم متوجه می شود که فرماندهان و افراد پیشکسوت آنجا، همگی، مثل او می خواستند هرچه زودتر به شهر برگردند، اما با گذشت سال ها هنوز در بیابان و دژ مانده اند؛ این مسأله او را به فکر فرو می‌برد تا خود او گرفتار چنین روندی نشود.

*صحرای تاتارها یا بیابان تاتارها رمانی از «دینو بوتزاتی»، نویسنده سرشناس ایتالیایی، است. این رمان در سال 1940 به چاپ رسیده و تاکنون بارها به فارسی ترجمه و چاپ شده‌ است.
این کتاب بسیار معروف شد و از روی آن فیلم بسیار معروفی به همین‌نام ساختند که چندین‌بار از صدا و سیمای ایران پخش شده‌ است. صحنه‌های مربوط به پادگان و تمرینات سوارکاری سربازان را در ارگ بمِ ایران فیلمبرداری کرده‌اند.
این رمان 29 ساله در فهرست 100 کتاب قرن لوموند قرار گرفت.
صحرای تارتار (ایتالیایی: Il deserto dei Tartari) یک فیلم ایتالیایی 1976 است که توسط کارگردان والریو Zurlini با بازیگران بین المللی از جمله ژاک پریرون، ویتوریو گاسمن، ماکسون فو سیدو، فرانسیسکو ربل، هلموت گریم، جولیانو جماما، فیلیپ نوری، فرناندو ری و ژان لویی و بازیگر سینمای ایران، محمد علی کشاورز در این فیلم بازی کرده اند.
این بر اساس رمان دینو بوذاتی "تارتار استپ" است. این فیلم بخش های خاصی از رمان را حذف می کند، به خصوص آنهایی که مربوط به زندگی دوستان Drogo در شهر اصلی خود است.
این فیلم در تاریخ 29 اکتبر سال 1976 در ایتالیا منتشر شد. این بخش به عنوان بخشی از بخش کلاسیک کان در جشنواره فیلم کن 2013 نشان داده شده است.
سبک بصری این فیلم تحت تاثیر کار Giorgio de Chirico نقاش ایتالیایی بود. [2]

از ایرانصدا بشنوید

این رمان در سال 1940 به چاپ رسیده‌ و تاکنون بارها به فارسی ترجمه و چاپ شده‌ است. رمان «بیابان تاتارها» را نمادی از نیروی تخیل و توان آفرینش ادبی بوتزاتی خوانده‌اند. او در اثرِ خود جهانی را ترسیم می‌کند که عصاره واقعیتی است فراتر از آن‌چه واقعیت نشان می‌دهد. از بیشتر رمان‌های بوتزاتی در عرصه سینما اقتباس‌هایی شده است و براساس رمان «بیابان تاتارها» هم در سال 1976 فیلمی ساخته شده و جالب‌ آن‌که مکان فیلمبرداری این فیلم، ارگ تاریخی بم بوده است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • بسیار لذت بردم بازی همه عالی بود ا
 • بد بود من فقط نیم ساعتش رو که گوش دادم حوصله ام سر رفت دلایلش رو پاک کردم . جذابیت نداشت
 • درود به خوبان💙/پرسشي دارم ايا ممکن هست.موزيک متني را که بکار برده شده را معرفي کنيد*که بتوانم موزيک کامل را پيدا کنم
  با احترام به دلیل قدیمی بودن این کار اطلاعاتی در دسترس نیست
 • درود به خوبان💙/پرسشی دارم ایا ممکن هست.موزیک متنی را که بکار برده شده را معرفی کنید*که بتوانم موزیک کامل را پیدا کنم
 • ایده خواننده-راوی داستان جالب بود. به نوعی کار نقد را هم انجام داده. قسمت ابتدایی خرید کتاب اضافی بود.
 • خیلی خوب
 • سلام خسته نباشید میشه چندتا داستان ترسناک و ننایشی معرفی کنید

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا