منو
داستان‌های کوتاه دینو بوتزاتی

داستان‌های کوتاه دینو بوتزاتی

  • 10 قطعه
  • 146 دقیقه مدت کتاب
  • 3440 دریافت شده
این کتاب گویا شامل هفت داستان کوتاه از نویسنده‌‌ی شهیر ادبیات ایتالیا «دینو بوتزاتی» است.

داستان‌هایی که در این مجموعه خواهید شنید، عبارت‌‌اند از:
1- سلاح سری؛
2- تخم مرغ؛
3- برده؛
4- خودکشی در پارک؛
5- شکارچیان سالمندان؛
6- سگی خالی؛
7- برج ایفل.

* درباره‌‌ی نویسنده:
«دینو بوتزاتی تراورسو» (زاده‌‌ی 16 اکتبر 1906 - درگذشته‌ی 28 ژانویه‌ی 1972) نویسنده‌‌ی داستان کوتاه، نقاش، شاعر، روزنامه‌نگار و رمان‌نویس ایتالیایی بود. او در سال 1906 در شهر «بلونو» از شهرهای استان «ونیز» ایتالیا و در ویلای اجدادی خانواده‌‌ی خود به دنیا آمد. او دومین فرزند از چهار فرزند پدر و مادرش بود. بوتزاتی در سال 1924 در دانشکده‌‌ی حقوق دانشگاه میلان، محل کار سابق پدرش، نام‌‌نویسی کرد.
او هم‌زمان با تحصیل در رشته‌ی حقوق، در 22سالگی در روزنامه‌ی «کورییره دلا سرا» استخدام شد و تا پایان زندگی‌اش در این روزنامه فعالیت داشت. بارها به این نکته اشاره شده‌‌ که سابقه‌‌ی روزنامه‌نگاری بوتزاتی، تأثیر بسزا و شگرفی بر حرفه‌‌ی نویسندگی او داشته‌است.
او درخلال جنگ جهانی دوم، به‌عنوان خبرنگار در آفریقا خدمت کرد و پس از جنگ، رمان موفق «بیابان تاتارها» را به چاپ رساند که شهرت جهانی یافته‌است. از این کتاب فیلمی هم ساخته شده که فیلم‌‌برداری آن در ارگ تاریخی «بم» در ایران انجام شده‌‌است.
اولین رمان بوتزاتی «بارنابوی کوهستان‌ها» نام این نویسنده را بر سر زبان‌ها انداخت. در سال 1958 کتاب «شصت داستان» بوتزاتی جایزه‌‌ی معتبر «استرگا» را برای نویسنده به ارمغان آورد و در سال 1960 رمان «تصویر بزرگ» به چاپ رسید (که اولین رمان علمی- تخیلی در تاریخ ادبیات ایتالیا به حساب می‌آید).
«داستان کولومبره» در زمره‌‌ی بهترین داستان‌های کوتاه بوتزاتی است. تعداد زیادی از داستان‌های او توسط کارگردانان معاصر ایتالیا به فیلم درآمده که برای نمونه می‌توان از فیلم‌های «بارنابوی کوهستان» به کارگردانی «ماریو برنتا»، «یک مورد بالینی» به کارگردانی «اوگوتونیاتزی» و صحرای تاتارها به کارگردانی «والریو زورلینی» نام برد.
دینو بوتزاتی در سال 1966 با «آلمرینا آنتونیاتزی» ازدواج کرد و سرانجام در سال 1972 براثر سرطان لوزالمعده درگذشت.

از مهم‌ترین و برجسته‌ترین آثار او می‌توان به این‌ها اشاره کرد:
صحرای تاتارها (1940)، بارنابوی کوهستان‌ها، هفت فرستاده (1942)، مرده‌ی اشتباهی، متأسفیم از ...، راز جنگل کهن (1935)، کولومبره و پنجاه داستان دیگر، شصت داستان، یک مورد بالینی، تصویر بزرگ، سفر به دوزخ، راز جنگل پیر و ... .

* کتاب‌:
colombre (1966, short stories)

از ایرانصدا بشنوید

«دینو بوتزاتی» به هنگام نوشتن، هم نویسنده است، هم فیلسوف و هم نقاش، نقاشِ خصوصیات اخلاقی، جسمی و روحی قهرمانانش و در عین حال فیلسوفی ژرف‌نگر و تلخ‌اندیش که بر نوک قلمش جز «حقیقت، حقیقت تلخ» چیز دیگری جاری نمی‌شود. از شما دعوت می‌کنیم تا شنوندۀ نمونه‌هایی از بهترین آثار این نویسندۀ ایتالیایی باشید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • صدای استاد رضوی بی نظیره، دمتان گرم. قصه ها تاثیر گذار و دلنشین. لطفا قطعه آهنگ ابتدایی را معرفی کنید؟
  • داستان خوب صدا بی نظیر انتخاب موسیقی عالی خدا قوت 👌👌🌸🌸
  • سلام وقت بخیر! عالی ، ممنون

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا