display result search
منو
آرزوهای بزرگ

آرزوهای بزرگ

  • 9 قطعه
  • 170 دقیقه مدت کتاب
  • 21664 دریافت شده
نویسنده: چارلز دیکنز
کارگردان: علی عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
پسرکِ یتیمی به نام «پیپ» در گورستان با یک زندانی فراری آشنا می شود و به او غذا و سوهانی برای بریدن زنجیرهایش می دهد. این آشنایی تصادفی سبب می شود پیپ در نوجوانی با دعوتی غیرمنتظره از سوی مردی پولدار مواجه شود و مسیر زندگیش دگرگون شود.

پیپ،پسرکی هفت ساله، زندگی محقر و فروتنانه‌ای را در کلبه‌ای روستایی، با خواهری بدخلق و سختگیر و شوهر خواهرش «جو گارجری» آهنگری پرتوان اما مهربان و نرم‌خو، می‌گذراند. او که روزی برای سرزدن به قبر مادر و پدرش به گورستان می‌رود، به طور اتفاقی با یک زندانی فراری محکوم به اعمال شاقه روبرو می‌شود. آن زندانی، داستانی ترسناک برای کودک سرهم می‌کند تا او نانی برای رفع گرسنگی و سوهانی برای رهایی خویش از غل و زنجیری که به دست و پایش بسته‌ است، بیاورد. پیپ هم به ناچار و از دل‌رحمی او را یاری می‌کند.
مدت زمانی از آن ماجرا می‌گذرد و پیپ کوچک توسط زنی میانسال و ثروتمند، موسوم به «میس هاویشام» اجیر می‌شود تا گهگاه برای هم نشینی و سرگرم‌ کردنش پیش او برود. هاویشام که در گذشته‌ای دور و به هنگام عروسی، معشوقش او را بی رحمانه ترک گفته، از آن زمان، به زنی دلسرد و انتقام‌جو بدل گشته‌است. او «اِستِلا»، دخترکی زیبا، اما گستاخ و مغرور را به فرزندی پذیرفته است تا به او بیاموزد که چگونه مردان را به بازی گرفته و بدین سان انتقام خویش را توسط او از مردان بستاند.
پیپ کوچک در آن خانه به استلا دل می‌بندد و تحت تأثیر توهین‌ها و آزارهای دخترک، نخستین آرزوها مبنی بر ترک زندگی محقر و روستایی و زیستن چون نجیب‌زادگان، در او نقش می‌بندد.
پیپ سال ها نزد جو گارجری شاگردی می‌کند تا به عنوان یک آهنگر امرار معاش کند، اما اتفاقی زندگی او را دگرگون می‌کند و ...

*رمان آرزوهای بزرگ، یا انتظارات بزرگ (به انگلیسی: Great Expectations)، رمانی است از چارلز دیکنز، نویسنده شهیر انگلیسی، که ابتدا به صورت داستان دنباله‌دار از دسامبر 1860 تا اوت 1861 میلادی در یک هفته‌نامه به چاپ رسید. وقایع این کتاب به صورت خودزندگی‌نامه از قول شخصیت اصلی داستان، کودکی یتیم به نام پیپ نوشته شده‌است. پیپ، در طول مسیر زندگی با دوستان و حوادث زیادی روبرو می شود که در تصمیمات و اهدافی که در زندگی پیش می گیرد، نقش مهمی ایفا می کنند.

از ایرانصدا بشنوید

آرزوهای بزرگ داستانی است که هرکسی می تواند با آن ارتباط برقرار کند. چرا که هر کسی در طول زندگی خود ممکن است با مشکلات پیپ مواجه شود. این رمان نشان می دهد که مالکیت و ثروت نمی توانند درون شخصیت ها را تغییر دهند و هم چنین پیدا کردن خود واقعی، نیاز به طی کردن مسیری طولانی دارد، مسیری که البته در نهایت انسان را به آگاهی می رساند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا